G+

 

 

Krásná neživá příroda. Dekorační písek, horniny a minerály vyšperkují interiér


Dekorační písek

Neživá příroda hlasitě nepromlouvá, ale ani nemlčí. Letní dekorace s pískem nebo horniny a minerály tiše působí na smysly a nenápadně harmonizují své okolí. Písek evokuje letní klid, proto si zkuste pohrát se suvenýry od moře a vytvořte originální letní ozdobu třeba na stůl.


Přírodní dekorační písek 

Písek se přirozeně vyskytuje v přírodě. Vděčíme za něj rozpadajícím se horninám (převážně křemenu a živci), v oblastí moří se v něm objevují třeba i korály a mušle. Například na Hawai se díky obsidiánu setkáte s přírodním černým odstínem, v Mexickém zálivu se na bílé barvě podíli hladký vápenec.
Dává pevnost stavebním materiálům, v zahradě je využívaný pro zpevňování terénu nebo podkladu. Kutilové jsou jím vybaveni pro pískování povrchů, využívá se ve sklářském průmyslu.
Jak dokáže brousit a leštit povrchy věděli už první zručné civilizace.

Od nejjemnějšího písku po štěrk

Má ale i svou jemnou stránku. Pokud zajdeme do extrému, pak se ty nejjemnější částice stávají při kontaktu s vodou bahnem. Pro dekorace se využívá hrubý písek, na němž v menším množství lépe vynikne barva.
Od jemných pískových zrn do přesýpacích hodin přechází v drobný štěrk, který už se objevuje v dalších podobách – nepravidelných kamíncích či kuličkách.

Výroba písku probíhá v pěti fázích. Přírodní mechanický rozklad trvá miliony let. Po extrakci se jednotlivá zrnka rozpadají a přirozeně dělí. Přorozeně proběhne očištění a část podlehne dalším silám je rozdrcena. Přivýrobě dekoračního písku se tomuto kroku pomáhá mechanickou silou, díky níž se na konci objeví požadovaná hrubost písku.

 Fotolia_112543825_XS

 

Tři využití pro písek

Dekorační písek místo svícnu. Bez problémů se do něj umístí vysoká svíčka, jako podklad je skvělý i pro čajové svíčky.
• Přidáním písku do běžného čistícího prostředku z něj uděláte tekutý smirkový papír. Nejodolnější nečistoty, jako je třeba motorový olej, pak snadno dostanete třeba z dlažby snáze pryč.
• Při barvení vytvoříte s pomocí písku originální texturu na textilu i zdech.

 

DIY: výroba dekoračního písku

Jeden způsob, jak si pořídit barevný písek, je návštěva obchodu. Vyberete si z nabízených barev, jejichž omezená nabídka nemusí vyhovovat požadavkům. Pak existuje další možnost, a to připravit si barvu podle vlastních představ. Vystačíte si přitom s běžnou kuchyňskou solí a potravinářskými barvami. Ty se nevyrábí jen v šesti tradičních barvách, spektrum je mnohem širší. Kombinováním si pak můžete i sami měnit odstín.

Postup
Půl šálku vody s rozmíchanou barvou postupně po menších dávkách vlévejte do nádoby, kam jste předtím nasypali jeden šálek soli. Tento poměr je přibližný, proto je třeba vodu vlévat jen po malých částech a sůl vždy co nejvíc promíchat.
Čím víc barvy sůl absorbuje, tím bude mít písek sytější barvu. Dobře promíchanou a pravidelně obarvenou sůl nechte v sášku odpočívat ještě přes noc, aby sůl vyschla a barva se tak zafixovala.

K létu patří písek

Dekorace s pískem se nejlépe vytváří na letní témata. K tomuto období patří pláže s nejjemnějším pískem, s jehož pomocí vytvoříte jemná zátiší. Ve skleněné nádobě se na světlém písku předvedou úlovky z dovolených, které leží netknutě v krabičkách ve skříních: mušle, oblázky a další podobné relikvie. Pokud seženete drobné dřevěné propriety připomínající léto (kormidlo a k němu kousek lana, jjakožto připomínku vodáctví a jachtaření) pak vytvoříte navíc i stylové zátiší.
Doplněním o svíčku získáte dokonalou dekorací na letní nebo narozeninový stůl.

 

Vrstvení písečných dun

Domácí tónování písku umožňuje ještě jednu zajímavou věc. Od jemného nádechu písek může přecházet v sytou barvu, takže postupným vrstvením vznikne jemná barevná škála.
Dobže vypadají i ostré kontrasty, pro které je ale vhodné hledat inspiraci v přírodě. Pruhy zebry, zbarvení žirafy, safari odstíny nebo vodní hladina se zapadajícím sluncem.
S poslední vrstvou se navíc můžete vyhrát a vytvořit v ní úzkým nástrojem ornamenty.

Horniny, minerály, drahé kameny

Do jiné kategorie patří dekorace s horninami, minerály nebo dokonce drahými kameny. Česká geologická služba uvádí kámen nejen jako stavební materiál, ale zmiňuje i využití k dekoračním účelům. Využívají se horniny vyvřelé, usazené i přeměněné. Všechny vytváří krásné struktury, takže ve výsledku záleží i na tom, jak je kámen opracovaný. V tom má Česká republika dlouholetou tradici, v posledních letech se navíc poptávka po takových dekoracích zvyšuje. Přehled všech hornin vyskytujících se na našem území se dá najít v tzv. lithotéce.

Pestrá geologie ČR podléhá ochraně přírody stejně jako živá příroda. Vztahuje se k ní řada zákonu, vyhlášek a nařízení včetně stavebního zákona.

Dekorace nejen z drahých kamenů se v interiérech objevují převážně jako svícny nebo plátky na podstavcích. Díky zajímavé barevné škále se mohou horniny a minerály stát součástí každého minerálu. Vyšperkovaný interér pak stačí doplnit drobným drahým kamenem a sílu neživé přírody si tak přinesete i domů.

publikováno: 16. 6. 2016
přečteno: 698×
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.
Financování běžných oprav domu - půjčíme vám

Financování běžných oprav domu – kdo vám půjčí?

Potřebuje váš dům novou střechu nebo zateplení? Odešel vám starý kotel, ale na nový rodinné úspory nestačí?… ...


Fincetrum vám poradí s koupí nemovitosti

Vyplatí se vám koupě investičního bytu?

V současné době stále přibývá Čechů, kteří si pořizují nemovitost za účelem investice. Jak je na tom… ...


Snížení energetické náročnosti budovy je trvale výhodná investice

Proč zateplit dům? Vybrali jsme 10 důvodů, proč zateplit dům

Zateplené domy jsou vidět ve všech českých městech i městečkách a je to dobře. Bohužel je stále ještě mnoho domů,… ...