PR článek

Každá nemovitost musí mít při prodeji vystavený energetický průkaz


Holasovi

Prodej nemovitosti vyžaduje zařízení množství dokumentů, které vyžaduje například potenciální kupec, ale také státní úřady. Spolu s transferem vlastnictví nemovitosti se pojí převedení velkého finančního obnosu a jistá nervozita, aby vše proběhlo ke spokojenosti obou stran. V této stresové situaci prodejci často zapomínají na nemilé povinnosti, které prodej mohou prodražit či zbrzdit. Jednou z nich může být i povinnost obstarání energetického průkazu nemovitosti, kterou stanoví od roku 2015 novela zákona č. 406/2000 Sb. o hospodaření energií.

Na povinnost mít energetický průkaz upozorní realitní kancelář s dobrými referencemi

Běžně se při prodeji domu nebo bytu uvádí jeho energetická náročnost. Tento údaj prodejci neposkytují pouze ze své dobré vůle, ale ze zákona, který jim takovou povinnost přímo ukládá. Ve všech reklamních materiálech a inzerátech musí každý prodávající, tedy realitní kancelář, insolvenční správce nebo i jednotlivec, uvádět přesné údaje obsažené v tzv. průkazu energetické náročnosti budov (PENB). V tomto průkazu se domy rozdělují do jednotlivých tříd, které vypovídají o největší položce provozní náročnosti budovy.

Při nedodržení povinnosti vlastnit průkaz se majitel vystavuje riziku pokuty

Manželé Holasovi se rozhodli prodat nemovitost, kterou měli ve svém vlastnictví, ale investice do zřízení energetického průkazu jim přišla zbytečná. Nicméně zkušení makléři realitní kanceláře PATREAL jim vysvětlili, že prodejem bez zmíněného průkazu se vystavují riziku pokuty ze strany státních orgánů. Státní energetická inspekce (SEI) může kdykoliv navštívit majitele prodávané nemovitosti a požadovat předložení PENB. V případě, že se ukáže snaha majitele obcházet zákon, vystaví inspektoři pokutu až do výše sto tisíc korun.

Průkaz energetické náročnosti budov ochraňuje slabší stranu trhu

Před koupí vybrané nemovitosti by měl mít kupující k dispozici všechny dostupné informace, aby byl s transakcí spokojen. Průkaz, který vystavila autorizovaná společnost, ukazuje hodnoty energetických úniků měřené citlivou snímací technikou. Ministerstvo průmyslu a obchodu eviduje všechny vystavené průkazy a snaží se tak zajistit vysokou míru objektivity. Firmy, které provádějí potřebná měření, podléhají přísným kontrolám ze strany státu, aby nedocházelo k vydávání průkazů s falešnými údaji. Stát prostřednictvím zavedení registru PENB chrání kupujícího jako slabší smluvní stranu.

Realitní kancelář PATREAL svým klientům nabízí spolupráci při organizaci prodeje

V odvětví realitních služeb se však můžete setkat také s neférovým jednáním či podvody. Spolehlivou realitní kancelář odlišují dlouholeté zkušenosti a dobré reference. Realitní kancelář PATREAL naopak svým klientům vyjde vstříc a doporučí jim profesionální společnosti, které se věnují vystavení PENB. Mnoho klientů se na PATREAL obrátilo právě díky kvalitním referencím, stejně jako manželé Holasovi, kteří se nyní těší z úspěšného prodeje bez porušení zákona.

publikováno: 23. 10. 2017
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.