Jak vytvořit styl Provence? Nábytek a doplňky, které nesmí chybět


2787306545_2abb67ccf8

Provence je historická oblast v jihovýchodní Francii, do níž se při jediné návštěvě dokážete zamilovat napořád. Není divu, že si pak kousek z tohoto krásného světa chcete přenést i domů. Styl Provence je jednoduše rozpoznatelný, a proto se v něm inspirují interiéroví designéři po celém světě. Nemusíte být ale profík, abyste mohli vdechnout kousek francouzské elegance a lehkosti i svému domovu.
 

Specifika regionu Provence jsou jasně daná: venkovská lehkost symbolizovaná bílou barvou, víno a všudypřítomná levandule. Romantika sálá z každého centimetru čtverečního. Jemné barvy zdí, textilií i pečlivě zvolených doplňků v kombinaci s dřevěným nábytkem působí pozitivně a nedovolí vám upadnout do špatné nálady.

Styl Provence znamená francouzský venkov

Každý styl se skládá z malých detailů, jež dávají dohromady působivý celek. Je potřeba postupovat s citem a vkusem, aby výsledek nebyl chaotický a neučesaný. Zaměřme se tedy na jednotlivé části místností:

Zdi

V každém případě volte světlé barvy. Při výmalbě použijte světlé zelenkavé, světle žluté nebo fialové, okrové nebo klasiky, kterou nic nepokazíte - bílé. Pro styl Provence je typickým stavebním materiálem kámen, takže se nebojte jeho imitace v podobě obkladů. Samotná omítka může být nerovná, nátěr vápnem působí také příjemně. Běžně se používají i tapety s jemnými vzory v pastelových barvách. 

Nábytek

Typický je dřevěný, natřený na bílo. Nesmí chybět masivní skříně, police, postele, židle a stoly. Rozhodně nemusíte mít obavy z jemných barev na částech nábytku. Tvarově je rozličný: od úsporných jednoduchých linií, až po ozdobnější kousky. Záleží jen na vašem vkusu, ovšem nemíchejte vše dohromady a držte se jednoho stylu.

Textilní doplňky

Neodmyslitelná součást Provence, kde se však barvám a vzorům meze nekladou. Nesmí chybět sedáky na židlích, přehozy na pohovku nebo postel, deky a další. Buď můžete zvolit pestré barvy s rozličnými (a často velmi složitými) vzory nebo jednodušší a elegantnější jednobarevné, ovšem vyrobené z kvalitních materiálů.

Fotolia_40789244_XS 

Podlaha

V celkovém dojmu hraje důležitou roli. Pro venkov je typické dřevo a terakota. Nahradit je můžete samozřejmě dlaždicemi s požadovaným dekorem.

Doplňky a zajímavosti

Rozhodně nezapomínejte na dekorace. Typická je jemná glazovaná keramika, stoličky a výrazné hodiny. Působivé jsou barevné dřevěné podnosy, výrazný stůl v jídelně či kredenc. Zmínit je potřeba i nejtypičtější vzor: Toile de Jouy, zámecký dekor zachycující lovecké či pastorální motivy.

Moderní interiéry zařízené v tomto stylu ale nekopírují vše úplně přesně. Kromě barev většinou volí jen jednu dominantu a několik doplňků. Jak sami určitě víte, všeho moc škodí a v přeplněném a přeplácaném interiéru se cítí příjemně málokdo.

publikováno: 4. 1. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.