K čemu slouží krbový ventilátor?


K čemu slouží krbový ventilátor?

Dostatečná a kvalitní cirkulace ohřátého vzduchu je jedním z důležitých předpokladů udržení zdravého klimatu v obydlí. Jestliže teplo bytem či domem prostupuje a proudí, je riziko vzniku nežádoucí vlhkosti a zdraví nebezpečných plísní sníženo na minimum. Nejen k tomuto účelu může sloužit krbový ventilátor, který pomáhá zajistit nekomplikovaný oběh tepla v prostoru.

Krbový ventilátor pomáhá rozvádět teplý vzduch po bytě či domě, aby bylo teplo produkované tepelným spotřebičem využito v maximální možné míře při zachování potřebného komfortu. Moderní krbový ventilátor je opatřen termostatem, aby nebylo nutné hlídat jeho činnost a ovládat ho manuálním způsobem, což by jeho funkční význam značně omezilo.

Jak krbový ventilátor funguje

Krbový ventilátor nasává teplo vycházející z krbu, které následně rozhání do prostoru. Povětšinou je termostat nastaven tak, aby se ventilátor samovolně zapnul, když teplota vzduchu, co k němu přichází, stoupne nad zhruba 45 °C, vypnutí přísluší teplotě přibližně okolo 30 °C. Vždy samozřejmě záleží na požadavcích a potřebách konkrétní domácnosti, která krbový ventilátor využívá. Intenzitu otáček je možné regulovat ručně, jestliže uživatel volí nižší otáčky, je nutné zajistit ochlazování motoru, aby nedošlo k jeho přehřátí a poškození.

Krbový ventilátor je napájen elektřinou, připojení do sítě je tedy nezbytností, která může být v určitých situacích překážkou. Pro případ výpadku jsou některé typy ventilátorů opatřeny záložním zdrojem (speciální baterií), který se postará o chod i v případě přerušení dodávky elektrické energie. Přídavným doplňkem jsou pro ventilátory různé filtry, kterými lze redukovat pach i prach. Jestliže krbový ventilátor takový filtr neobsahuje, je možné doinstalovat k němu celý filtrační box.

Krbový ventilátor a jeho výkon

Pro efektivitu práce ventilátoru je samozřejmě stěžejní jeho výkon, který je třeba volit s ohledem na výkon krbu a další důležité aspekty – velikost a tvar prostoru, možnosti umístění apod. Výkon je vyjadřován číselně – hodnotou popisující maximální průtok vzduchu v metrech krychlových, který je možné zajistit za jednu hodinu.

Výhody/nevýhody:

+ plné využití produkovaného tepla
+ ochrana před usazováním vlhkosti a vzniku plísní
+ snadné ovládání

- riziko víření prachových částic
- nutnost napájení elektrickou energií
- možná hlučnost

Krbový ventilátor umožňuje využít vše, co krb jako takový uživateli nabízí, a to bez zbytečných ztrát tepla. Prostřednictvím tohoto zařízení je možné zajistit rozvod tepla z jednoho zdroje do více místností v domě nebo bytě. Cena se podle výkonu, celkového zpracování a materiálu, z něhož je krbový ventilátor a jeho součásti vyroben, pohybuje od cca 2000 Kč.

 

publikováno: 28. 11. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.