Na co myslet před stavbou zahradní solární sprchy
Pokud trávíte spoustu volného času na zahradě, jistě si rádi dopřejete příjemné osvěžení. Stále oblíbenějším a cenově dostupným řešením je pořízení zahradní solární sprchy, která je ekologickým a ekonomicky výhodným zdrojem teplé vody. Zahradní sprchu pak využijete i u bazénu, kde ze sebe před vstupem smyjete nečistoty. Po koupání zase spláchnete chlorovanou vodu, aniž byste se museli přesouvat do koupelny v domě. Stavba zahradní sprchy má svá pravidla, která je třeba dodržovat. Pokud je podceníte, mohly by se vám na zahradě například začít vytvářet nevzhledné louže.
Zahradní sprcha – přenosná, nebo napevno zabudovaná
Než se pustíte do pořízení a stavby zahradní sprchy, musíte se rozhodnout pro typ konstrukce. Solární zahradní sprchy mohou být buď přenosné (mobilní), nebo napevno zabudované. Nejvyhledávanějším typem jsou právě přenosné zahradní sprchy, které lze libovolně přesouvat po zahradě a na zimní sezónu uskladnit. Přenosné sprchy také snadno složíte a převezete autem například na chatu. Nevýhodou je omezená životnost a stabilita. Mobilní sprchy jsou vyrobené obvykle z plastu, který podléhá mechanickému opotřebení.
Napevno zabudované sprchy jsou dobrou volbou zejména v okolí zapuštěných bazénů. Vypadají esteticky a stanou se nedílnou součástí exteriéru. Jejich montáž však vyžaduje i stavební úpravy, a tak je nákladnější. Obvykle jsou vyrobeny z kovu a kotví se do betonu, takže odolají i náročným přírodním podmínkám.
Kam umístit zahradní sprchu
Pokud chcete, aby vám solární sprcha dobře sloužila a nepřinášela vám zbytečné starosti, dobře si rozmyslete, kam ji umístíte. Zahradní sprchy by měly být namontované na rovném a pevném podkladu. V případě mobilních sprch je pro dosažení maximální stability ideálním místem venkovní dlažba, ať už zámková či betonová. Z krátkodobého časového horizontu můžete sprchu nainstalovat i na trávník. Naopak nevhodným podkladem je štěrk, písek či jiný sypký materiál, který by se mohl začít sesouvat.
Nepodceňte systém odvodnění
S umístěním zahradní solární sprchy souvisí i systém odvodnění, na který se často zapomíná. Zejména v případě instalace na betonovou dlažbu by mohlo při častém používání dojít k vytváření nevzhledných louží. Sprchu rozhodně neumísťuje ani v okolí stěn, které by začaly vlhnout. Je namístě popřemýšlet nad mírným vyspádováním podkladu, aby mohla voda bez problému odtéct do kanalizace.
Bezproblémový odtok vody ze sprchy zajistíte montáží venkovního odvodnění, díky kterému zabráníte hromadění vody na chodnících, v okolí bazénů i na zahradě. Odvodnění splní svůj účel i při nadměrných srážkách, kdy zajistí rychlý odtok do kanalizace. Na trhu narazíte na různé typy odvodňovacích systémů. Jejich vývojem a výrobou se zabývá například břeclavská společnost Alcaplast, která propojila moderní vzhled a maximální funkčnost. Tyto systém tak splní i nejnáročnější architektonické požadavky. Existují různé typy, například venkovní žlaby se štěrbinovými rošty. Oblíbené jsou také fasádní a terasové drenážní žlaby, které rychle odvedou povrchovou vodu ze zahradní sprchy.
Příklad drenážního žlabu od firmy Alcaplast
Výběr solární zahradní sprchy podle objemu zásobníku
Solární zahradní sprchy pracují na principu ohřevu vodu pomocí sluneční energie. Tato voda je uložena v zásobnících, odkud se mísí s vodou studenou. Na trhu narazíte na solární sprchy v různých objemech zásobníku, a to od cca 8 do 40 litrů. Ve většině případů si vystačíte se menšími objemy, protože v letních měsících budete využívat ohřátou vodu jen částečně pro mírný ohřev. Uvědomte si, že voda v zásobníku může mít v parných dnech teplotu i kolem 60 °C. Pro dosažení příjemné teploty pro sprchování jí tak využijete jen malé množství.
Velkoobjemové zahradní sprchy mají význam především v kempech či rekreačních ubytovacích zařízeních. Pokud si domů pořídíte solární zahradní sprchu s naddimenzovaným zásobníkem, vodu pravděpodobně nikdy nespotřebujete. Při dlouhodobém zadržování vody v nádrži hrozí riziko tvoření mikroorganismů. Proto byste měli nevyužitou vodu ze zásobníku jednou za čas obměnit. Pro čtyřčlennou rodinu se obvykle doporučují sprchy s objemem zásobníku kolem 20 litrů.
Způsob napojení na studenou vodu
Jak jsme naznačili výše, zahradní sprchy na solární ohřev fungují na principu mísení ohřáté vody ze zásobníku se studenou vodou přiváděnou zvenčí. Sprchu můžete napojit na studenou vodu dvěma způsoby. Nejčastěji se zapojuje přímo na vodovodní řád pomocí zahradní hadice a rychlospojek. Další možností je využití čerstvé vody ze zahradní studny, která se do sprchy přivádí pomocí ponorného čerpadla.
Nepodceňujte čištění zahradní sprchy
Aby vám zahradní sprcha sloužila co nejdéle, neměli byste podceňovat její pravidelnou údržbu. Ta je důležitá obzvláště v případě, máte-li doma tvrdou vodu, která způsobuje tvorbu vodního kamene. Jednou za čas vyčistěte sprchovou hlavici s využitím speciálních čisticích prostředků, svůj účel splní i jedlá soda či ocet. Na konci sezóny důkladně očistěte jednotlivé komponenty a uložte je na suché místo. Další sezónu pak sprchu jen zapojíte – letní osvěžení může začít.
Solární sprchy jsou zahradním doplňkem, který si v letních měsících velmi rychle oblíbíte. Při správném výběru a umístění skvěle zapadnou do každého exteriéru. Nezapomeňte na zmiňovaný systém venkovního odvodnění, který je důležitým stavebním prvkem každé zahrady, ať už na ni máte sprchu, nebo ne.
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:

