Jak zvládnout rekonstrukci koupelny za jeden den a bez velkých investic


rekonstrukce koupelny za den

Rekonstrukce koupelny patří mezi časově nejnáročnější a nejnákladnější úpravy interiéru bytů nebo rodinných domů. Pokud si nemůžete dovolit kompletní rekonstrukci, která se neobejde bez vybourání celé koupelny a zapojení mnoha řemesel, máme pro vás několik tipů. Možná vás překvapí, že i na první pohled náročné stavební zásahy zvládnete realizovat za jediný den. V některých případech se dokonce vyhnete i bourání.

Akrylátové vložky do starých van

Máte v koupelně starou poškrábanou vanu, která svým zašlým vzhledem kazí celkový dojem z jinak ucházejícího prostoru? Pokud nechcete investovat čas a peníze do vybourání staré vany a výměny za novou, nabízí se možnost instalace speciální akrylátové vložky. Ta se využívá k renovaci nejčastěji starých plechových a litinových van.

Nová vložka z akrylátu se usadí přímo na tu původní, a tak se práce obejdou bez jakéhokoliv bourání nebo zásahu do zdiva či obkladů. Prostor mezi starou vanou a vložkou se zpravidla vyplňuje speciální polyueratanovou pěnou, která zajistí dokonalou izolaci. Na renovace starých van a montáže akrylátových vložek se zaměřují specializované firmy, kterou jsou schopné provést kompletní rekonstrukci vany za přibližně 3 hodiny.

Výměna volně stojící toalety za závěsné WC

Závěsné toalety jsou výsadou moderních koupelen. Chcete-li povýšit vzhled staré koupelny s toaletou a zrekonstruovat ji bez větších investic a bouracích prací, vyměňte volně stojící toaletu za závěsnou. Za tímto účelem se používají předstěnové instalační systémy pro suchou instalaci. Ty po demontáži staré toalety jednoduše připevníte ke stávající stěně, obložíte sádrokartonovými deskami a následně libovolnými keramickými či jinými obklady.

Kvalitní předstěnové systémy u nás vyrábí například břeclavská společnost Alcaplast, která vedle modelů pro suchou instalaci nabízí i systémy pro zazdívání. Ty se však hodí v případě realizací novostaveb nebo kompletních rekonstrukcí koupelen. Moduly pro suchou instalaci jsou vybavené nastavitelnými výsuvnými kotvícími nohami i posuvným mechanismem držáku odpadu. Díky tomu vám instalace zabere jen několik hodin. Kompletní výměnu stojícího WC za závěsné zvládnete i s montáží sádrokartonu a obkládání během 2 až 3 dnů.

I výměna vany za sprchový kout se dá zvládnout za den

Myslíte si, že výměna staré vany za prostorný sprchový kout zabere několik dnů práce a neobejde se bez pomoci zedníka, obkladače a instalatéra? V případě realizace klasického sprchového koutu by tomu tak skutečně bylo. Elegantním řešením je montáž sprchového boxu, který má vlastní stěny i odtokovou vaničku. Instalace sprchového boxu se tak obejde bez podezdívání a dalších náročných stavebních úprav. Ve většině případů stačí jen vybourat původní vanu, do prostoru usadit sprchový box a napojit jej na odpad a přívod vody. Výměna tak nezabere víc než jeden den a koupelna se promění k nepoznání.

Podlahové žlaby se běžně instalují i do panelákových bytů

Dalším sanitárním prvkem, na který narazíme u mnoha moderních koupelen, jsou podlahové žlaby, které nahradily dříve používané vaničky. Podlahové žlaby vynikají jednoduchým minimalistickým vzhledem, snadnou údržbou, bezbariérovým vstupem i velkým průtokem vody, který zajistí rychlý odtok. Možná vás překvapí, že ve většině případů lze podlahové žlaby do koupelny nainstalovat i v případě rekonstrukcí. Za tímto účelem se používají podlahové žlaby s nízkou stavební výškou, které lze namontovat třeba i do panelákových koupelen. Například zmíněný výrobce Alcaplast vyrábí podlahové žlaby s výškou pouhých 55 mm, které jsou pro rekonstrukce jako stvořené. I když vám výměna vaničky za žlab zřejmě zabere víc než jeden den a neobejde se bez pomoci profesionálního řemeslníka, výsledek bude stát za to.

Starou dlažbu překryjte tenkými dlaždicemi

Dlažba je výrazným prvkem každé koupelny a významně se podílí se vzhledu celého prostoru. Pokud se vám původní dlažba nelíbí nebo je popraskaná, můžete ji vyměnit za novou i bez bourání a nepořádku. Kromě klasických obkladů a dlažeb se totiž vyrábí i speciální SLIM modely, které jsou široké jen několik milimetrů.

Díky moderním technologickým postupům výroby jsou dlaždice pevné a odolné i při minimální tloušťce. Díky tomu lze vrstvu lepidla nanášet přímo na původní dlažbu a velmi tenké dlaždice nalepit přímo na ni. Nikdo nepozná, že se pod luxusně vypadajícími moderními dlaždicemi nachází i ty původní. Pokládku zvládnete bez jakýchkoliv bouracích prací a za pár hodin. Podlaha se po dokončení montáže zdvihne jen o několik milimetrů.

Nevzhledné obklady přetřete speciální barvou

Překrytí původní dlažby nebo obkladů novými luxusními SLIM dlaždicemi je elegantní a esteticky působivé, ale také poměrně drahé řešení. Pokud chcete zrekonstruovat koupelnu s minimálními náklady a změnit i vzhled obkladů a dlažeb, můžete původní keramické obklady přetřít speciálními nátěry dostupnými v mnoha odstínech.

Postup renovace starých obkladaček je jednoduchý. Nejprve se očistí od špíny, odmastí a natřou první vrstvou speciálního nátěru. Po zaschnutí se povrch přebrousí jemným smirkovým papírem a opatří druhou vrstvou barvy. Až nátěr zaschne, mohou obklady opět přijít do kontaktu s vodou. Proto lze takové řešení využít i v okolí vany nebo uvnitř sprchového koutu.

Koupelnu můžete zrekonstruovat a proměnit k nepoznání i bez bourání a statisícových investic. Stačí nainstalovat předstěnový instalační systém pro závěsné WC nebo změnit vzhled obkladů i dlažeb. Máte-li starou vanu, můžete ji obnovit novou akrylátovou vložkou, případně vyměnit za kompletní sprchový box.

publikováno: 3. 6. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.