Mozaika do kuchyně je originálním prvkem pro oživení prostoru


Vybíráte do vaší kuchyně vhodný obklad a chcete být originální? Mozaika do kuchyně je ideální řešení pro každý prostor. Je moderní, účelová, netradiční a přizpůsobí se jak prostoru, tak i designu celé kuchyně, které dodá mozaika potřebný šmrnc a originální nápad. Z této nezbytné místnosti se tak celkem jednoduše stane vysoce inspirativní a příjemný prostor.

Mozaika do kuchyně vytvoří z vaší kuchyně netradiční originál a může pomoci i s optickým zvětšením prostoru. Je to velmi oblíbené řešení pro oživení každé kuchyně. Můžeme ji použít například jako součást kuchyňské linky místo tradičních dlaždic, ale také jako designový prvek, např. pro lemování nábytku či vylepšení vzhledu zásuvek a vypínačů. Mozaika do kuchyně vyrobená na míru profesionály bude jistě luxusním prvkem vašeho bytu a ušetří vám spoustu času, neboť se dodává již poskládaná do požadovaného tvaru, ale můžete si ji vyrobit i sami přesně podle vašich představ. Je vhodná na jakýkoliv povrch, na který se lepí i běžné obklady.

Skleněná mozaika do kuchyně

Ideálním řešením do menších prostor je skleněná mozaika do kuchyně vyrobená z křišťálového skla. Aby se prostor opticky zvětšil nejen odlesky od mozaiky, je dobré do „skládačky“ použít menší dílky, větší kusy naopak opticky zmenšují. Skleněná mozaika do kuchyně existuje v mnoha barevných i tvarových provedeních.

Keramická mozaika do kuchyně

Jedná se o tradiční materiál, jehož hlavní předností je nenapodobitelný tvar každého kousku, díky čemuž bude keramická mozaika do kuchyně nezaměnitelným originálem. Jako i u ostatních druhů mozaiky, i u tohoto existuje možnost vytváření obrazců i pravidelných tvarů. Plocha mozaiky působí po vyspárování velmi krásně a plasticky.

Mozaika do kuchyně z kamene

Kamenná mozaika do kuchyně se vyrábí z přírodního kamene, nejčastěji mramoru nebo travertinu, který je ručně opracován a vkládán do předem připravených forem. Svým vzhledem se však nehodí do každé kuchyně, je využívána spíše ve veřejných prostorách a v exteriérech.

Mozaika do kuchyně z dalších materiálů

V podstatě se dá říci, že mozaiku lze vytvořit z téměř každého materiálů. V nabídce specializovaných firem najdeme mozaiky kovové, zrcadlové nebo i dřevěné.

Chcete si vytvořit originální mozaiku úplně sami?

Vytvořit si vlastní mozaiku není tak složité, jak by se na první pohled zdálo. Budete potřebovat dlaždice v požadovaných barvách (např. i zbylé kazové dlaždice), které ale mají stejnou tloušťku, dále pak hadr, kladívko, brusný papír, lepidlo na obklady, špachtli, spárovací hmotu, houbičku na nádobí, suchý hadřík, trochu šikovnosti a trochu více trpělivosti.

V první řadě si promyslete, jak budete při skládání mozaiky postupovat. Jde-li o prostor, který není omezen např. stěnou nebo jinou překážkou a mozaika bude tudíž ukončena nepravidelně, např. plocha kolem vypínačů, budeme postupovat od krajů vypínače směrem do prostoru. Jde-li však o prostor přesně vymezený překážkami, je lepší si mozaiku nejdříve nanečisto poskládat na zemi do vyměřené plochy a následně její kousky lepit na zeď.

Mozaika do kuchyně – postup

  1. Jednotlivé kachličky přes hadr rozbijte kladívkem. Vytvoříte tak střepy nezaměnitelných tvarů.
  2. Ostré hrany střepů lehce přejeďte brusným papírem.
  3. Lepidlo na obklady smíchejte podle návodu s vodou. Pozor, lepidlo vydrží použitelné jen cca 2 hodiny, proto jej nepřipravujte dopředu!
  4. Zadní stranu střepu potřete lepidlem za pomoci špachtle a přilepte na požadované místo. Takto postupujte se všemi střepy. Lepidlo nechte zaschnout dle návodu na obalu.
  5. Smíchejte spárovací hmotu a houbičkou na nádobí ji důkladně vetřete do všech spár mozaiky. Spárovací hmotu nechte rovněž zaschnout.
  6. Navlhčenou houbičkou na nádobí přejeďte kachličky umazané od spárovací hmoty a následně kachličky vyleštěte suchým hadříkem. Mozaika do kuchyně je hotová.

 

publikováno: 10. 2. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.