Moderní obrazy do bytu? Pop-art má styl!


Fotolia_48980243_XS

Moderní interiér žádá moderní doplňky, ke kterým patří i obrazy. Krajinky jsou pasé, květiny se nehodí všude a abstraktní umění nevyhovuje každému. Velký boom nyní zažívají komiksy, pin up a populární kultura, což se promítá také do motivů obrazů. Zeď si tak můžete vyzdobit obrazem ve stylu, který proslavil Andy Warhol!

Pop art rozhodně není pro každého. Osobitý interiér ale umí pozvednout ještě výš a v žádném případě jej nikdo nepřehlédne. Obrazy plné energie inspirované masovou kulturou, předměty denní potřeby a komercí samotnou, působí optimisticky a trendy.

Co je pop art

Mladý umělecký směr se vyvinul až na přelomu 50. a 60. let minulého století a dodnes budí rozruch, zda jsou pop-artová díla skutečným uměním nebo jen kýčem, který nezaslouží pozornost. Umění bylo propojeno s konzumní společností – reklamami, komiksy a zdánlivě nekulturními předměty. Inspirace je čerpána z ruchu velkoměsta a běžného života. Typické jsou zářivé a syté kombinace barev v jakoby kreslených rysech, důležitou úlohu má také jas a kontrasty. 

Moderní obrazy provokují smysly

Obraz ve stylu pop-artu se nese ve znamení kombinace barev, které k sobě absolutně neladí: červená se zelenou, modrá se žlutou, růžová s oranžovou. Nesnaží se v sobě ukrývat hlubší význam, protože to moderní doba nežádá – vše je přichytáno na podnose, aby se nikdo s ničím nemusel zbytečně zdržovat a ztrácet čas zamýšlením se. Stejně jako reklamní inzeráty i obrazy vše vykřičí jasně a stručně.

Fotolia_31611484_XS 

Co je typické pro takový obraz?

  • kontrasty barev u abstraktních i konkrétních motivů
  • jedoduchost
  • jemné linie, ať už se jedná o obličej nebo konzervu
  • nápadné jsou i grafické prvky
  • objevují se i fluorescentní barvy a metalické prvky (zejména se jedná o stříbrnou barvu tolik typickou pro Andy Warhola)
  • pop-artu dominuje plast, proto by i rámy měly bát plastové
  • druhou variantou je možnost pověsit obraz bez rámu - jen plátno

Obrazy by měly ladit s dalšími doplňky

Pop-art je o image, o stylu, povětšinou tolik oblíbeného v bytech mladých lidí. Proto je potřeba, aby z celého interiéru dýchala svěžest. Nábytek volte jednoduchý a jednobarevný – ideální je bílá barva. Doplňky pak slaďte s obrazy. Originálně působí například barevné skříňky na zdech, případně barevné židle.

Pop-art je o individualitě, pokud tedy hledáte jedinečné moderní obrazy, pak jste zvolili správnou cestu. Myslete ovšem na to, že se jedná o styl, který je dynamický, založený na moderních (povětšinou levných) věcech a rychle se okouká. Na střídmý pop-artový obraz ale vydržíte koukat spousty let, ačkoliv je ve své podstatě velmi jednoduchý.

 

 

 

publikováno: 25. 2. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.