Máte zelenou vodu v bazénu? Známe příčinu i řešení


Zelená voda v bazénu

Napustili jste si na dvorku či zahradě bazén, těšili se na letní osvěžení a voda vám z ničeho nic zezelenala nebo se jinak zakalila? Příčin zakalení vody v bazénu může být hned několik. Je potřeba je odhalit a provést opatření, díky kterému bude voda opět průzračně čistá a vhodná ke koupání. Zelená voda v bazénu je častým problémem, pojďme se proto zaměřit, jak jej snadno vyřešit.

Zelená voda v bazénu – častou příčinou je špatné pH vody

Pokud používáte v doporučeném množství bazénovou chemii pro dezinfekci (nejčastěji tablety na bázi chloru) a voda vám přesto zezelenala, může za to pravděpodobně špatná hodnota pH vody. Ideální hodnota pH je v rozmezí 6,8 až 7,2. Pokud je pH vody nižší, dochází ke zvýšené korozivosti kovových předmětů. Při nižších hodnotách pH vody pak dochází k tvorbě minerálních zákalů a kotelního kamene. Hlavním problémem však je, že při špatných hodnotách pH přestává účinkovat bazénová chemie.

Trápí vás zelená voda v bazénu? Proveďte kontrolní měření pH vody pomocí měřicích proužků nebo jiných testerů vody. Abyste pH vody opět vyrovnali, použijte chemii pro úpravu hodnoty pH, tedy buď pH plus, nebo pH mínus. Další den proveďte kontrolní měření. Pokud je již hodnota pH v pořádku, můžete se pustit do samotného čištění řas.

Čištění bazénu

Zelená voda v bazénu? Použijte vhodnou chemii

Zelená voda v bazénu vás bude trápit do té doby, dokud nepoužijete kvalitní bazénovou chemii. V první řadě použijte podle návodu na obalu speciální přípravek určený proti dalšímu vytváření řas. Slouží k zabránění tvorbě řas, které jsou schopny si během několika dní přivyknout na chlor.

Tyto aglicidní přípravky jsou účinné proti řasám, plísním a v omezené míře i proti bakteriím. Následně do bazénu nalijte šokový chlorový přípravek, který zajistí rychlé zvýšení koncentrace chloru. Takový přípravek zvýší koncentraci na 24 hodin a zlikviduje tak veškeré řasy, bakterie a viry. V poslední řadě použijte tzv. vločkovač, který zajistí vysrážení mechanických zákalů a znečištění.

Vločkovač na sebe naváže menší nečistoty, které by jinak protekly filtrací, a vytvoří chumáč špíny, který už filtrace zachytí. Po tomto procesu vás zelená voda v bazénu už trápit nebude, i přesto musíte hodnoty chloru, minerálů a pH vody pravidelně kontrolovat a hodnoty upravovat, aby nedošlo k opětovnému zakalení.

Špinavý bazén

Zelená voda v bazénu není jediným vyskytujícím se problémem

Spousta majitelů bazénu háže všechny druhy zakalení do jednoho pytle. Zelená voda v bazénu ale není jediným problémem, se kterým se můžete setkat. Zakalení a nečistoty v bazéně mohou být různého původu a vyžadují různá řešení. Pojďme se na některé časté problémy blíže zaměřit.

Zakalená voda

Pokud voda v bazénu není zelená, ale bílá zakalená, hledejte problém ve filtraci a obsahu minerálů, které zakalení často způsobují. Zkontrolujte filtraci, eventuálně vyčistěte filtr a použijte vločkovač pro vysrážení nečistot. Pokud bude voda stále zakalená, použijte testr pro měření hodnot minerálů a při vysokých hodnotách použijte přípravek minerál mínus pro snížení obsahu minerálů.

Hnědá voda v bazénu

Voda v bazénu vám zhnědla? Opět hledejte příčinu ve vysokém obsahu minerálů, zejména železa. Použijte výše uvedený přípravek minerál minus a bazén nepřetržitě filtrujte. Po 24 hodinách použijte vločkovač pro vysrážení nečistot.

Mléčně bílá voda

Vysoký obsah minerálů může také za vytvoření mléčně bíle vody v bazénu v kombinaci s nevhodnou hodnotou pH vody. Pomocí testrů zjistěte hodnoty chloru, minerálů a pH a s využitím už několikrát zmiňovaných přípravků upravte hodnoty a vodu přefiltrujte.

Řasy v bazénu

Objevily se ve vašem bazénu řasy žluté, černé či hnědé barvy? Povrch bazénu je mazlavý a kluzký? Pak to znamená, že buď si řasy na chlor již zvykly, nebo chlor či jinou dezinfekci dávkujete v nedostatečné míře. Při výskytu řas upravte pH vody a použijte šokový přípravek pro okamžité navýšení dávky chloru. Množství chloru navyšujte vždy po deštích či silných větrech, kdy je riziko výskytu řas vyšší než obvykle.

Zelená voda v bazénu dokáže pokazit veškeré nadšení z letního domácího koupání. Naštěstí lze tento problém vyřešit poměrně snadno a rychle s použitím bazénové chemie. Důležité je ale dbát na prevenci a zajistit vysokou kvalitu vody a hodnoty pH i chloru dříve, než začne zelenat.

publikováno: 3. 7. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.