Kachlová kamna - vytápění sáláním a tradiční vzhled


Kachlová kamna - vytápění sáláním a tradiční vzhled

Vytápění bytových prostor, to je s příchodem zimy velmi aktuální téma, často obsažené v diskuzích řešících, jak co nejlépe ušetřit na provozu domácnosti. Nejméně úsporné se ukazuje být elektrické topení, na opačné straně stojí udržování tepla pomocí obnovitelných zdrojů. Velkou měrou se v těchto otázkách projevuje i tradice, kterou nejvíce vystihují kachlová kamna.

Možná si i vy myslíte, že klasická kachlová kamna jsou pouze minulostí, pravdou je, že jejich oblíbenost v poslední době znatelně stoupá. Může za to nejen trend rustikálních stylů využívaný v obydlích, ale také opětovné nacházení léty prověřených postupů. Moderní kachlová kamna přináší tradiční vzhled kombinovaný s dobrými užitkovými vlastnostmi. Skládají se z topeniště, tahového systému a pláště.

Pro kachlová kamna je typické zajímavé provedení

Hlavním důvodem, proč si mnozí kachlová kamna pořizují, je jejich v určitém smyslu pohádkový vzhled. Nejčastěji je jejich povrch zdoben keramickými kachli, v poslední době se lze také setkat s úpravou pomocí omítnutí. Kachle mohou být různých barev a vzorů, s různě provedenou glazurou, díky čemuž se výrazně rozšiřují hranice možností, kde všude mohou kachlová kamna stát. Základní rozlišení se odvíjí od typu konstrukce. Kachlová kamna proto mohou být:

  • lehká
  • středně těžká (polotěžká)
  • těžká

Jedná-li se o kachlová kamna lehká, pak je jejich plášť tenčí, což se podílí na tom, že jejich povrchová teplota je vyšší. Nabízí uživateli velmi rychlý nástup výkonu, a však za cenu menší akumulace. Středně těžká kachlová kamna dosahují akumulace v délce trvání přibližně 6 až 12 hodin. Z tohoto hlediska jsou proto nejvýhodnější těžká kachlová kamna, jejichž akumulace dosahuje hodnoty 24 až 48 hodin. Na druhé straně však potřebují čas k pořádnému roztopení a sálání, protože jsou velmi rozměrná.

Menší kachlová kamna lehké konstrukce začínají s cenou okolo 10 000 Kč.

Kachlová kamna – topení sáláním

Princip topení, jaký kachlová kamna nabízí, je sálání, což znamená, že produkované teplo neohřívá primárně vzduch, ale předměty v prostoru. Říká se, že takové topení je pro člověka nejpříjemnější, protože připomíná teplo od slunce, a také je schopné udržovat tepelnou pohodu v rámci celého prostoru, ne například pouze u stropu apod. Tímto principem jsou také kachlová kamna stavěna do pozice vhodného řešení pro alergiky a astmatiky, jelikož nedochází k přepalování prachových částic a k jejich víření.

Výhody/nevýhody:

+ sálavé teplo
+ nižší spotřeba dřeva díky akumulaci tepla
+ nenáročný provoz

- pořizovací náklady
- nevhodné pro příležitostné topení
- nutnost odborné instalace

Kachlová kamna jsou další z možností, jak vytápět dům nebo byt s využitím dřeva jako palivového zdroje. Díky svému neotřelému zpracování jsou i estetickým prvkem, co navíc příjemně zahřeje. Hledáte-li tip, jak dodávat teplo dlouhodobě obydleným prostorám, mohou vám kachlová kamna přijít vhod.

 

publikováno: 22. 11. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.