G+

 

 

Kachlová kamna - vytápění sáláním a tradiční vzhled


Kachlová kamna - vytápění sáláním a tradiční vzhled

Vytápění bytových prostor, to je s příchodem zimy velmi aktuální téma, často obsažené v diskuzích řešících, jak co nejlépe ušetřit na provozu domácnosti. Nejméně úsporné se ukazuje být elektrické topení, na opačné straně stojí udržování tepla pomocí obnovitelných zdrojů. Velkou měrou se v těchto otázkách projevuje i tradice, kterou nejvíce vystihují kachlová kamna.

Možná si i vy myslíte, že klasická kachlová kamna jsou pouze minulostí, pravdou je, že jejich oblíbenost v poslední době znatelně stoupá. Může za to nejen trend rustikálních stylů využívaný v obydlích, ale také opětovné nacházení léty prověřených postupů. Moderní kachlová kamna přináší tradiční vzhled kombinovaný s dobrými užitkovými vlastnostmi. Skládají se z topeniště, tahového systému a pláště.

Pro kachlová kamna je typické zajímavé provedení

Hlavním důvodem, proč si mnozí kachlová kamna pořizují, je jejich v určitém smyslu pohádkový vzhled. Nejčastěji je jejich povrch zdoben keramickými kachli, v poslední době se lze také setkat s úpravou pomocí omítnutí. Kachle mohou být různých barev a vzorů, s různě provedenou glazurou, díky čemuž se výrazně rozšiřují hranice možností, kde všude mohou kachlová kamna stát. Základní rozlišení se odvíjí od typu konstrukce. Kachlová kamna proto mohou být:

  • lehká
  • středně těžká (polotěžká)
  • těžká

Jedná-li se o kachlová kamna lehká, pak je jejich plášť tenčí, což se podílí na tom, že jejich povrchová teplota je vyšší. Nabízí uživateli velmi rychlý nástup výkonu, a však za cenu menší akumulace. Středně těžká kachlová kamna dosahují akumulace v délce trvání přibližně 6 až 12 hodin. Z tohoto hlediska jsou proto nejvýhodnější těžká kachlová kamna, jejichž akumulace dosahuje hodnoty 24 až 48 hodin. Na druhé straně však potřebují čas k pořádnému roztopení a sálání, protože jsou velmi rozměrná.

Menší kachlová kamna lehké konstrukce začínají s cenou okolo 10 000 Kč.

Kachlová kamna – topení sáláním

Princip topení, jaký kachlová kamna nabízí, je sálání, což znamená, že produkované teplo neohřívá primárně vzduch, ale předměty v prostoru. Říká se, že takové topení je pro člověka nejpříjemnější, protože připomíná teplo od slunce, a také je schopné udržovat tepelnou pohodu v rámci celého prostoru, ne například pouze u stropu apod. Tímto principem jsou také kachlová kamna stavěna do pozice vhodného řešení pro alergiky a astmatiky, jelikož nedochází k přepalování prachových částic a k jejich víření.

Výhody/nevýhody:

+ sálavé teplo
+ nižší spotřeba dřeva díky akumulaci tepla
+ nenáročný provoz

- pořizovací náklady
- nevhodné pro příležitostné topení
- nutnost odborné instalace

Kachlová kamna jsou další z možností, jak vytápět dům nebo byt s využitím dřeva jako palivového zdroje. Díky svému neotřelému zpracování jsou i estetickým prvkem, co navíc příjemně zahřeje. Hledáte-li tip, jak dodávat teplo dlouhodobě obydleným prostorám, mohou vám kachlová kamna přijít vhod.

 

publikováno: 22. 11. 2011
přečteno: 923×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...