G+

 

 

Jak vybírat obklady do koupelny – díl 2.


Jak_vyb_rat_obklady_do_koupelny___d_l_2_Fotolia_7776246_XS_normal

Obklady do koupelny přímo i nepřímo ovlivňují to, jaké vlastnosti bude koupelna vykazovat a jaký čas bude vyžadovat pro údržbu. Stojí za tím především materiál obkladů, který může práci usnadnit, ale i naopak. Obklady do koupelny mohou být různé, v tomto článku si přiblížíme klasiku, která směle vládne v koupelnách už spoustu let.

V minulém díle našeho miniseriálu jsme se zaměřili na to, jak by měly výběr obkladů ovlivnit některé podstatné skutečnosti týkající se prostoru a vzhledu koupelny. Tento článek navazuje důležitými informacemi o nejpoužívanějším materiálu, z něhož jsou obklady do koupelny vyráběny – keramice.

Obklady do koupelny z keramiky jsou tradicí

Keramické obklady do koupelny se nabízí v pestré škále barev, v množství vzorů, velikostí i rozličných cenových relací. Plní nároky nenáročného uživatele i těch, kteří design koupelny řeší do detailů a vyžadují tak, aby obklady do koupelny vyjadřovaly luxus a okázalost. Z hlediska uživatelských požadavků patří ke stěžejním parametrům keramických obkladů především poréznost, odolnost a čistitelnost.

Obklady do koupelny a poréznost

Nasákavost (=poréznost) informuje o tom, v jakém prostředí mohou být obklady do koupelny použity, aniž by se jakkoliv zkracovala délka jejich životnosti. Díky udaným hodnotám je tak možné rozlišit obklady vhodné pro vnější a vnitřní použití. Údaje také značí odolnost vůči mrazu (=mrazuvzdornost). Čím vyšší číslo, tím výraznější schopnost odolávat i velkým mrazům. Poréznost se udává v procentech. Platí, že do interiéru bohatě stačí obklady s hodnotou 10 % a méně.

Jak vybírat obklady do koupelny – díl 2_Fotolia_6088801_XS

Obklady do koupelny a odolnost

Hodnota chemické odolnosti keramických obkladů pomáhá orientovat se v problematice, zda daný kus vydrží údržbu tradičními chemickými prostředky a nedojde tedy k poničení povrchové glazury. V běžné domácnosti tedy dobrá odolnost znamená, že obklady do koupelny nezmění svou barvu nebo povrch po několika měsících či letech pravidelného čistění

Obklady do koupelny a čistitelnost

Poslední ze zmiňovaných parametrů souvisí s nasákavostí střepu. I když tuto potřebnou vlastnost nekoriguje žádná česká norma, zabývá se jí mezinárodní typ ISO. Jak vybírat obklady do koupelny – díl 2_Fotolia_27409509_XSOznačení Classe 1 až Classe 5 tak  přibližuje, jak snadno se budou obklady do koupelny čistit vlažnou vodou bez použití určitých prostředků. Jak již bylo napsáno výše, tato vlastnost doplňuje poréznost obkladu - čistitelnost je jí přímo  úměrná. V praxi to znamená, že pokud znečistíme stejnou látkou obklady do koupelny s hodnotou poréznosti 1 % a jiný s hodnotou poréznosti 1,5 %, pak obklad s nižší hodnotou nasákavosti se vyčistí  mnohem lépe než ten druhý.

Keramické obklady do koupelny jsou oblíbeným artiklem, protože se nabízejí ve velkém množství možností. Jak z hlediska finančního, tak v otázkách designu. I tak je ale třeba hlídat údaje, které  napoví, zda jsou dané obklady do koupelny pro konkrétní požadavky vhodné či nikoliv.

publikováno: 19. 7. 2011
přečteno: 1948×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...