Jak využít skořápky od vajec: 5 důvodů, proč je nevyhazovat!


vaječné skořápky1

Podle statistik je průměrná spotřeba vajec na osobu přibližně 20 kusů za měsíc. Při pravidelné konzumaci a používání vajec v kuchyni roste také objem odpadu v podobě vaječných skořápek. Byla by ale velká škoda skořápky vyhazovat do koše. Jedná se o biologický odpad, který má celou řadu možností využití. Přinášíme vám 5 důvodů, které vás přesvědčí, že nemá cenu vaječné skořápky likvidovat.


1. Skořápky od vajec vyčistí hrnky i vázy

Už jste přestali řešit barevný povlak, který v hrníčcích zůstává po kávě nebo černém čaji a jde velmi obtížně odstranit? Použijte vaječné skořápky. Rozdrťte dostatečné množství skořápek, zalijte vodou a nechejte přes noc působit. Ráno vodu i se skořápkami vylijte a stěny hrnků jednoduše otřete. Po barevném povlaku nebude ani stopy. Stejným způsobem využijete skořápky také na zanesené vázy nebo termosky na horké nápoje.

vaječné skořápky3

2. Vaječné skořápky jako hnojivo

Skořápky využijete také na své zahradě. Použijte vaječné skořápky jako hnojivo a dodejte rostlinám potřebné látky. Skořápky jsou totiž plné uhličitanu vápenatého, který prospěje rostlinám na zahradě i v květináči. Pokud navíc k nadrceným skořápkám přidáte i kávový lógr, dodáte rostlinám i potřebný dusík.

3. Jak zatočit se slimáky? Použijte vaječné skořápky

U využití skořápek na zahradě ještě zůstaneme. Pokud vás trápí velké množství slimáků, kteří vám neustále okusují vaši poctivě vypěstovanou úrodu, použijte právě vaječné skořápky. Opět je rozdrťte, ale ne na drobný prášek, ale na malé ostré kousky. Slimáci se totiž nebudou pohybovat přes ostrý povrch, proto se místům posypaným skořápkami budou vyhýbat.

4. Skořápky vybělí prádlo i bez chemie

Vaječné skořápky fungují také jako osvědčené přírodní bělidlo. Pokud máte zašlé prádlo, které byste potřebovali vybělit, a dáváte přednost přírodním prostředkům před chemickými, skořápky vaše potřeby naplní. Rozdrťte je na hrubší prášek a zavažte do látky.

Vytvořte si látkový pytlíček, který pevně utáhněte a zavažte tak, aby se jeho obsah nemohl do prostoru pračky vysypat. Prádlo perte tak, jak jste zvyklí, jen do bubnu pračky vložte i pytlíček se skořápkami. Díky absorbčním schopnostem skořápek se na něj špína nabalí a prádlo vybělí. 

5. Vyrobte si domácí křídy ze skořápek od vajec

Skořápky od vajec využijí i vaše děti. Z vaječných skořápek se totiž dají poměrně snadno vyrobit barevné křídy, kterými si mohou malovat na chodníku. Pozor, křídy z vajec nejsou vhodné pro použití na tabuli, obsahují totiž ostré kousky a mohly by se poškrábat.

Křídy ze skořápek

Rozdrťte skořápky na jemný prášek a polévkovou lžíci smíchejte s čajovou lžící horké vody a mouky. Přidejte potravinářské barvivo a směs promíchejte. Poté přesuňte hmotu do utěrky a vyválejte z ní váleček. Následně nechejte několik dní schnout a můžete se pustit do malování! 

Věříme, že vás těchto 5 rad přesvědčilo o tom, že vyhazovat skořápky od vajec je velká škoda. Možností využití je ale mnohem více. Podělte se s námi o vlastní zkušenosti a napište nám do komentářů.

publikováno: 19. 3. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.