PR článek

Které domácí spotřebiče nejvíc zatíží peněženku? Srovnali jsme lednice i počítače


kitchen-2094738_1280

Porovnali jsme několik častých příkladů, abyste snáze mohli odhalit největší žrouty elektřiny ve vaší domácnosti.

Stále se vám nelíbí konečná částka na vašem účtu za elektřinu? Srovnat ceny elektřiny a vyměnit dodavatele nepomohlo? Pak můžete zkusit vypátrat, které spotřebiče u vás doma „spořádají" nejvíce drahocenného proudu. Zkusíme se podívat na několik modelových příkladů z českých domácností.

Provoz staré lednice už tisíce Kč za rok nestojí

Nedávno ještě platilo, že chladnička, která už něco zažila, mohla udělat svou spotřebou elektřiny pořádnou díru do rodinného rozpočtu. Nicméně opravdu muzejní kousek lednice s mrazákem energetické třídy C má doma málokdo. Taková chladnička klidně může spořádat energii za 3 tisíce korun ročně. Pokud navíc majitelé nechávají silnou vrstvu námrazy uvnitř lednice, mohl se konečný účet ještě pořádně zvýšit. Kombinovanou lednici s mrazákem třídy C ale mají podle šetření Energo 2015 pouze 3 % českých domácností.

Elektřina pro kombinovanou lednici třídy A+++ vyjde na 6 stovek ročně

Necelých 88 % si už pořídilo energeticky méně náročná chladící zařízení tříd A až A+++. Takoví spotřebitelé zaplatí za elektřinu pro lednici s mrazákem několik stovek až přes 1 tisíc ročně. U třídy B se bude částka zhruba 2krát vyšší.

Spočtené náklady se vztahují k rodinám, které elektřinou neohřívají vodu, netopí, ani nenabíjejí elektromobil. Sem patří většina domácností v ČR. Ty odebírají elektřinu v distribučních sazbách D02d (nejčastější případ) nebo D01d (nižší spotřeba u jednotlivců či šetřivých párů).

Počítáme s cenami elektřiny podle ceníku ČEZ 2018 u produktů Elektřina na dobu neurčitou a Elektřina na 1 rok v distribuční oblasti ČEZ, protože se jedná o nejčastější případy.

Spotřeba elektřiny u kombinované lednice s mrazákem    
Vybraný produkt ČEZ energetická třída A+++ A B
   spotřeba za rok (kWh)  164  309  437
 Elektřina na neurčito  cena za rok provozu v Kč u D02d  596  1125  1588
   cena za rok provozu v Kč u D01d  706  1333  1882
 Elektřina na 1 rok  cena za rok provozu v Kč u D02d  572  1080  1524
   cena za rok provozu v Kč u D01d 682  1288

 1818

Zdroj tabulky: Elektřina.cz

U počítačů se spotřeba elektřiny výrazně liší podle způsobu užívání

Účet za elektrickou energii pro osobní počítač může stát několik stovek za rok, pokud k PC sedáte stejně často jako členové průměrné české domácnosti, kde za obrazovkou domácího počítače někdo „krčí" 23 hodin týdně. Většinou na PC surfují na internetu nebo využívají běžné programy nenáročné na výpočetní kapacitu. Jenže, když počítač okupuje každý den 6 hodin opravdový herní maniak, může celková suma za energii pro PC vypadat úplně jinak. Spotřeba energie letí vzhůru, zejména když si vášnivý hráč potrpí na hry náročné na grafiku.

Počítáme s cenami elektřiny podle ceníku ČEZ 2018 u produktů Elektřina na dobu neurčitou a Elektřina na 1 rok v distribuční oblasti ČEZ, protože se jedná o nejčastější případy.

 Spotřeba elektřiny počítače   
Vybraný produkt ČEZ   intenzita využití PC   běžné využívání PC   náročné a časté využívání PC
    spotřeba za rok (kWh) 122  832 
 Elektřina na neurčito   cena za rok provozu v Kč u D02d 444  3025 
   cena za rok provozu v Kč u D01d 526  3584 
  Elektřina na 1 rok cena za rok provozu v Kč u D02d    425 2903 
  cena za rok provozu v Kč u D01d   507 3462 

 Zdroj tabulky: Elektřina.cz

Žrouty elektřiny odhalí interaktivní kalkulačka

Uvedené příklady vychází z modelových situací. Jiné náklady za provoz spotřebičů budou mít rodiny, které například topí přímotopy nebo ohřívají vodu elektřinou. Kvůli využití nižší ceny za spotřebovanou kilowatthodinu v nízkém tarifu jejich výdaje za proud pro lednici či počítač poklesnou. Výpočet spotřeby také trochu zamíchají jiné ceny elektřiny v distribučních regionech E.ON a PRE. Kalkulaci spotřeby domácnosti rozdělenou podle jednotlivých spotřebičů dokáží spočítat online kalkulačky. Podobný interaktivní kalkulátor najdete třeba na stránkách Elektřina.cz.

publikováno: 23. 2. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.