Na dovolenou do zahraničí autem: Pozor na odlišnosti v pravidlech silničního provozu


Silniční kontrola

Každý rok vyráží tisíce rodin na dovolenou do zahraničí autem. Oblíbená je obzvláště cesta do Chorvatska, během které ale projedeme několik zemí, ve kterých jsou v pravidlech silničního provozu jisté odlišnosti. Pojďme se zaměřit na několik zemí v Evropě, do kterých se autem cestuje nejčastěji, a upozorněme na základní pravidla a drobné odlišnosti. Jak se říká, nevědomost neomlouvá, zbytečné pokuty by vám pak mohli dojem z dovolené jen zkazit.

Na Slovensku podobně jako u nás

Pokud se vydáte jen k sousedům na Slovensko, budete se řídit podobnými pravidly jako u nás. Pravidla silničního provozu na Slovensku v podstatě kopírují ty české, takže na velké záludnosti nečekejte. V zimním období jsou zimní pneumatiky povinné, stejně jako celodenní svícení v průběhu celého roku. Reflexní vesty musí mít na sobě všichni, kteří vstupují do vozovky. Na Slovensku platí přísný zákaz používání antiradarů, v opačném případě hrozí pokuta ve výši přesahující sto eur.

Polsko

V sousedním Polsku na vás také příliš nástrah nečeká, naopak můžete počítat s trochu mírnějšími pravidly, co se týče stanovené maximální rychlosti. Řidiči Polsku totiž mohou v době od 23 do 5 hodin jezdit v obci rychlostí až 60 km/h. Přes den platí rychlostní omezení jako u nás, tj. 50 km/h.

Rakousko

Pokud vyrážíte do Rakouska v zimě na hory, počítejte s povinností zimních pneumatik a připravte se také na použití sněhových řetězů. V některých místech může být dokonce použití sněhových řetězů přikázáno dopravní značkou. V opačném případě hrozí riziko pokuty až několik tisíc eur! V Rakousku jsou v zákonech také zakotveny pravidla pro tvoření volného prostoru na dálnici v případě ucpání dálnice. Za nedodržení povinnosti vytvoření průjezdu pro záchranáře hrozí také vysoké pokuty. Reflexní vesta v autě je povinná a doporučuje se i vesta pro ostatní spolucestující.

Německo

V Německu si na dodržování předpisů potrpí, proto dodržujte stanovené rychlostní limity i běžně známé dopravní předpisy. Dejte si také pozor na předjíždění autobusů, které se blíží k zastávce. Podle německých zákonů totiž při odbočování autobusu k zastávce a udání znamení o změně směru jízdy můžete autobus předjet až ve chvíli, kdy zastaví. Autobus navíc můžete předjet jen rychlostí chůze, tj. do 7 km/h. Za předčasné předjíždění autobusu vjíždícího k zastávce můžete dostat pokutu ve výši 40 eur. Za zmínku stojí také skutečnost, že německý policista vám může udělit pokutu také za bezdůvodně pomalou jízdu. Pokud navíc řídíte vůz s pomalou konstrukční rychlostí, platí pro vás pravidlo zastavit a nechat se předjet rychlejšími vozy.

Dopravní značky

Maďarsko

Vyrážíte do Maďarska a váš vůz má viditelně poškozenou karoserii z nehody, která se vám stala už dříve u nás nebo v jiné zemi? Při vjezdu do Maďarska si s sebou vezměte i protokol o vyšetření dopravní nehody, který bude potvrzovat, že k poškození karoserie došlo mimo území Maďarska. V opačném případě můžete mít při opuštění Maďarska problémy. Dejte si také pozor na to, že na rychlostních silnicích se často objevují omezení na 110 km/h. Zaskočit by vás také mohl zákaz používání dálkových světel během noci v obcích.

Itálie

Itálie patří mezi oblíbené destinace pro české turisty. Na italských silnicích ale platí několik odlišností, které mohu tuzemského řidiče překvapit. Platí například zákaz kouření ve vozidle, pokud se v něm přepravují děti nebo těhotné ženy. Za takový přestupek byste mohli dostat pokutu až 5000 eur. Pokuty v Itálii jsou obecně vysoké, proto se před cestou dobře informujte. Počítejte také s vyššími cenami za palivo a také mýtné.

Francie

Používání není na území Francie celoplošně povinné, jsou však vyznačené cesty, na které bez zimních pneumatik nesmíte. V kabině vozidla musíte mít umístěné reflexní vesty, a to jak pro řidiče, tak pro každého spolucestujícího. Na dálnici platí maximální rychlost 130 km/h, ovšem za deště je maximální povolená rychlost snížená na 110 km/h. Používání antiradarů je přísně zakázání, hrozí pokuta ve výši několika tisíc eur. Pozor si dejte také na cyklisty, v obci od nich musíte dle zákona držet odstup 1 metr, mimo obec 1,5 metru.

Chorvatsko

Do Chorvatska vyráží každým rokem tisíce Čechů a nejčastěji cestují právě svými automobily. V Chorvatsku na vás příliš nástrah, co se pravidel silničního provozu týká, nečeká. Rychlostní omezení jsou stejná jako u nás, dálniční známky se nekupují, platí se jen za průjezd několika málo úseků. Pokud pojedete do Chorvatska s přívěsem, musíte s sebou mít dva výstražné trojúhelníky. Pozor na silnice pokryté vápencovým prachem, které se při dešti stávají velmi kluzkými. Děti mohou na předních sedadlech cestovat od 12 let. 

Omezení rychlosti v jednotlivých zemích (km/h)

 

V obci

Mimo obec

Na dálnici

Slovensko

50

90

130

Polsko

50

90

140

Rakousko

50

100

130

Německo

50

100

Doporučená 130

Maďarsko

50

90

130

Itálie

50

90

130

Francie

50

90

130

Chorvatsko

50

90

130

Španělsko

50

90

120

Bulharsko

50

90

140

 

publikováno: 12. 7. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.