Leasing – výhody, nevýhody, na co si dát pozor


vůz leasing

Leasing patří mezi oblíbený finanční produkt pro financování nových i ojetých vozů. Při správném nastavení může být správnou volbou, v opačném případě je však přítěží a zatížením rodinného rozpočtu. Rozhodli jsme se pro vás sepsat hlavní výhody a nevýhody a také upozornit na to, na co si při zřizování leasingu dát pozor.

DÁLE NA TÉMA: FINANCOVÁNÍ AUTA – ÚVĚR, NEBO LEASING?

U leasingu si dejte pozor na slevy, obvykle se nevyplatí

Leasing je svébytným finančním produktem, který má velkou oblibu i u nás. Na trhu narazíte na několik leasingových společností, které vám umožní pořízení nového či ojetého vozu. Mnohé autobazary navíc s některými společnostmi spolupracují a při využití jejich financování poskytnou slevu. Dejte si však pozor, často se jedná o reklamní triky a i při slevě na autu je leasing mnohem dražší než u konkurence.

Leasing se neobejde bez akontace

Při zřízení leasingu na auto si dejte pozor také na to, že budete muset zaplatit akontaci, tedy určitou procentuální část z celé částky vozu. Minimum bývá obvykle 10 %. Čím více na začátku zaplatíte, tím bude měsíční splátka nižší a finanční produkt by pro vás měl být výhodnější. Pokud máte i jiné půjčky či úvěry, přemýšlejte nad možností konsolidace.

financování auta

Za předčasné ukončení smlouvy zaplatíte

Dalším problémem leasingu je velmi nevýhodné podmínky při předčasném ukončení smlouvy. Auto nemůžete jednorázově doplatit, předčasné ukončení leasingové smlouvy je navíc spojeno s velkými sankcemi. Pro tento finanční produkt byste se tak měli rozhodnout jen ve chvíli, kdy víte, že budete po celou dobu trvání schopni jej splácet a že nebudete chtít smlouvu předčasně ukončit či částku dříve doplatit.

Dovoz aut ze zahraničí – na co si dát pozor

Výhody a nevýhody leasingu – tabulka

Na závěr jsme pro vás připravili přehlednou tabulku, ve které shrnujeme hlavní výhody a nevýhody tohoto způsobu financování nového či ojetého vozu:

Výhody leasingu

Nevýhody leasingu

Rychlé vyřízení bez průtahů

Nejste vlastníkem vozu do celého splacení

Riziko inflace nese leasingová společnost

Sankce za předčasné ukončení smlouvy

Možnost sjednání nepravidelných splátek

Nemožnost jednorázového doplacení

V některých případech slevy a bonusové akce

Přenesení některých rizik na nájemce vozu

A jakému způsobu financování automobilu dáváte přednost vy? Napište nám na Facebook a podělte se se svými zkušenostmi.

publikováno: 14. 3. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.