Skleněný obklad za kuchyňskou linku – vyplatí se?
Jestli vás čeká realizace nové kuchyně, možná si lámete hlavu nad tím, jakým materiál použít za kuchyňskou linku.… ...

Hobby rudl usnadní spoustu práce doma i na zahradě. Poradíme, jak vybrat ten správný
Zkuste si spočítat, kolikrát jenom za tento rok jste se nadřeli s přenášením těžkých beden, květináčů, pneumatik… ...

Pokládka dlažby na terče: Základní typy terčů
Pokládka venkovní dlažby na terče je v kurzu a objevuje se ve venkovních prostorách mnoha rodinných domů i komerčních… ...

Soutěž o Opel Crossland X se společností LOMAX zná své vítěze!
Společnost LOMAX i přes koronavirová omezení vylosovala šestici výherců, kteří získali hodnotné ceny. Největší… ...

Bateriové úložiště, FVE a elektromobil – lepší úsporné bydlení než peníze v bance
Bateriovou stanice AES od firmy AERS s.r.o. vlastní a provozuje také pan Petr, majitel rekonstruovaného rodinného domu v obci… ...

Elektrické topení do koupelny – jaké jsou možnosti vytápění?
Při rekonstrukci malé koupelny nemyslete pouze na design, který ji pocitově zvětší, ale především na dosažení co… ...

Slavní čeští architekti: Eva Jiřičná
Náš nový seriál o slavných českých architektech jsme zahájili velikánem Janem Kaplickým. Mezi další slavné… ...

Co je to jednoduchý záznam o stavbě a kdy ho budete potřebovat
Stavba domu, ale také garáže, skladu nebo větší odstavné plochy se neobejde bez stavebního povolení nebo ohlášení… ...

6 tipů na luxusní nábytek z epoxidové pryskyřice
Pokud se zajímáte o novinky ze světa interiérového designu, jistě jste si všimli nového nábytkářského trendu, který… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...