Kondenzační plynový kotel přináší řadu výhod. Znáte je všechny?


kondenzační kotle

Zemní plyn patří k nevyužívanějším zdrojům energie pro vytápění. S příchodem přísných evropských legislativních norem z trhu mizí klasické atmosférické plynové kotle, které jsou postupně nahrazovány kotly kondenzačními. Ty jsou účinnější a šetrnější k životnímu prostředí. I když jsou jejich pořizovací náklady vyšší, investice se vám rozhodně vyplatí. Přinášíme vám stručný přehled všech výhod, které vám moderní kondenzační kotle přinesou.

Vytápění s účinností až 108 %

Jednou z nesporných výhod moderních kondenzačních kotlů je jejich vysoká účinnost, která majitelům přináší výrazné úspory na vytápění. Tento typ kotlů totiž umožňuje dosáhnout účinnosti až 108 %. Jak je to možné? Pracují totiž na principu získávání tepla ze spalin, které by v případě klasických atmosférických kotlů unikaly komínem pryč. Při spalování zemního plynu vzniká vodní pára, která je významným zdrojem tepelné energie.

Kondenzační plynové kotle jsou vybaveny výměníkem, ve kterém teplota vzduchu klesá pod rosný bod. Díky tomu pára mění své skupenství do podoby kondenzátu. Při přeměně se spalinám odebere tepelná energie, kterou dokáže plynový kotel využít k dalšímu ohřevu. Proto dosahuje tak vysoké účinnosti. Ve srovnání s běžnými kotly přináší ty kondenzační úsporu energie až 30 %.

kondenzační kotle - smart

Investice se vám vrátí do 5 let

Za hlavní nevýhodu kondenzačních plynových kotlů se často považují pořizovací náklady, které jsou ve srovnání se staršími typy kotlů výrazně vyšší. Obvykle je třeba investovat i do úpravy spalinových cest a vložkování komínu. Vzhledem k vysoké účinnosti plynových kotlů se však vyšší počáteční investice vrátní do několika let.

V závislosti na optimalizaci a způsobu využití topného systému se investice vrátí zpravidla do 5 let, u nízkoteplotních otopných systémů (podlahového vytápění apod.) často i do 3 let. Naopak v pasivních domech se investice do kondenzačních plynových kotlů pravděpodobně nevyplatí, protože nízká spotřeba paliva sníží i celkovou uspořenou částku. Návratnost investice je proto třeba propočítat s ohledem na konkrétní typ stavby a roční spotřebu energie.

Kondenzační plynový kotel šetří životní prostředí

Jednou z významných přednostní kondenzačních plynových kotlů je jejich ekologičnost. Moderní plynová zařízení produkují nízké množství emisí a nezatěžují životní prostředí. Tento typ kotlů splňuje ty nejpřísnější legislativní normy i požadavky na Ekodesign.

Pokud si pořídíte plynový kondenzační kotel, nemusíte mít obavy, že byste jej kvůli emisním normám museli v brzké době měnit za jiný zdroj tepla. To v případě starých turbokotlů neplatí. Na trhu je neseženete, a pokud je doma stále používáte, v budoucnu je budete muset vyměnit za ekologičtější zdroj tepla. V opačném případě vám budou hrozit vysoké pokuty.

Jednoduchá obsluha a plynulá regulace

Moderní plynové kotle jsou vybaveny sofistikovanými systémy pro pohodlnou obsluhu a plynulou regulaci. Stačí tak nastavit požadovanou teplotu, o vše ostatní se postará samotný kotel. Mezi taková zařízení patří například plynové kondenzační kotle Enbra, které jsou připraveny i pro ekvitermní provoz. Po zapojení venkovního čidla a nastavení ekvitermní křivky se výkon kotle automaticky upraví v závislosti na venkovní teplotě. Vnitřní teplota ve vaší domácnosti tak bude stabilní bez ohledu na venkovní teplotu. Plynové kondenzační kotle Enbra navíc umožňují i doplnění o inteligentní systém, díky kterému budete moci kotel kontrolovat, regulovat a ovládat i na dálku prostřednictvím chytrého telefonu.

Kondenzační kotel ENBRA

Malé rozměry a nízká hlučnost

Plynové kondenzační kotle neomezí chod vaší domácnosti. Jsou zkonstruované s ohledem na malé rozměry a nízkou hlučnost, díky čemuž se hodí i pro instalaci do malých rodinných domů a bytů. Ohřev vody pak může být zajištěn v externím zásobníku. Existují i kompaktní kotle s vlastními interními zásobníky. Patří mezi ně například kotel ENBRA CD24/Z8 s integrovaným 8litrovým akumulačním zásobníkem zhotoveným z nerezu.

Přísné evropské normy mají své opodstatnění. Pořízení moderních kondenzačních kotlů se vám i přes vyšší počáteční investici vyplatí. Už za 5 let se vynaložené finance vrátí a v dalších letech už budete jen šetřit. V kombinaci s kompaktními rozměry, nízkou hlučností, snadnou regulovatelností a možností zapojení do inteligentního systému jsou moderní plynové kotle nejlepším řešením pro většinu domácností.

publikováno: 14. 5. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.