PR článek

Na podzim dojde k dalšímu zpřísnění hypoték. Mnozí živnostníci na úvěr už nedosáhnou


podmínky pro hypotéku

Získat hypotéku jako živnostník není vůbec lehké. Od října letošního roku se ale dostupnost hypotečních úvěrů pro podnikatele ještě zhorší. Kvůli přísnějším podmínkám České národní banky si nebudou moct osoby samostatně výdělečně činné půjčovat tak vysoké sumy jako dříve. Některé OSVČ možná na úvěr na bydlení ani nedosáhnou.

Podzimní omezení centrální banky významně ovlivní bydlení osob samostatně výdělečně činných. Jejich daňová přiznání totiž mnohdy nevykazují takové příjmy, které by byly pro banky zajímavé. Řemeslníci využívají daňových paušálů a odečítají si 60 i 80 % z příjmů na výdaje. Díky tomu tyto peníze nepodléhají zdanění, nevýhodou ale je, že peníze nelze bance předložit jako výdělek.

Jak tedy dosáhnout na hypotéku? Řešením pro živnostníky může být uplatnění reálných nákladů, avšak některým řemeslníkům ani to nepomůže. V takovém případě je vhodné žádat o hypotéku spolu se zaměstnaným manželem či manželkou. Do budoucna ale ani to nemusí být vhodným řešením, a to kvůli zpřísňujícím se podmínkám.

Od října dlužníci nebudou moct splácet tolik, kolik si zamanou

Od října roku 2018 bude hlavní roli při sjednávání hypotéky hrát výše splátky. Pro banky bude rozhodné, aby splátka nepřevyšovala 45 % z výplaty. Pokud by tak živnostník vydělal 60 000 Kč měsíčně, mohl by si od října půjčit sotva 3 800 000 Kč, zatímco nyní by ještě mohl dosáhnout téměř na pětimilionový úvěr.

Mnohé banky doposud totiž vycházeli podnikatelům vstříc, nyní ale budou muset dodržovat podmínky centrální banky, tudíž už nebudou moct půjčit podnikatelům tolik jako dříve. I proto je zájem o hypotéky v současné době opět enormní.

Uvažujete-li o hypotéce a nejste-li si jisti, zda ji jako živnostník získáte či nikoliv, pak vám může pomoci hypoteční kalkulačka. Díky ní zjistíte například, jak dlouho budete muset při dané měsíční splátce hypotéku splácet. Přitom ale pamatujte, že splátka od října nebude moct přesáhnout zmíněných 45 % z čistého měsíčního příjmu.

Už brzy ani další úvěr nevyřeší chybějící vlastní úspory

Další podmínkou, která se od podzimu významnou měrou bude podílet na nedostupnosti hypoték, je výše všech úvěrů vůči ročnímu příjmu. Ta nesmí být více jak devítinásobná. Pozor tedy, pokud se rozhodnete, že nemovitost budete financovat jinými typy úvěru. I ty se budou započítávat do půjčené sumy, která nesmí přesáhnout devítinásobek vašeho ročního čistého výdělku. Řešením pak bude jedině naspořit si peníze nebo ušetřit ze stavebního spoření.

jak dosáhnout na hypotéku

Přísnější pravidla pro poskytování hypoték začnou platit od 1. října 2018. Nyní tak máte ještě poslední šanci na získání hypotečního úvěru za shovívavějších podmínek. Především pro některé živnostníky je to jediná možnost, jak získat hypotéku na byt či dům. Avšak oproti roku 2016 se bez finanční rezervy a vlastních úspor neobejdete při vyřizování hypotéky už ani dnes.

publikováno: 26. 7. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.