Kanadský (asfaltový) šindel – ideální krytina nejen na chatu a chalupu


šindelovástřecha asfalt

Střešní asfaltové šindele patří mezi jednoduché a zejména lehké typy střešních krytin, které jsou oblíbenou volbou pro staré domy a rekreační objekty. I když se z hlediska životnosti a tepelněizolačních vlastností nedají srovnávat s klasickou pálenou taškou, přináší řadu jiných výhod, díky kterým se vyplatí nad jejich pořízením uvažovat. Pojďme se proto blíže zaměřit na to, jaké vlastnosti asfaltový neboli kanadský šindel má a kde všude jej můžeme využít.

Kanadské šindele se využívají jen několik pár desítek let

Asfaltový šindel patří mezi novodobé střešní krytiny, které se na našem trhu objevují jen něco málo přes 25 let. Zatímco před několika lety byl výběr na trhu omezený a kvalita kolísala, dnes jsou kanadské šindele dostupné v mnoha provedeních a vysoké kvalitě. Stále více pokrývačů se zaměřuje na práci s asfaltovými šindeli a zná správné technologické postupy montáže, které jsou pro dosažení maximální životnosti a co nejlepších vlastností zásadní.

Co z toho vyplývá? Pokud se rozhodnete pro pořízení kanadského šindele, zaměřte se nejen na výběr samotného materiálu, ale také řemeslníka, které se o montáž postará. Pokud se rozhodnete pro montáž asfaltových pásů svépomocí, dobře si nastudujte proces realizace.

Nízká hmotnost jako hlavní výhoda kanadských šindelů

Jedním z hlavních důvodů, proč přemýšlet nad pořízením kanadských šindelů, je jejich nízká hmotnost. Proto se asfaltové šindele volí všude tam, kde dochází k nadměrnému přetěžování střech vlivem velkých sněhových závějí.

Asfaltový šindel nepřetěžuje nosnou konstrukci stavby, proto se používá v místech, kde je nosnost krovů a zdí omezená. Kanadské šindele jsou vhodné pro použití jak na starších domech, chatách a chalupách, tak na novostavbách. Nízká hmotnost totiž zjednodušuje manipulaci s materiálem a vede ke zrychlení pokládky střechy.

šindele

Jaká je životnost asfaltových střech?

Už při montáži střechy z asfaltových pásů byste měli myslet na to, že životnost materiálu je omezená a nižší než u běžných typů střešní krytiny. Výrobci kanadských šindelů obvykle uvádí životnost v rozmezí od 30 do 60 let. Životnost ovlivňuje řada faktorů, od kvality samotného materiálu přes typ střechy po klimatické podmínky v dané lokalitě. Moderní asfaltové šindele jsou opatřeny speciálním hydrofobizovaným posypem, který zvyšuje odolnost vůči vlhkosti a vodě, a tak prodlužuje životnost střešní krytiny.

Asfaltový šindel je tvořen několika vrstvami

Kanadské šindele jsou tvořeny z několika vrstev různého materiálu. Velmi důležitá je nosná vložka, která může být z nasákavých i nenasákavých materiálů. V současné době se upřednostňují nosné vložky z nenasákavé skleněné textilie. Při výběru sledujte parametr gramáže nosné vložky, který bývá v rozmezí od 80 do 120 g/m2. Platí, že čím větší gramáž, tím vyšší hmotnost a současně odolnost a pevnost. Asfaltový šindel je dále tvořen vrstvou krycí vrstvy asfaltu a vrchním kamenným posypem.

Stále přemýšlíte, jestli je asfaltový šindel právě pro vás ideální volbou? V pokračování článku si shrneme hlavní výhody a nevýhody kanadských šindelů, které vám rozhodování usnadní.

POKRAČOVÁNÍ TÉMATU:

VÝHODY A NEVÝHODY KANADSKÝCH ŠINDELŮ

Přečtěte si i další články o střešních krytinácstřh:

publikováno: 30. 7. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.