Kde, jak a za kolik získáte výpis z katastru nemovitostí?


4114793560_bd687188fe

Potřebujete-li získat informace o nějaké budově či konkrétní parcele, pak je většinou třeba nechat si udělat výpis z katastru nemovitostí. Ten si můžete obstarat několika způsoby, některé z nich jsou bezplatné, za jiné je účtován poplatek. Záleží především na tom, jak rychle výpis z katastru nemovitostí vyžadujete a jaké údaje jsou pro vás relevantní.

katastru nemovitostí jsou shromažďovány informace o parcelách, budovách, bytech a domech a jejich vlastnících a spoluvlastnících. Lze si v něm například ověřit to, co o dané stavbě tvrdí prodávající, když chcete nějakou nemovitost koupit, a tak předejít možným komplikacím v budoucnosti. Výpis z katastru nemovitostí může být částečný, nebo úplný.

Jak a kde výpis z katastru nemovitostí získat

Pro výpis můžete zajít přímo na katastrální úřad nebo na kontaktní místo Czechpoint, to bývá součástí pošt i městských, krajských a obecních úřadů, zpravidla dostanete výpis na počkání. Pokud nemáte na osobní návštěvu dané instituce čas, můžete zaslat písemnou žádost na katastrální úřad (vyřízení do 30 dnů, dokument bude zaslán poštou po zaplacení správního poplatku). Pokud o něj požádáte pomocí online formuláře Czechpoint, bude vám do 30 dnů taktéž doručen poštou.  Výpis z katastru nemovitostí poskytují také vybraní notáři. Potřebuje-li ho za účelem dodání ke smlouvám a jiným právním listinám, musíte ho mít vždy z této oficiální cesty.

Mimo tu je možné získávat údaje z katastru i dálkově, přes internet. O dálkový přístup je nutno na katastrálním úřadě zažádat (je nezbytná registrace). Dálkový přístup do katastru můžete i vyzkoušet zdarma po omezenou dobu.

3781943073_b1df7770d8

Pokud nepotřebujete nikterak důležité údaje, pouze základní, můžete využít služby nahlížení do katastru nemovitostí online (přístupné všem uživatelům internetu, bezplatně a bez registrace). Takový postup však nevede k získání plnohodnotného výpisu jako u prvně uvedené možnosti. I ta je ovšem omezena, protože výpis dálkovou formou je možné provést pouze v případě, že je opatřen elektronickou značkou a má povahu veřejné elektronické listiny.

  • Co musíte vědět

Abyste mohli dohledat danou stavbu či parcelu, potřebujete znát buď katastrální území v kombinaci s číslem popisným nebo parcelním číslem pozemku, nebo jméno a datum narození vlastníka, případě identifikační číslo právnické osoby.

Poplatky za vyhotovení výpisu

Vydání výpisu na katastrálním úřadě

100 Kč (do 20 parcel, dalších 20 = dalších 100 Kč)

kopie strany formátu A4 20 Kč

ověřená kopie strany A4 50 Kč

Czechpoint

první strana výpisu 100 Kč, každá další 50 Kč

Dálkový přístup do katastru

ověřený výstup 50 Kč

Výpis z katastru nemovitostí nejsnadněji získáte při návštěvě daného úřadu nebo kontaktního místa Czechpoint. Pokud víte, že budete údaje z katastru požadovat opakovaně, vyplatí se zřídit si dálkový přístup, který umožní mít informace k dispozici kdykoliv budete potřebovat.

 Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

publikováno: 20. 6. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.