Krb bez komínu - bio krb


Krb bez komínu neboli biokrb funguje na biolíh.

Pohoda a romantická nálada ve společnosti plápolajících plamenů v krbu může vzniknout i v malém bytě. Ptáte se jak? Stačí pořídit si bio krb, který se v současné době těší velkému zájmu a oblibě. Některé kousky jsou navíc řešeny s ohledem na design, a tak se z bio krbu zároveň stává i moderní doplněk nezvyklého tvaru.

Bio krb nepotřebuje žádné dřevo, brikety či uhlí, a přesto je možné se u něj kochat pohledem do ohně. Můžete si ho tak umístit do obývacího pokoje, na letní terasu, k posezení na zahradě či si jím zpříjemnit pobyt v kanceláři. Jak takový krb funguje, jaké možnosti využití nabízí a proč jeho obliba neustále stoupá?

Palivem do biokrbu je bio líh

Oheň v bio krbu vzniká spalováním bio lihu (v tekuté nebo gelové formě), který se nalévá do speciální nádobky. Výsledkem procesu hoření je odpařování vodní páry a oxidu uhličitého, což je plyn, který vydechujeme. Na to je třeba pamatovat a občasně místnost při používání vyvětrat. I když při spalování bio lihu nevzniká závratné množství, mohlo by při zvětšující se koncentraci dojít k tomu, že osoby v místnosti bude bolet hlava či pocítí slabost. Bio krb sám o sobě tedy není nebezpečný, jen je třeba držet se zásad, které naleznete v závěru tohoto článku.

Ve chvíli, kdy se bio líh spotřebuje, uhasí se i oheň. Jeho doplnění je nutné provádět poté, co bio krb vychladne. Následně se opět můžete radovat z efektů, které plameny vytváří odrazem na stěnách a plochách a také z tepla, které bio krb produkuje - i když v nevelkém množství. Je jasné, že se u něj neohřejete jako u typických kamen či topení, i tak ale dokáže navodit příjemnou atmosféru s prohřátým vzduchem.

Bio krb lze položit, nebo zavěsit

Nabídka bio krbů obsahuje různé designové kousky, výjimkou není ani možnost nechat si vyrobit bio krb na zakázku. Můžete si tak zvolit tvar, barvu i velikost, aby byl bio krb přesně dle vašich představ. Obecně je možné rozdělit krby do dvou základních typů – volně stojící a závěsné. První typ lze libovolně položit například na stol, stoličku či polici, druhý si zavěsíte jako obraz a dodáte tak zdi zcela netradiční vzhled. 

Kolik bio krb stojí?

Cenově se bio krb s rozměry zhruba 25 cm pohybuje od 1000 Kč, za ty větší lze zaplatit několik tisíc až desítek tisíc korun. Existují i krby, jejichž cena se přibližuje 100 000 Kč. Náklady na samotný provoz spočívají pouze v kupování biolihu. Za 1 litr zaplatíte přibližně 80 Kč. A jak dlouho vydrží? Průměrně vystačí na 3 až 5 hodin hoření dle toho, jak oheň regulujete a jak často bio krb používáte. 

Výhody/nevýhody biokrbu:

+ při hoření nevzniká žádný zápach
+ mobilita
+ cenová dostupnost
 
- slabá výhřevnost
- absence typického zvuku praskajícího dřeva
- nutnost větrání při hoření

Bezpečnostní zásady při používání biokrbu:

  • bio krb se musí umístit vždy na nehořlavý povrch
  • není vhodné používat v jedné místnosti více než jeden bio krb
  • při použití se musí často větrat, avšak průvan je nažádoucí
  • bio krb nepoužívat bez dozoru
  • bio líh lze doplňovat pouze do vychladlého krbu
  • hořlavé věci musí být umístěny minimálně 1 metr od bio krbu
  • při zapalování nekouřit
  • v místnostech pod 20 m2 se nedoporučuje používat bio krb

Pro ovládání bio krbu není třeba speciálních dovedností, zvládne ho tak obsluhovat každý, kdo se bude řídit jednoduchými pravidly. Ani údržba nezabere mnoho času. Stačí setřít otisky či šmouhy ze skla a prach. Bio krb je efektivním řešením, jak si všude dopřát výjimečnost okamžiků strávených u plápolajícího ohně.

publikováno: 22. 7. 2011
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.