Luxus a jedinečnost, to je mahagonový nábytek


5621506089_0c728b1d07

Mahagonový nábytek vnese do interiéru nejen vůni a eleganci dřeva, pro což je oblíbeným materiálem už po tisíce let. Spolu s ním si do místnosti nastěhujete i trochu exotiky, která vás bude těšit každý den a zároveň se nikdy neokouká. Užijte si i vy komfort, jež poskytuje nábytek z mahagonu.

Vybrat v současné době takový nábytek, aby nebyl k vidění v každé druhé domácnosti, není jednoduché. Sázkou na jistotu je ovšem nábytek ze vzácnějších druhů dřeva, které si díky jeho vysoké ceně nemůže dovolit každý. Právě díky kouskům z tohoto materiálu zanechá interiér jedinečný dojem.

Červené dřevo přitahuje pohledy

Mahagon se řadí mezi výběrové dřevo. Jeho kresba a exotický vzhled jsou výjimečné, a proto se používá především k dekoračním účelům. Získává se ze stromů Swietenia mahogany, jež rostou v oblastech jižní a střední Ameriky, v Oceánii nebo západní Indii. Existuje jich pouze 15 druhů, a tak není divu, že jej lze najít na seznamu pro ochranu rostlin. Těžba se řídí přísnými kvótami a na trhu nenajdete žádná masově vyráběné zařízení. Přispívá k tomu i fakt, že kvůli exkluzivitě je mahagonový nábytek vyráběn ručně.

Možná si vybavíte dva odstíny tohoto dřeva. Ty jsou způsobeny stářím: sytě červené patří stromům starším, naopak měkké, zabarvené více do hněda, je z mladších stromků. Nábytek v jakémkoliv z odstínů je prestižní záležitostí. Už jen na pohled vzbuzuje pocit luxusu, který si nemůže dovolit každý.

567286544_b64849b324

Co se vyrábí z mahagonu

Pakliže jste se rozhodli právě pro toto dřevo, pak vězte, že najdete skutečně široký sortiment. Nejžádanějším kouskem nábytku jsou mohutné stoly, které dominují místnosti a rozhodně neuniknou pozornosti, ať už se jedná o jídelní nebo pracovní stůl. Vitríny bývají kombinované se sklem a zlatými prvky, což působí skutečně impozantně. Nechybí skříně, stolky, židle, postele nebo sofa. Rozhodně ale nečekejte žádné supermoderní tvary, výrobci se drží střídmosti a klasiky. Říká se také, že mahagonový nábytek je výstavní skříní nábytkářského umění. Od toho je ale také závislá jeho cena. A věřte, že za kvalitu a práci si připlatíte.

2168151633_06de139d10

Proč zvolit mahagon?

Jeho vizuální kvality byly vyzdvihnuty v předchozích částech článku. Podívejme se ale na červené dřevo blíže: proč je po celé generace tolik oblíbené? Odpověď je jednoduchá. Jeho krásná kresba ve spojení s odolností a neopakovatelnými akustickými vlastnostmi z něj dělá exkluzivní zboží. Během let barva lehce tmavne, ale s řádným leštěním zůstává stále perfektní. Díky náročnému řezbářskému opracování je odolné proti plísním a trouchnivění. Právě proto vídáte na zámcích, historických výstavách a v muzeích kousky nábytku staré stovky let, a přesto zachovalé.

Péče se ale bát nemusíte. Jemné mýdlové přípravky nábytek očistí a následné vytření do sucha smaže všechny viditelné stopy po používání. Korekce větších skvrn či poškození nechte ale raději odborníkům.

 

publikováno: 27. 7. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.