Křišťálový lustr má místo i v moderních interiérech


Křišťálový lustr je bytovým doplňkem, který si najde své uplatnění i v mnohem modernějších interiére

Křišťálový lustr evokuje pohádkové komnaty zámků nebo sídla společenské smetánky. Každý si jistě vybaví nejeden sál pro společenské události, kde právě tuto nádheru zahlédl. Křišťálový lustr z mnoha precizně vybroušených kousků skla je symbolem vytříbeného vkusu i ochoty majitele investovat do svého bydlení nemalou sumu. Ale hodí se ještě vůbec do moderních bytů?


 

Křišťálový lustr má své místo hlavně v halách nebo obývacích pokojích. Právě tam je totiž nejvíc vidět a jeho specifickou krásu tak může obdivovat každý do sytosti.  K dokonalosti byla výroba křišťálu dovedena právě v Čechách. Kousek tradice a historie tak můžete mít doma denně na očích.

Křišťálové Česko

Není toho mnoho, co si dokázala Česká republika uchovat po staletí a předávat z generace na generaci. Už od 18. století je tato tradice a um výstavním artiklem. Tehdy mířily honosné lustry do paláců a zámků, nyní je po nich poptávka v celém světě a jsou tak žádaným vývozním artiklem.
Křišťálové lustry se dědily a jejich hodnota zůstávala stále stejná. Ani dnes není zrovna nízká, i když prošly řadou změn a inovací tak, aby vyhovovaly i současným potřebám a trendům.

Křišťálový lustr v současnosti

Ve filmech můžete často vidět roztodivné a složité kovové konstrukce, na nichž jsou zavěšený stovky drobných křišťálů – bezbarvé odrůdy křemene, jenž se využívá ve šperkařství. Tak neobyčejný je jeho vzhled, původně považovaný za nemrznoucí led. Nemusíte se ale obávat, že by i u vás doma působil chladně. To v žádném případě – díky svým hranám rozehraje obdivuhodnou světelnou hru a místnost neuvěřitelně prozáří.
Rozhodně si ale moderní křišťálové lustry nepředstavujte tak velkolepě, jak vypadali jejich předchůdci. I tady se promítly trendy minimalismu a strohých tvarů. Existují také varianty designových svítidel a lamp, jež budou chloubou každého interiéru – moderního i starobylého.

Fotolia_43248030_XS 

Renovace křišťálového lustru

Nepleťte si běžné čištění s renovací. Zatímco křišťálové ověsy vyčistí každý s kapkou trpělivosti. Renovace však znamená doplnění chybějících komponentů, nahrazení poškozených, obnova povrchové úpravy nebo ketlování jednotlivých ověsů a to už přenechte odborníkům. To samé se týká i oprav elektroinstalace (v případě přítomnosti žárovek na lustru).

TIP na čištění ověsů: pro perfektní vyčištění ověsů si s vodou se saponátem nevystačíte. K dokonalosti pomůže ultrazvuková lázeň, ideální pro čištění drobných skleněných, porcelánových či ocelových částí s členitým povrchem. Mezi čištěným předmětem a lázní dochází ke změně teploty lázně – díky tomu se nečistoty odlepují a mezi ně a předmět se dostává čistící medium. Dochází k tzv. kavitaci, po níž jsou i ty nejmenší záhyby bez známky nečistoty.

Křišťálový lustr je vlastně takovým šperkem v interiéru a klenotem, který nelze přehlédnout. Věnujte mu tedy i odpovídající péči, aby měly co obdivovat i další generace.

publikováno: 26. 3. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Zdeněk Kleprlík
9. 4. 2013

Jak vybrat křišťálový lustr do obýváku

Obývák není jen místo pro relaxaci, rodinné setkání, ale také místo kam vodíte své návštěvy a hosty. Pokud chcete na ně udělat dojem, ideálním prostředkem je krásný křišťálový lustr, který učiní prostor více pohostinným. Jiskřivé třpytivé světlo odražené z křišťálových ověsů podtrhuje celkovou vizuální přitažlivost dalších součástí interiéru obýváku.

V současnosti se vyrábí křišťálové lustry v nepřeberném množství velikostí, tvarů a stylů.
Dnes není problém vybrat si ideální křišťálový lustr do každého interiéru obývacího pokoje.

Několik faktorů, které mohou hrát roli při výběru lustru:

Velikost pokoje
Křišťálové lustry se často liší svou velikostí a tvarem, proto buďte obezřetní při jeho výběru, tak abyste si příliš nezmenšili prostor obývacího pokoje a naopak, aby lustr nebyl příliš malý a zůstal tak bez povšimnutí pro běžného návštěvníka obývacího pokoje.
Častější případ je, že si lidé pořídí křišťálový lustr příliš malý a zjistí to až při instalaci. Pokud máte obývací pokoj s otevřeným prostorem je lepší volba pořídit si dva menší křišťálové lustry a doplnit je o stylově stejné nástěnná svítidla, případně i o stojací lampy, které společně lépe prosvětlí celý prostor obývacího pokoje.
Výška zavěšení lustru
Ujistěte se, že lustr není zavěšen příliš vysoko. Pokud se tak stane, lustr vypadá utopeně v prostoru stropu a ztrácí se tak celý reprezentativní efekt. Ideální je, pokud lze lustr zavěsit do takové výšky, kdy se stojící postava dívá na lustr pod úhlem 45° od úrovně očí. Z tohoto úhlu křišťálový lustr vypadá nejlépe a nejbohatěji.
Výška lustru může být i mnohem nižší v případě zavěšení např. nad jídelním stolem, kde se lidé na lustr dívají z pozice vsedě a kde lustr nemůže vadit při průchodu místností.
Jistou roli může sehrát i celkový rozměr pokoje, kdy je potřeba udržet vyvážený vzhled prostoru. Většinou se uvádí pro zavěšení lustru 20-30% šířky pokoje.

Množství světla, které lustr poskytne
Obecně platí, že menší lustry se dodávají s šedesáti wattovými žárovkami, větší lustry se vybavují 40W žárovkami (klasická čirá „miňonka“). Velmi dobrá volba je použít stmívač, který umožní naladit intenzitu světla, která vyhovuje všem vašim potřebám.

Styl a personalizace prostoru
Pokud se rozhodnete umístit křišťálový lustr do obývacího pokoje, důležité je, aby byl vzhled lustru sladěn především s nábytkem a dosáhlo se tak maximálního zkrášlení prostoru, architektonického stylu místnosti, případně i jistého doteku sofistikovanosti.
Pokud máte v prostoru hodně přírodního dřeva, ideální je zvolit zlaté (mosazné) provedení lustrů. Pokud máte moderně zařízený interiér s převahou bílé, modré apod., dobré je zvolit
stříbrné (niklované) provedení křišťálových lustrů.
Důvěřujte svému vkusu a instinktu, sami nejlépe víte, v čem se budete cítit nejlépe.

Křišťálový lustr je ideální volbou svítidla do obývacího pokoje, neboť kromě dostatku světla přináší do prostoru i jistý šarm a drama. Dobře zvolený lustr dokáže jedinečným způsobem personalizovat celý prostor. Krásný křišťálový lustr se většinou stane jeho ústředním bodem a dokáže jedinečným způsobem vypovědět o vytříbeném vkusu svého majitele.

*** (Pozn. red.: Tento příspěvek porušoval Pravidla diskuze portálu CHYTRÉ BYDLENÍ, a proto byl redakčně upraven)

Veronika
18. 2. 2016

Křišťálové lusty jsou krásné, máme takový jednoduchý , abych se vyhla složitému čištění.