Jak vybírat zahradní nůžky?


Fotolia_32566989_XS

Aby byla zahrada místem, kde bude radost odpočívat, je nutné se o ni náležitě starat. K tomu je ovšem zapotřebí mít odpovídající nářadí, díky kterému bude možné udržovat nejen zeleň, ale také třeba nábytek. Mezi základní vybavení tak lze jistě zařadit zahradní nůžky, jimiž upravíte trávu, ale také živý plot a další rostliny, jejichž růst je třeba korigovat.

O tom, jaké nůžky je vhodné pořídit, rozhoduje typ zahrady a rostliny, které na ní pěstujete. Existují tak různé druhy, v poslední době se velké oblibě těší i elektrické, s nimiž se nemusíte tolik namáhat. Obvykle si však lidé pořizují především nůžky na trávu a nůžky na živý plot. Na následujících řádcích se dočtete, jak nůžky vybírat.

Základní tipy, jak zvolit správné zahradní nůžky

Ať už hodláte pořídit nůžky na trávu nebo nůžky na živý plot, hlavní parametry při výběru jsou totožné. V prvé řadě sledujte celkové zpracování, to by mělo být bytelné a z ergonomického hlediska vyhovující. Nikdy proto nekupujte zahradní nůžky bez řádného vyzkoušení. Zaměřte se i na hmotnost, ta se výrazně podílí na tom, jak se s nimi bude pracovat. Neopomíjejte ani velikost podle rozměrů vaší ruky (v případě jednoručních variant). Pokud budou zahradní nůžky na vás příliš velké, nadřete se. Stejně to platí i naopak. Opět se tak vracíme k pravidlu, které zdůrazňuje nutnost pořádného ozkoušení.

Nůžky musí mít kvalitní čepel

Aby nůžky sloužily svému účelu, musí mít z hlediska konstrukčního řešení především čepel v odpovídajících parametrech. Z tohoto hlediska je možné pořídit jednočepelové nebo dvoučepelové nůžky. Prvně jmenované se hodí spíše pro suché větve, druhé lépe zvládnou střih, který musí být především přesný a čistý.

6160242229_77605e8443

Teleskopické zahradní nůžky pro vyšší keře a stromy

Zahradní nůžky je možné rozdělit samozřejmě i podle celkového provedení. Nejznámější jsou tak jednoruční nůžky, pákové a teleskopické. Jednoruční lze využít především na zastřihávání keřů a drobnějších větviček, pákové jsou pak schopny ustřihnout i silnější větve. Teleskopické zahradní nůžky jsou specifické tím, že jimi lze pohodlně pečovat o zeleň umístěnou ve výšce, aniž by bylo potřeba obstarat si například žebřík, který je nejvhodnější univerzálního provedení, o kterém jsme vám psali v článku ZDE.

Zahradní nůžky jsou právem považovány za součást nezbytného vybavení, které slouží k údržbě pozemku. Neexistuje ovšem univerzální typ, který by vystačil pro jakýkoliv druh zahrady. Ten je proto nutné zohlednit jako jedno z nejhlavnějších kritérií výběru. Nezapomínejte však na to, že o zahradní nůžky je také třeba pečovat, především je chránit před rzí a nedovolit jejich zbytečné opotřebení.

publikováno: 4. 6. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.