G+

 

 

K čemu slouží krbový ventilátor?


K čemu slouží krbový ventilátor?

Dostatečná a kvalitní cirkulace ohřátého vzduchu je jedním z důležitých předpokladů udržení zdravého klimatu v obydlí. Jestliže teplo bytem či domem prostupuje a proudí, je riziko vzniku nežádoucí vlhkosti a zdraví nebezpečných plísní sníženo na minimum. Nejen k tomuto účelu může sloužit krbový ventilátor, který pomáhá zajistit nekomplikovaný oběh tepla v prostoru.

Krbový ventilátor pomáhá rozvádět teplý vzduch po bytě či domě, aby bylo teplo produkované tepelným spotřebičem využito v maximální možné míře při zachování potřebného komfortu. Moderní krbový ventilátor je opatřen termostatem, aby nebylo nutné hlídat jeho činnost a ovládat ho manuálním způsobem, což by jeho funkční význam značně omezilo.

Jak krbový ventilátor funguje

Krbový ventilátor nasává teplo vycházející z krbu, které následně rozhání do prostoru. Povětšinou je termostat nastaven tak, aby se ventilátor samovolně zapnul, když teplota vzduchu, co k němu přichází, stoupne nad zhruba 45 °C, vypnutí přísluší teplotě přibližně okolo 30 °C. Vždy samozřejmě záleží na požadavcích a potřebách konkrétní domácnosti, která krbový ventilátor využívá. Intenzitu otáček je možné regulovat ručně, jestliže uživatel volí nižší otáčky, je nutné zajistit ochlazování motoru, aby nedošlo k jeho přehřátí a poškození.

Krbový ventilátor je napájen elektřinou, připojení do sítě je tedy nezbytností, která může být v určitých situacích překážkou. Pro případ výpadku jsou některé typy ventilátorů opatřeny záložním zdrojem (speciální baterií), který se postará o chod i v případě přerušení dodávky elektrické energie. Přídavným doplňkem jsou pro ventilátory různé filtry, kterými lze redukovat pach i prach. Jestliže krbový ventilátor takový filtr neobsahuje, je možné doinstalovat k němu celý filtrační box.

Krbový ventilátor a jeho výkon

Pro efektivitu práce ventilátoru je samozřejmě stěžejní jeho výkon, který je třeba volit s ohledem na výkon krbu a další důležité aspekty – velikost a tvar prostoru, možnosti umístění apod. Výkon je vyjadřován číselně – hodnotou popisující maximální průtok vzduchu v metrech krychlových, který je možné zajistit za jednu hodinu.

Výhody/nevýhody:

+ plné využití produkovaného tepla
+ ochrana před usazováním vlhkosti a vzniku plísní
+ snadné ovládání

- riziko víření prachových částic
- nutnost napájení elektrickou energií
- možná hlučnost

Krbový ventilátor umožňuje využít vše, co krb jako takový uživateli nabízí, a to bez zbytečných ztrát tepla. Prostřednictvím tohoto zařízení je možné zajistit rozvod tepla z jednoho zdroje do více místností v domě nebo bytě. Cena se podle výkonu, celkového zpracování a materiálu, z něhož je krbový ventilátor a jeho součásti vyroben, pohybuje od cca 2000 Kč.

 

publikováno: 28. 11. 2011
přečteno: 984×
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

MH
29. 8. 2013

Tento příspěvek byl smazán,
neboť porušil etiku diskuse na portále Chytré bydlení.

Redakce.

Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...


Kondenzační plynový kotel sníží vaši spotřebu

Kondenzační plynové kotle nabízí vyšší účinnost, bezpečnost i čistotu

Vytápění plynem je čisté a při dodržení určitých pravidel i bezpečné. Moderní kotle mají dobrou regulaci a nízkou… ...