Kamenné umyvadlo se jen tak neokouká


Fotolia_39733890_XS

Při zařizování svého domova můžete vsadit na klasické materiály, nebo zvolit ty méně tradiční, o to více nápadité. Příkladem jsou i umyvadla. Jestliže už vás omrzela fádní bílá z keramiky, pak si ty z přírodního kamene určitě zamilujete. Protože se jedná o materiál, který utváří příroda pokaždé jinak, nelze se setkat se dvěma shodnými kousky. Můžete si tak být jistit, že umyvadlo, ve kterém si budete mýt ruce, nemá nikdo jiný na světě.

Jednotlivá kamenná umyvadla se liší tvarem, ale především pak strukturou dané horniny, barevným laděním nebo třeba reliéfní kresbou. Většinou se vyrábí ze žuly, pískovce, mramoru a vápence. Jedná se povětšinou o ruční práci, a tak je jasné, že cena takového umyvadla nebude zrovna nejnižší. Pokud si však chcete do koupelny umístit něco, co bude účelné a zároveň hlavním estetickým prvkem prostoru, je kamenné umyvadlo výbornou volbou.

Z čeho se kamenné umyvadlo vyrábí

I když je jasné, že mnohem hezčí je přírodní typ tohoto umyvadla, nabízí se i umělé, které přirozenost původního materiálu imitují. Zvolíte-li stoprocentní materiál vycházející z krásy samotné přírody, pak se většinou setkáte s pískovými, tmavě modro-šedými a korálovými barvami. Samozřejmě že v případě potřeby se dá umyvadlo, stejně jako to z umělého kamene, obarvit. Mimo zmiňované žuly, pískovce, mramoru a vápence můžete zvolit i travertin (o tom jsme vám psali ZDE, podívejte se, jaké má výhody a nevýhody). 144056276_c86bc16f30Kamenná umyvadla jsou opracovávána do různých podob, může se zanechat zcela přirozené, jen s nutnými zásahy, co ho vytvarují, nebo se leští a vyhlazuje. V otázce tvarů panuje rozmanitost. Od pravidelnějších kruhů a oválůhranatým nebo úplně nepravidelným

Kamenná umyvadla: výhody a nevýhody

U kamenného umyvadla se můžete těšit na dobrou odolnost a celkovou pevnost, budete si však muset dávat pozor na prostředky, jimiž budete chtít kamenné umyvadlo čistit. Nesmí být agresivní ani abrazivní. Kameni obecně je připisována barevná stálost a dlouhá životnost. Na druhé straně jsou tu i jisté nevýhody. Ta nejzákladnější kamenná umyvadla stojí okolo 4000 Kč. Luxusnější kousky i 10x více. Umyvadla taktéž vyžadují odbornou montáž, zvláště u těžkých typů. Podle typu materiálu mohou být méně odolná vůči mechanickému poškození.

2048642437_4d04f2bc3f

Jestliže už se nechcete nechat svazovat konvencemi, vyměňte keramiku za kámen. Vaše koupelna se tak promění doslova k nepoznání. Kamenné umyvadlo se výborně kombinuje i s ostatními přirozenými materiály, takže při troše fantazie ohledně jeho umístění a doplnění dalšími ozdobnými prvky zapadne skutečně do každého stylu.

 

publikováno: 2. 8. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.