Koupelna na chatě může být skromná, ale útulná. Jak ji zařídit?


malá koupelna

Pokud pravidelně vyrážíte na chatu nebo chalupu, která už stojí pár desítek let, určitě jste zvažovali možnost rekonstrukce. Přestavba koupelny je na chatě zpravidla nejnáročnější, protože vyžaduje úpravu vodovodního vedení, elektroinstalace, izolace a dalších stavebních částí. Můžete si ji ale zařídit skromně, a přesto bude útulná. Přinášíme několik tipů pro zařízení koupelny na chatě, díky kterým zvládnete její rekonstrukci hravě a bude vám dobře sloužit.

S malou koupelnou si na chatě vystačíte

Chaty a chalupy bývají velmi často malé, někdy se může přestavba koupelny zdát až nemožná. Největší problém nastává u malých chatiček, u kterých se se stavbou koupelny původně vůbec nepočítalo. V takovém případě budete muset hodně improvizovat a například propojit nepoužívanou komůrku s částí chodby. Uvědomte si, že koupelna na chatě či chalupě nemusí být prostorná, důležitý je její účel.

Bez vany se obejdete a menší rohový sprchový kout vám postačí. I malé koupelny lze zařídit tak, aby opticky působily prostorně a přinášely jejich uživatelům dostatečné pohodlí. Koupelnu na chatách zařizujte skromně, kromě toalety, sprchového koutu, umyvadla a skřínky na hygienické potřeby nic víc nepotřebujete. Čím více zbytečných prvků odstraníte, tím bude malý prostor čistší a komfortnější.

Chata

I na chalupě můžete mít hezkou koupelnu.

Nepodceňte výběr sanitární techniky

Při rekonstrukci na chatě nebo chalupě se zaměřte na výběr sanitární techniky. Koupelna musí být především funkční a postavená tak, aby nemohlo dojít k havárii v případě vaší nepřítomnosti. Pokud rekonstruujete původní koupelnu, doporučujeme vyměnit veškerou sanitární techniku za novou. Pořiďte moderní umyvadlo, toaletní mísu i sprchový kout. Pokud chcete šetřit prostor a propojit sprchový kout se zbylými částmi koupelny, nahraďte sprchovou vaničku podlahovým žlabem. Vytvoříte tzv. walk-in sprchu, jejíž prostor využijete jak při sprchování, tak normálním pohybu po koupelně. Žlaby se navíc snadno udržují a vynikají dlouhou životností. 

V malých koupelnách na chatách a chalupách bývá častým problémem zápach. Tyto koupelny mají zpravidla jen malé okénko, nebo vůbec žádné. Problém vyřešíte montáží kvalitního ventilátoru s větrací mřížkou. Zápach v chatových koupelnách eliminujete také instalací moderních předstěnových systémů se systémem odvětrávání. Při rekonstrukci koupelny na chatě nesmíte zapomenout ani na kvalitní instalatérský materiál, od vpustí přes ventily až po sifony nebo flexi připojení.

Kouplena na chatě

Pozor na vlhkost a provedení elektroinstalací a rozvodů

Při rekonstrukci koupelny na starších chatách a chalupách bývá velkým problémem provedení elektroinstalací a vodovodních rozvodů, které neodpovídají současným standardům a normám. V první řadě se musíte vypořádat s vlhkostí starých chalup. Místnost koupelny musíte vhodným způsobem odizolovat, což bývá komplikované. Podřezání je zejména u kamenných zdí problematické, jedinou možností pak bývá provedení výkopu kolem zdí a obložení izolační fólií.

Vnitřní stěny se pak musí důkladně očistit a napenetrovat. Pokud nechcete během rekonstrukce koupelny na chatě provádět velké stavební úpravy, postarejte se o dostatečnou izolaci, zkontrolujte stav potrubí a elektroinstalace a minimálně nejstarší a viditelně poškozený elektroinstalační materiál vyměňte za nový. Bez zásahu zkušených řemeslníků se ale pravděpodobně neobejdete.

Zařiďte si koupelnu v rustikálním stylu

Při zařizování koupelny myslete také na jednotný styl, který by měl ladit s ostatními místnostmi chaty. Moderní vybavení koupelen se do chat a chalup zpravidla nehodí. Vsaďte na tradiční rustikální styl, pracujte se dřevěným materiálem, nebojte se používat koupelnové doplňky s patinou. Skvěle vypadají například otočné kohoutky v historickém stylu. Využívejte přírodní kámen, tkanou textilii či bambus.

Dřevěný nábytek v koupelně

Používejte přírodní materiály včetně dřeva.

Máte malou chalupu? Postavte si venkovní koupelnu

Napadla vás možnost vybudovat svou koupelnu v exteriéru? Venkovní koupelny jsou obzvláště pro malé chaty a chalupy ideálním řešením. I když jsou běžnou záležitostí především v tropických oblastech, stále častěji se budují i u nás. Postavit můžete otevřenou venkovní koupelnu bez přístřešku nebo i s ním.

Kromě samotné konstrukce musíte zajistit i přívod vody a její odtok. Venkovní koupelny mohou využívat vodu z vodovodu, studny, nebo zabudované nádrže. Pro odtok vody se používají venkovní podlahové žlaby, díky kterým voda rychle odteče a nebude se na podlaze nebo kolem vody usazovat. Další možností je použití venkovních podlahových vpustí, které mají nemrznoucí zápachovou uzávěru.

Koupelna na chalupě či chatě nemusí být velká ani honosná. Přesto však může vypadat útulně a splní svůj účel. Je jen na vás, dáte-li přednost klasickým koupelnám v interiérech, nebo se pustíte do stavby venkovní koupelny se sprchou.

publikováno: 8. 6. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.