Jedinečný nápad: průsvitný beton


Průhledný beton není žádné kouzlo, ale chytré spojení skelných vláken a betonu. Jako stavební materi

Spíše než o významný stavební materiál se jedná o designový prvek do moderních staveb. Nápad na beton propouštějící světlo pochází z Maďarska, kde mladý student architektury zbořil mýtus o těžkém a tmavém materiálu. Průsvitný beton je označován za surovinu budoucnosti. Kromě praktického hlediska je totiž prvotřídní záležitostí v kombinaci funkční účelnosti a estetiky.

 

Průsvitný beton umožní v interiérech rozehrát působivou hru světla, stínů a pohybu. Najde využití jak u komerčních, tak soukromých staveb. Byl využit už na několika stavbách s perfektními výsledky. Kvůli ceně se však prozatím využívá jen jako ozvláštnění.

Co je průsvitný beton

Produkt je registrován pod názvem LiTraCon. Maďar Áron Losonczi přišel s nápadem nedávno a rovnou se setkal s velkým nadšením a úspěchem. V angličtině znamená zkratka Light transmission concrete, což v nejpřesnějším překladu znamená „světlo přenášející beton.“ To je umožněno díky unikátnímu složení.
Průsvitný beton je vlastně směsí jednozrnného betonu obsahujícího 4-5% skelnch vláken. Ty umožňují prostupovat světlu skrze hmotu a tím vytvářet ojedinělý efekt propustnosti, přičemž zůstává zachována typická šedá barva i všechny důležité vlastnosti. Zůstává stále homogenní a lze do něj zapustit izolaci
Uvnitř místnosti jsou vidět stíny zvenčí a zase naopak. Skelná vlákna jsou uspořádána paralelně, a tak strana, jenž přijímá světlo, obsahuje stejnou světelnou hodnotu, jako protilehlá.

Průsvitný beton: použití v praxi

LiTraCon působí odlehčeně a do interiérů je pro pouštěno mnohem více světla a jasu. Na síle zdi nezáleží, průsvitnost je zachována i při velké tloušťce.

Jedná se o žhavou novinku, a tak byl prozatím použit jen na několika stavbách. Vždy si však vysloužil jen pozitivní ohlasy. První stavby byly realizovány v domovském Maďarsku a také ve Švédsku  (kostel, Evropská brána, studijní oddělení univerzity).

Na pohled působí lehce a vzdušně, avšak je stále stejně pevný a odolný. Využívají se hlavně prefabrikované díly a panely, které dodají každé stavbě ojedinělou atmosféru. Skvělé se hodí také pro vytvoření zástěny nebo efektní rozčlenění místností. V tomto případě se dá navíc efektně operovat s osvětlením. Pěkně působí i na balkonech.

Materiál je stále v plenkách, a proto se dá očekávat, že přibude celá řada způsobů využití, případně stavebních prvků. Přes všechno pozitivní je však jedna nevýhoda: cena. Ta se pohybuje v závratných výšinách. Jeden blok průsvitného betonu (60x30cm; o síle 2,5mm) přijde zatím až na 845 Eur. 

publikováno: 9. 7. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.