Knihovna jako samostatná místnost i stylový doplněk obýváku


Knihovnu má doma snad každý.

Koutek s knihovnou je pro mnohé naprostou nutností, nikde jinde by si totiž tak neodpočinuli. Jiní mají toto místo moudrosti jen jako dekoraci a bez samotných knih by se dost dobře obešli. V dalších bytech zase není po knihovně ani památky, protože je považována za zbytečnost. Poličky však mohou být víc, než jen místem pro uložení oblíbených a zajímavých svazků.

Knihovna jako nábytek pro rozdělení prostoru

Sestava polic se nejvíce hodí do pracoven a koutků určených pro studium. Lze je ale využít i jinak, mnohem více prakticky. Lze je využít pro rozdělení velkého prostoru nebo jako příčky v malých místnostech.

Knihovna = samostatná místnost pro fajnšmekry

Kdo má možnost vyhradit knihovně celou místnost, je šťastným člověkem. V představách jsou regály z masivního dřeva zapuštěné do zdí sahající od podlahy až po strop. V realitě se jedná o docela nákladné řešení, ovšem kdo tu možnost má, pak by jí měl využít, protože jedná se o nejlepší řešení. Dřevo jako nadčasový materiál nezklame v žádném případě, využít můžete ale i moderních designových polic, často uspořádaných do atypických tvarů. Výhodou je i možnost uzavření polic, například skleněnými dvířky, které poslouží jako ochrana proti prachu.

Nezapomeňte na dostatek světla a kvalitní umělé osvětlení s řadou bodových svítidel. Chybět nesmí ani pohodlný nábytek – postačí menší stolík, pohodlné křeslo či pohovka.

Originální řešení: postavte si místo zahradního domku soukromou knihovnu!

Knihovna pro práci s prostorem bez stavebních úprav

Díky knihovnám můžete s prostorem jednoduše čarovat, a to bez toho, abyste museli instalovat pevné příčky. Knihovna se dá kdykoliv přesunout a navíc působí nenásilně, tedy jako přirozená součást pokoje. Je samozřejmé, že do všech interiérů se nehodí klasické police, proto designéři pracují tak, aby se daly knihovny využít i pro ukládání CD, DVD, vinylů a podobně. Využívat můžete rozličných tvarů i materiálů: zajímavě působí kupříkladu kombinace skla a ocelových prvků

V prostoru lépe vynikne vysoká knihovna, než ta, jež se rozkládá spíše do šířky. Navíc se tak dá šikovně pracovat s optickým zvýšením nízkých stropů. Efektním doplňkem jsou pak i schůdky pro pohodlný přístup do horních polic.

Nebojte se toho nechat si vyrobit knihovnu na zakázku. 

Nebojte se výroby knihovny na míru

Moderních knihoven najdete v internetových prodejnách tisíce. Jediným problémem bývá to, že nejsou často v Česku dostupné. A pokud ano, pak tomu odpovídá i cena. Druhou variantou je, že neseženete to, co potřebujete a co se vám líbí. Nedělejte kompromisy a nebojte se proto spolupracovat s šikovným truhlářem a nechat si knihovnu vyrobit na zakázku. Cena nebude zase o tolik vyšší.

Ať už tedy budete mít knihovnu v samostatné místnosti nebo jen jako součást obývacího pokoje či ložnice, nezapomeňte počítat i s tím, že se vaše sbírka bude rozšiřovat a vždy tak počítejte i s místem navíc.

publikováno: 27. 12. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.