Křišťálový lustr má místo i v moderních interiérech


Křišťálový lustr je bytovým doplňkem, který si najde své uplatnění i v mnohem modernějších interiére

Křišťálový lustr evokuje pohádkové komnaty zámků nebo sídla společenské smetánky. Každý si jistě vybaví nejeden sál pro společenské události, kde právě tuto nádheru zahlédl. Křišťálový lustr z mnoha precizně vybroušených kousků skla je symbolem vytříbeného vkusu i ochoty majitele investovat do svého bydlení nemalou sumu. Ale hodí se ještě vůbec do moderních bytů?


 

Křišťálový lustr má své místo hlavně v halách nebo obývacích pokojích. Právě tam je totiž nejvíc vidět a jeho specifickou krásu tak může obdivovat každý do sytosti.  K dokonalosti byla výroba křišťálu dovedena právě v Čechách. Kousek tradice a historie tak můžete mít doma denně na očích.

Křišťálové Česko

Není toho mnoho, co si dokázala Česká republika uchovat po staletí a předávat z generace na generaci. Už od 18. století je tato tradice a um výstavním artiklem. Tehdy mířily honosné lustry do paláců a zámků, nyní je po nich poptávka v celém světě a jsou tak žádaným vývozním artiklem.
Křišťálové lustry se dědily a jejich hodnota zůstávala stále stejná. Ani dnes není zrovna nízká, i když prošly řadou změn a inovací tak, aby vyhovovaly i současným potřebám a trendům.

Křišťálový lustr v současnosti

Ve filmech můžete často vidět roztodivné a složité kovové konstrukce, na nichž jsou zavěšený stovky drobných křišťálů – bezbarvé odrůdy křemene, jenž se využívá ve šperkařství. Tak neobyčejný je jeho vzhled, původně považovaný za nemrznoucí led. Nemusíte se ale obávat, že by i u vás doma působil chladně. To v žádném případě – díky svým hranám rozehraje obdivuhodnou světelnou hru a místnost neuvěřitelně prozáří.
Rozhodně si ale moderní křišťálové lustry nepředstavujte tak velkolepě, jak vypadali jejich předchůdci. I tady se promítly trendy minimalismu a strohých tvarů. Existují také varianty designových svítidel a lamp, jež budou chloubou každého interiéru – moderního i starobylého.

Fotolia_43248030_XS 

Renovace křišťálového lustru

Nepleťte si běžné čištění s renovací. Zatímco křišťálové ověsy vyčistí každý s kapkou trpělivosti. Renovace však znamená doplnění chybějících komponentů, nahrazení poškozených, obnova povrchové úpravy nebo ketlování jednotlivých ověsů a to už přenechte odborníkům. To samé se týká i oprav elektroinstalace (v případě přítomnosti žárovek na lustru).

TIP na čištění ověsů: pro perfektní vyčištění ověsů si s vodou se saponátem nevystačíte. K dokonalosti pomůže ultrazvuková lázeň, ideální pro čištění drobných skleněných, porcelánových či ocelových částí s členitým povrchem. Mezi čištěným předmětem a lázní dochází ke změně teploty lázně – díky tomu se nečistoty odlepují a mezi ně a předmět se dostává čistící medium. Dochází k tzv. kavitaci, po níž jsou i ty nejmenší záhyby bez známky nečistoty.

Křišťálový lustr je vlastně takovým šperkem v interiéru a klenotem, který nelze přehlédnout. Věnujte mu tedy i odpovídající péči, aby měly co obdivovat i další generace.

publikováno: 26. 3. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.