Mazání běžek – jak vybrat vosk na běžky a správně ho nanést


Vosk na běžky - mazání běžek

Lyžařská sezóna není zdaleka u konce. Pokud plánujete vyrazit na běžky, kvalitní vybavení a fyzická zdatnost vám stačit nebudou. Podceníte-li mazání běžek, jízdu si příliš neužijete. Technika mazání není náročná, jen je třeba znát základní postup a zorientovat se v různých typech vosků. Chcete vědět, jak namazat běžky? Přečtěte si náš článek.

Jak namazat běžky?

Ať už s jízdou na běžkách teprve začínáte, nebo se chcete v běžkování zdokonalit a jízdu si opravdu užít, dříve nebo později se budete muset naučit techniku mazání běžek. Nenechte se množstvím pojmů, technik a postupů odradit. Při rekreačním lyžování si vystačíte s několika málo vosky, které nanesete během chvilky. Navíc možná používáte běžky, které ani mazání nepotřebují.

Skluzný a odrazový vosk

Mazání běžek se provádí s použitím dvěma typů vosků. Skluzné vosky (parafíny) slouží ke snižování tření a k hladkému pohybu běžky směrem vpřed. Díky vyhlazení povrchu se drobné krystaly sněhu nebudou o povrch běžky zasekávat. V případě potřeby lze použít jako skluzný vosk i obyčejnou parafínovou svíčku.

Odrazové vosky (stoupací) mají dvojí úlohu. Při skluzu také snižují tření, ovšem při zatížení nebo zastavení musí naopak tření zvýšit. Krystaly sněhu se do vosku zaseknou, díky čemuž se běžkař odrazí bez podkluzování lyží. Stoupací vosky se dále rozdělují na tuhé, určené především do mínusových teplot, a tekuté, tzv. klistry. Ty jsou ideální do plusových teplot a mají konzistenci podobnou medu. Odrazové vosky se prodávají v různé tvrdosti podle ideální teploty použití.

Běžkování - jak namazat běžky

Mazání běžek podle jejich typu

Než se pustíte do mazání běžek, zjistěte si, na jakém typu jezdíte. Běžky pro začátečníky se obvykle mazat nemusí, naopak u běžek pro zkušenější běžkaře je mazání nezbytné.

  • Šupinové běžky – nevyžadují mazání odrazovým voskem, přesto se doporučuje namazat jejich špičku a patu voskem skluzným. Šupinové běžky jsou oblíbené právě pro svou bezúdržbovost, přesto mají řadu odpůrců.

  • Klasické hladké běžky – mezi zkušenějšími běžkaři jsou nejrozšířenější. Musí se mazat odrazovým (stoupacím) voskem, v opačném případě by podkluzovaly. Okolí komory se pak pro lepší skluz maže skluzným voskem.

  • Běžky na bruslení – fyzicky zdatní běžkaři a zkušení sportovci používají běžky na bruslení. S nimi dosahují vysokých rychlostí. Běžky na bruslení se mažou po celé svojí délce skluzným voskem.

Jak namazat běžky skluzným voskem

Jako první se na běžky nanáší skluzný vosk. Před tím je ale nezbytné odstranit původní vosk. Starý vosk se odstraňuje stěrkou a chemickým odstraňovačem. Po důkladném očištění si připravte kostku parafínu požadovaného typu, přitlačte na lyži a pomalými tahy nanášejte na skluznou plochu. Parafím můžete i nahřát a na plochu běžky nakapat.

Jakmile budete mít na skluzné ploše dostatečné množství rovnoměrně naneseného vosku, vezměte do rukou žehličku a vosk rozetřete směrem od špičky k patě. Po vychladnutí stáhněte z běžky stěrkou přebytečný vosk a vyleštěte hadrem. Pokud používáte běžky na bruslení, máte hotovo, pokud klasické běžky, pusťte se do mazání odrazovým voskem.

 S kvalitním mazáním si užijete běžkařskou stopu

Mazání běžek odrazovým voskem

Mazání běžek parafínem je poměrně jednoduché, s odrazovým voskem je to o poznání náročnější. Vosk se nanáší v několika vrstvách do mazací komory. Mazací komoru má ale každý běžkař na trochu jiném místě. Jedná se o tu část lyže, která je při rovnoměrném zatížení ve vzduchu. Hlavním parametrem je kromě typu běžky i hmotnost uživatele.

Do stanovené mazací komory naneste tenkou vrstvu stoupacího vosku. První vrstva se obvykle zažehluje, další vrstvy se pak zahlazují a zapracovávají pomocí korku. Při mazání odrazovými vosky byste měli vždy nanášet minimálně tři tenké vrstvy, můžete kombinovat i různé typy vosků. Tvrdší vosk ale musí být vždy pod měkčím. Po zapracování vosku položte běžky na chvíli do sněhu. Vosk ztuhne a vy můžete vyrazit!

 Mazání běžek je věda, která se ale týká zejména zkušenějších sportovců s vyššími cíli. Pokud řešíte, jak namazat běžky, naučte se techniku nanášení parafínu a odrazového vosku. Pořiďte si několik typů odrazových vosků a mazání běžek přizpůsobte teplotě a typu sněhu. Pokud si nebudete s mazáním vědět rady, obraťte se na zkušenější běžkaře, pro které je mazání obyčejnou rutinou.

 

publikováno: 12. 2. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.