Jednoduchost života skrytá v zen bydlení


zen bydlení

Východní filozofie Zen je spojena hlavně s japonskými bojovníky, kultem válečníka a v neposlední řadě také se zen mnichy. Jejich znalosti jsou stále aktuální a uplatní se i v moderním životě. Harmonické zen bydlení má za cíl umožnit lepší soustředění a oddání se do tomu, čemu se věnujete. Nebývá to vždy jednoduché, proto se obklopujte věcmi, které vám to umožní.

Není potřeba ponořit se do zen budhismu rovnýma nohama. Některé jeho prvky můžete využívat, i když se nepřikláníte k žádnému myšlenkovému směru. Obklopíte-li se jimi doma, možná jen pocítíte příjemnou atmosféru.

Přístup k životu v duchu filozofie zen

Zjednodušte. Zvládání spousty úkolů najednou je sice užitečné, ale také vyčerpávající. Pro náročné situace potřebujete energii fyzickou i psychickou, a tak je potřeba více odpočinku. Vyznavači východních filozofií se mohou přiklonit třeba k józe, při níž se snažíte o dosažení jistého stavu. Zen se liší. Není závislá na ničem konkrétním, nesměřuje k žádnému cíli. I když jednoho by bylo dobré přeci jen docílit: sebereflexí se propracujte k radosti bez komplikovaných okolností.

Zjednodušte mysl, zjednodušíte si život

Pro úspěšnou výpravu do zenového světa je potřeba pracovat s myslí. Ostatně zenová mysl je často skloňovaným termínem. 
Volnost a neomezenost představ nebo nápadů. Bez předsudků se dívat na skutečnosti tak, jakobyste je viděli poprvé.
Uvědomění si podstaty sebe sama můžete zvládnout zase jen vy sami.

Není potřeba ponořit se do zen budhismu rovnýma nohama. Některé jeho prvky můžete využívat, i když se nepřikláníte k žádnému myšlenkovému směru. Obklopíte-li se jimi doma, možná jen pocítíte příjemnou atmosféru

Zen bydlení

Jedna z teorií říká, že pokud upadáte do deprese, je to proto, že žijete a cítíte se v pasti. Uvolnit prostor kolem je přitom tak jednoduché!

  • Vyhněte se všemu negativnímu. Nábytku, doplňkům i lidem.
  • Stejně tak se vyvarujte agresivním elementům. Křiklavé barvy, spousta ostrých hran, chladné materiály
  • Příliš mnoho pokojových květin škodí. Pokud toužíte stále po nových, zaměřte se na sukulenty, které se k zenovému místu skvěle hodí, protože neprodukují alergeny a nezachytává se na nich prach.
  • Na stěny patří teplé neutrální barvy.
  • Nejen při meditaci oceníte tatami na podlaze.
  • K zenovému pokojí patří tlumená světla, která tvoří náladu.

Zenové bydlení poskytuje dostatek prostoru

Zenová filozofie pracuje s prostorem, proto jej zohledňujte při vybavování pokoje. Každá věc potřebuje místo. Ve výsledku to bude znamenat, že pokoj nebude přeplněný. Týká se to jednak nábytku, jednak i dekorací. Nic se na vás nesmí valit a už vůbec ne příliš mnoho vybavení.
K přírodě a klidné mysli vás přiblíží volnost. V interiéru to znamená využívání přírodích materiálů a jen střídmost v množství nábytku. Pokud nevíte, jak vybavení eliminovat, pak se zamyslete nad tím, co opravdu nutně potřebujete.

Jedna z teorií říká, že pokud upadáte do deprese, je to proto, že žijete a cítíte se v pasti. Uvolnit prostor kolem sebe je přitom tak jednoduché!
Takové prostředí podněcuje k meditaci a odpočinku. Platí, že co sejde z očí, sejde z mysli. Zjistíte tak, kolik nepotřebných věcí jste zbytečně hromadili.

Zen ložnice

Trápí vás špatný spánek? Možná to chce trochu upravit ložinici. Jednou možností je využití feng shui, ale podobným řešením je i zen.
Prvním krokem je samozřejmě vytvoření volnějšího prostoru. Nepořádek na nočním stolku a univerzální hromada na jakékoliv věci musí být zapovězeny. Stejně tak i telefon, diář, hračky dětí, včetně pastelek i propisek. Čím méně vás toho bude rozptylovat, tím lépe.
Hluku z okolí se nikdy zcela nezbavíte. Pokuste se jej alespoň minimalizovat třeba postavením knihovny u té nekritičtější zdi. Zvuky, které proniknou, se snažte vnímat pozitivně, jakoby přicházely od budhy.

Zkroťte domácí chaos

Zenové pokoje najdete v hotelech po celém světě. V takovém pokoji se nedá cítit nepříjemně. Dokonalá souhra světla, zařízení a barev působí příjemně na první dojem. A hlavně – bez zbytečných okras, poliček a doplňků.
Ukládání věcí pod postel také není dobrý nápad. Právě tento prostor nechte volný.

Zenová filozofie pracuje s prostorem, proto jej zohledňujte při vybavování pokoje. Každá věc potřebuje místo. Ve výsledku to bude znamenat, že pokoj nebude přeplněný. Týká se to jednak nábytku, jednak i dekorací. Nic se na vás nesmí valit a už vůbec ne příliš mnoho vybavení.

Nenápadná zen polička

Své místo může najít na chodbě, v kuchyni nebo třeba v zimní zahradě. Oáza východního stylu není výrazná a vytvoříte ji i s minimálními náklady. Jak vypadá? Pokud ji vytvožíte sami, dáte jí podobu jakou jen chcete. V obchodech pak můžete vybírat mezi menšími, ale zajímavě sestavenými poličkami. Variabilní bávají třeba malé knihovny, které si tak jednoduše přizpůsobíte.
Patří na ně svíčky, kameny, mísy, vázy a jiné artefakty, které se hodí k meditaci.

Umění sestavit ideální poličku s praktickým, zajímavým a efektním obsahem má dokonce vlasní pojmenování. Říká se tomu dokonce umění zenových poliček a můžete v něm být mistři i vy!

Smíchejte ingredience japonského interiérového designu, rozměr duchovna a esenci perfektního odpočinku a dostanete pokoj vybavený v duchu zen budhismu. Rovnou jej zavrhnout by bylo špatné, protože jinou mírumilovnou duchovní potravu najdete jen ztěží.
Zenové bydlení vás každý den dostane na klidnou vlnu pohody.

 

Přečtěte si články o feng-shui:

Ložnice je podle feng-shui oázou klidu
Koupelna a feng shui? I tady ho můžete využít
Harmonie s feng-shui je základ
Kuchyně jako srdce domova
Principy feng-shui v obývacím pokoji
Relax v zahradě podle feng-shui

 

publikováno: 31. 1. 2016
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.