Jak vybírat obklady do koupelny – díl 2.


Jak_vyb_rat_obklady_do_koupelny___d_l_2_Fotolia_7776246_XS_normal

Obklady do koupelny přímo i nepřímo ovlivňují to, jaké vlastnosti bude koupelna vykazovat a jaký čas bude vyžadovat pro údržbu. Stojí za tím především materiál obkladů, který může práci usnadnit, ale i naopak. Obklady do koupelny mohou být různé, v tomto článku si přiblížíme klasiku, která směle vládne v koupelnách už spoustu let.

V minulém díle našeho miniseriálu jsme se zaměřili na to, jak by měly výběr obkladů ovlivnit některé podstatné skutečnosti týkající se prostoru a vzhledu koupelny. Tento článek navazuje důležitými informacemi o nejpoužívanějším materiálu, z něhož jsou obklady do koupelny vyráběny – keramice.

Obklady do koupelny z keramiky jsou tradicí

Keramické obklady do koupelny se nabízí v pestré škále barev, v množství vzorů, velikostí i rozličných cenových relací. Plní nároky nenáročného uživatele i těch, kteří design koupelny řeší do detailů a vyžadují tak, aby obklady do koupelny vyjadřovaly luxus a okázalost. Z hlediska uživatelských požadavků patří ke stěžejním parametrům keramických obkladů především poréznost, odolnost a čistitelnost.

Obklady do koupelny a poréznost

Nasákavost (=poréznost) informuje o tom, v jakém prostředí mohou být obklady do koupelny použity, aniž by se jakkoliv zkracovala délka jejich životnosti. Díky udaným hodnotám je tak možné rozlišit obklady vhodné pro vnější a vnitřní použití. Údaje také značí odolnost vůči mrazu (=mrazuvzdornost). Čím vyšší číslo, tím výraznější schopnost odolávat i velkým mrazům. Poréznost se udává v procentech. Platí, že do interiéru bohatě stačí obklady s hodnotou 10 % a méně.

Jak vybírat obklady do koupelny – díl 2_Fotolia_6088801_XS

Obklady do koupelny a odolnost

Hodnota chemické odolnosti keramických obkladů pomáhá orientovat se v problematice, zda daný kus vydrží údržbu tradičními chemickými prostředky a nedojde tedy k poničení povrchové glazury. V běžné domácnosti tedy dobrá odolnost znamená, že obklady do koupelny nezmění svou barvu nebo povrch po několika měsících či letech pravidelného čistění

Obklady do koupelny a čistitelnost

Poslední ze zmiňovaných parametrů souvisí s nasákavostí střepu. I když tuto potřebnou vlastnost nekoriguje žádná česká norma, zabývá se jí mezinárodní typ ISO. Jak vybírat obklady do koupelny – díl 2_Fotolia_27409509_XSOznačení Classe 1 až Classe 5 tak  přibližuje, jak snadno se budou obklady do koupelny čistit vlažnou vodou bez použití určitých prostředků. Jak již bylo napsáno výše, tato vlastnost doplňuje poréznost obkladu - čistitelnost je jí přímo  úměrná. V praxi to znamená, že pokud znečistíme stejnou látkou obklady do koupelny s hodnotou poréznosti 1 % a jiný s hodnotou poréznosti 1,5 %, pak obklad s nižší hodnotou nasákavosti se vyčistí  mnohem lépe než ten druhý.

Keramické obklady do koupelny jsou oblíbeným artiklem, protože se nabízejí ve velkém množství možností. Jak z hlediska finančního, tak v otázkách designu. I tak je ale třeba hlídat údaje, které  napoví, zda jsou dané obklady do koupelny pro konkrétní požadavky vhodné či nikoliv.

publikováno: 19. 7. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.