Jaký je moderní bezsáčkový vysavač?


Jaký je moderní bezsáčkový vysavač

Vysavač je běžnou součástí vybavení domácnosti, a to nejen v obydlích, kde převažují koberce. Prach a další nečistoty odstraní i z plovoucí podlahy, dlažby nebo lina. V poslední době se velké pozornosti těší především bezsáčkový typ, u něhož jsou vyzdvihovány především lepší hygienické vlastnosti. Jak bezsáčkový vysavač funguje a na co byste neměli zapomenout při výběru?

Argumenty hovořící pro bezsáčkový vysavač jsou založeny především na konstrukci tohoto spotřebiče, díky které není nutné využívat k provozu látkových či papírových sáčků. Vysávané nečistoty se shromažďují v nádobě, co lze vyndat, vysypat a případně i vymýt. Bezsáčkový vysavač funguje na principu cyklónového efektu, kdy jsou prachové částečky odstředivou silou oddělovány a separovány. Nezávislé testování však ukazuje i nedostatky, kvůli kterým bezsáčkový vysavač v obecném náhledu za sáčkovou verzí pořád zaostává.

Bezsáčkový vysavač: základem je HEPA filtr

Pokud budete přemýšlet o nákupu bezsáčkového vysavače, je téměř jistotou, že často při hledání informací narazíte na pojem HEPA filtr. Ten představuje v současné době vysoce účinný způsob filtrace vzduchu. Cílem umístění tohoto filtru ve vysavači je zachycení i té nejjemnější částečky prachu či pach, například cigaretový kouř. Aby však fungoval tak, jak má, je nutné všímat si konstrukce vysavače. Nachází-li se kolem HEPA filtru netěsnící plochy, pak svůj význam jeho použití naprosto ztrácí.

Není výkon jako výkon

Nejdůležitějším parametrem v otázce práce, jakou bude schopen bezsáčkový vysavač odvádět, je výkon přímo na hubici – tedy sací. Jeho hodnota by se měla pohybovat okolo 300 W. I když se výrobci snaží navzájem předhánět velkými čísly celkových příkonů, tak stěžejní je především konstrukce a kvalita zpracování hubice. V praxi se tak může stát, že na první pohled výkonný vysavač s příkonem okolo 2000 W bude sát méně než vysavač patřící do kategorie tzv. úsporných, tedy s příkonem okolo 1000 W. O sacím výkonu by se proto měl každý před nákupem informovat.

O bezsáčkový vysavač je nutné se starat

I když je bezsáčkový vysavač mnohými upřednostňován pro jeho levný provoz a vhodnost do domácností s alergiky nebo astmatiky, je nutné zmínit, že nádobu na prach je ze zkušeností uživatelů nutné měnit víceméně po každém vysávání, jinak by se mohlo stát, že poklesne sací schopnost i efektivní oddělování prachových částic, které by tak nadměrně zanášely filtry, jež by tak bylo potřeba neustále měnit, čímž by se ekonomický smysl provozu bezsáčkového vysavače zcela vytratil.

Bezsáčkový vysavač je aktuálně hitem, který slibuje vysoký výkon, ušetření peněz a vyšší míru hygienické čistoty. Pro rodiny s alergiky je tak vítaným pomocníkem, co mnohé zjednoduší. Pokud však přemýšlíte o nákupu nového vysavače, můžete volit i robotický typ, co zvládne vysávat sám. Bližší informace si o něm můžete přečíst ZDE.

 

publikováno: 23. 2. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.