Markýza na balkon zpříjemní venkovní posezení nejen v horkém létě


Markýza na balkon vám může zajistit příjemné posezení na jinak velice rozpáleném balkoně či terase.

Balkon je pro spoustu lidí nezbytnou součástí obydlí, která je nejen praktická a účelná, ale také představuje zázemí pro relaxaci a zpříjemnění volných chvil. Pokud je ovšem jeho poloha taková, že v létě na něj svítí slunce celý den, pak se stává nevyužitelným, protože v daných podmínkách by na něm trpěli nejen lidé, ale také například pěstované rostliny. Markýza na balkon je řešením, které nic neubírá na komfortu, jenž tento prostor sám o sobě nabízí. Jaké typy v současné době trh nabízí?

Stín je možné na balkoně vytvořit několika způsoby. Často je proto v těchto místech k vidění slunečník či obyčejná plachta natáhnutá od zábradlí ke stropu. V obou případech se však jedná o provizorium, které vyžaduje neustálou manipulaci. Naproti tomu markýza se připevňuje nastálo, a tak není třeba ji jakkoliv v tomto ohledu po instalaci řešit. Při jejím výběru je třeba zohlednit parametry a dispozice daného prostoru, ale také požadavky domácnosti. Někomu totiž stačí ovládání manuální, jinému vyhovuje spíše automatika. Podle pohodlí, co tento praktický doplněk nabízí, se ovšem odvíjí ceník. Markýza na balkon tak může být investicí v řádu několik stovek, ale také tisíců korun.

Markýza na balkon jako funkční i estetický doplněk

I když se markýza na balkon zdá být pouze praktickým doplňkem, který pomůže vytvořit příjemný stín a chládek, vzhledem k široké nabídce na trhu ji lze považovat i za esteticky hodnotnou součást stavby. Markýza na balkon se dá pořídit v různých variantách, v celé škále barevného spektra, aby ladila se stylem budovy, k níž je instalována, a třeba i s nábytkem, rostlinami a dalšími součástmi balkonu. Látka může být samozřejmě i ve zcela neutrální barvě, která nebude rušivým elementem v jakémkoliv nastoleném stylu v daném prostředí.

5464971926_0c54e5e5d0

Výsuvná markýza na balkon: žádaný a oblíbený typ

Co se týče druhového rozdělení, markýza na balkon může být z hlediska konstrukčního řešení v zásadě dvojího typu – pevná, nebo výsuvná. Instalace napevno se hodí k domům, kde slunce svítí intenzivně po celý rok. Mnohem žádanější je ovšem výsuvná markýza na balkon, kterou lze ovládat dle aktuální potřeby a podmínek, a to ručně klikou či s pomocí elektrického motoru. Moderní markýzy mohou obsahovat i speciální čip a řídící jednotku, díky čemuž rozhodují o tom, jak a jakým způsobem bude markýza vytažena.

Primárním účelem markýzy je uchránit balkon od intenzivních slunečních paprsků, může se však postarat i o to, aby posezení nepřerušil déšť či nadměrný vítr. Může být také činitelem snižujícím náklady na udržování příjemného vnitřního klima, kdy utvářený stín omezuje nutnost využívat v létě klimatizaci, o které se více dozvíte v článku ZDE.

publikováno: 4. 6. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.