Mytí oken nemusí být namáhavé, stačí zvolit správný postup


Mytí oken nemusí být jenom prachsprostá otrava. Existují různé tipy, jak si i takovou nepříjemnost,

Říká se, že čistá okna bez šmouh jsou vizitkou udržované domácnosti. Jestliže se na jejich mytí v rámci důkladného jarního úklidu chystáte i vy, nechte se inspirovat následujícími řádky. Na těch naleznete osvědčená doporučení, která vás dovedou k očekávanému výsledku v podobě nablýskaných oken snadněji a rychleji.

Pokud na mytí oken nemáte čas, můžete se obrátit na odbornou firmu. Ceny za služby se liší. Některé úklidové společnosti je uvádí v hodinové sazbě (cca 200 Kč), jiné počítají cenu za metr čtverečný umyté plochy (cca 20 Kč), u některých je cena jednotná podle dispozice bytu (1+1 cca 400 Kč). Jestliže chcete mytí oken zvládnout svépomocí, vyplatí se dodržet prověřený a odborníky doporučovaný postup, který celkovou práci ulehčí.

Prvním krokem při mytí oken je pečlivá příprava

Ještě než se pustíte do čištění a leštění, měli byste si připravit všechny nezbytné přípravky, nástroje a pomůcky. Vyplatí se také přikrýt igelitem nejbližší okolí a odstranit z parapetů pokojové rostliny či dekorace. Samozřejmostí je zajištění bezproblémového přístupu k oknům a kvalitní schůdky či žebřík, abyste bezpečně dosáhli všude, kam bude potřeba. Důležité také je naplánovat si mytí oken s přihlédnutím na očekávané počasí. Rozhodně nemyjte okna v mrazu, ani v přílišném vedru. Ideální je, když je slunce pod mrakem a teploty se pohybují okolo 20 °C.

Mytí oken krok za krokem:

  • Nejprve ukliďte okolí

Ještě než se pustíte do mytí skel a rámů, měli byste očistit garnyže, případně stěnu a strop, kde se mohou nacházet jemné pavučiny a prach.

  • Nezapomeňte na žaluzie a parapety

Používáte-li žaluzie či obdobnou stínící techniku, měli byste omýt nejprve tyto doplňky a jejich systémy sloužící k uchycení. O tom, jak vyčistit klasické okenní žaluzie, najdete spoustu zajímavých informací v článku „Jak lze čistit žaluzie“, v rámci tohoto kroku také omyjte parapety, stačí k tomu mýdlová voda.

474493850_ca96b5b295

  • Mytí oken začněte u rámů

Rámy by při mytí oken měly přijít na řadu jako první. U lehce zašpiněných si vystačíte s teplou vodou, v případě většího nánosu nečistot pak do vody přidejte pár kapek obyčejného přípravku na mytí nádobí (ne však na dřevěné rámy), nikdy nezkoušejte čistit rámy abrazivními prostředky (písky apod.), které by je nenávratně poškrábaly. Pokud jsou na rámech zaschlé skvrny, které nejdou odstranit, raději investujte do nákupu speciálních prostředků. Odborníci doporučují mýt v této fázi okna utěrkou z mikrovlákna, vždy však musí být dostatečně vyždímaná.

  • Nakonec je třeba vyčistit a vyleštit skla

Jakmile očistíte rámy, přichází na řadu část, která spousty lidí děsí. Čištění skel je totiž v jejich představách zdlouhavou činností, při které snad ani nelze dosáhnout dokonalých výsledků bez šmouh. Opak je pravdou, jde to, záleží pouze na pomůckách, které použijete. Profesionálové mají pro tento krok nachystaný rozmývák, stěrku a mikrovláknovou utěrku na leštění. Rozmývákem se rozumí návlek na stěrku s hustým chlupem (seženete v drogerii), vystačíte si ovšem i s utěrkou z mikrovlákna nebo houbou. Na tuto pomůcku si nanesete přípravek na čištění skel a důkladně ho rozetřete. Voda by vám neměla stékat, spíše byste měli krouživými pohyby roztírat prostředek tak, aby se vytvořila pěna. Poté přichází na řadu stěrka s gumovým lemem, kterou prostředek ze skel stáhnete. Je-li okno výrazně zašpiněné, pak ho před stíráním ještě omyjte čistou vodou. V obou případech však stěrkou eliminujete riziko vzniku velkých šmouh a skvrn.2215299880_46280b91c8

Po použití stěrky je nutné okno vyleštit. K tomu se nejlépe hodí speciální utěrka z mikrovlákna. Krouživými pohyby sklo vysušíte a zbavíte ho šmouh nebo map, chcete-li, můžete v této fázi využít ještě přípravek na dokonalé vyleštění.

Lidové rady a tipy na mytí oken

S tzv. babskými radami jste se už určitě někdy setkali. Lze je využívat při spoustě domácích činnostech a situacích, mytí oken nevyjímaje. Jaké babské rady na mytí oken jsou nejznámější?

  • přidáte-li do teplé vody pár kapek octa, zbavíte skla nečistot snadněji a navíc se budou krásně lesknout
  • k závěrečnému leštění můžete využít i staré noviny (ne křídový papír), chce to ovšem dostatek sil, aby byl výsledek perfektní
  • můžete rozpustit sáček vanilkového pudingu v kyblíku vlažné vody (cca 5 litrů), kam přidáte i kapku prostředku na nádobí, okna se nejen umyjí, ale také provoníte byt

Mytí oken lze zvládnout poměrně rychle, musíte se však dobře připravit a práci si nekomplikovat špatným postupem. Inspirujete-li se tím, který jsme vám přinesli v tomto článku, pak se budete moci chlubit čistými a nablýskanými okny, přes které bude radost pohledět. Čeká-li vás celkový úklid domácnosti, pak v článku „Sedm tipů pro snadnější a efektivnější úklid domácnosti“ najdete informace, které vám ho zjednoduší.

publikováno: 26. 4. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.