Napínané stropy: inovativní materiál, který si oblíbíte


Napínané stropní podhledy

Plánujete rekonstrukci bytu, komerčních budov nebo jiných interiérových prostor? Velkým trendem při úpravách stropů či stěn je využití speciálních membrán z PVC. Tato technologie se označuje jako napínaný strop a přináší celou řadu výhod v čele s rychlou montáží a variabilitou tvarů a využití. Cena je přitom srovnatelné jako při realizaci stropů ze sádrokartonu. Pojďme se na inovativní technologii napínaných stropů blíže zaměřit a popsat si její charakteristické vlastnosti.

Napínané stropní podhledy

Už jste slyšeli o technologii napínaných stropních podhledů? Od klasických sádrokartonových stropů se diametrálně liší. Jedná se o závěsný stropní systém, který je složený ze dvou důležitých komponent, a to obvodového profilu a speciální stropní fólie z PVC. Folie se napíná a umožňuje precizní vyrovnání tak, že je na pohled nerozeznatelná od klasického pevného stropního podhledu.

Přečtěte si také vše podstatné o OSB deskách

Tento systém lze úspěšně využít jak při realizaci stropů, tak stěn. Pomocí napínané fólie můžete vytvořit i závěsné 3D panely či stojící prvky. Membránu z PVC lze totiž libovolně tvarovat, takže se úspěšně využívá i při návrhu dekorativních tvarovaných stropů v hotelích či jiných honosných reprezentativních prostorách. Napínané stropní podhledy umožňují i instalaci protipožárních systému či osvětlení.

Obývací pokoj - stropy

Napíané stropy můžete kombinovat i s jinými materiály.

Navíc do nich snadno zapraujete osvětlení a další stropní prvky.

Základní vlastnosti napínaných stropů

Napínané stropní podhledy se v současné době používají stále častěji a přibývá i specializovaných firem, které se zaměřují na jejich realizace. Napínané stropy totiž přináší celou řadu výhod, kvůli kterým určitě stojí za to nad nimi alespoň uvažovat. Patří mezi ně například:

  • Bezúdržbovost – po instalaci napínaného stropu nemusíte o materiál dále pečovat. Má antistatické vlastnosti, takže se na stropu neusazuje prach a ani se na něm nesráží kondenzát. V případě zašpinění stropu jej snadno vyčistíte.

  • Zvuková izolace – mohlo by se zdát, že fólie z PVC výrazně zhorší akustiku místnosti. Není tomu tak, v případě využití speciálních fólií dokonce dochází ke zlepšení akustiky. Navíc zlepšují zvukovou izolaci místnosti. Díky tomu se stále častěji využívají i ve zvukových studiích či koncertních sálech.

  • Voděodolnost – napínané stropy jsou vyrobeny z voděodolného materiálu, vlhkost nevsakují, ale ani nepropouští. Pokud vás trápí vysoká vlhkost v místnostech, použitím napínaných podhledů ji můžete snížit. Díky voděodolnosti mají napínané podhledy své místo i při realizaci bazénů či wellness center.

  • Pestrý výběr typů a barev – napínané stropní podhledy oceňují i sami interiéroví designéři. Na trhu je totiž pestrý výběr barevných odstínů, fólie lze různě tvarovat a přizpůsobit potřebám místnosti. Napínané stropy se vyrábí v lesklém i matném provedení.

  • Tepelná izolace – kvalitní membrána z PVC se postará o tepelnou izolaci. Mezi základním stropem a fólií se totiž vytvoří vzduchová vrstva, která pomůže v místnosti uchovat teplo a zabrání tepelným ztrátám.

Ideální způsob snižování stropů

Plánujete rekonstrukci staršího domu či bytu, ve kterém jsou příliš vysoké stropy? Pomocí napínaných podhledů je snadno snížíte. Pod stávající strop se na obvodové zdí namontuje nosná hliníková konstrukce, na kterou se napne PVC fólie. Napínané stropy můžete namontovat do všech konstrukcí, a to jak nosných, tak nenosných. Na rozdíl od sádrokartonu a jiných stropních materiálů bude výsledná hmotnost stropu nízká a konstrukci nijak nezatíží.

Napínané stropy jako ochrana před vytopením

Bydlíte v bytě a sousedům nad vámi se podařilo už několikrát svůj byt vytopit, takže jsou vaše stropy popraskané, viditelně poškozené, jsou na nich špinavé skvrny a jiné nečistoty? Pomocí napínaných podhledů starý škaredý strop snadno zakryjete a navíc vytvoříte ochranu před případným dalším vytopením.

Tenká fólie je totiž pokryta speciálními polymerními směsmi, které udrží i sto litrů na metr čtvereční. Pokud by se tak na strop dostala voda z horních pater, fólie ji zachytí. Sice se deformuje, ale vodu jen tak nepustí.

Stropní podhledy

Montáž sádrokartonových stropů je výrazně náročnější.

Vyberte si lesklé nebo matné provedení

Je jen na vás, pro jaké provedení napínaných stropů se rozhodnete. Na rozdíl od sádrokartonu můžete design snadno přizpůsobit svým potřebám a vybrat fólii požadované barvy a typu. Oblíbené jsou lesklé napínané podhledy, které odráží velké množství světla a místnost opticky rozšiřují. K sehnání jsou pak i fólie v matném provedení, které jsou na pohled nerozeznatelné od sádrokartonu nebo štukové omítky. Strop bude jednolitý bez švů či překladů, navíc jej snadno vyrovnáte.

Chcete-li rekonstruovat stropy nebo stěny rychle, kvalitně a za příznivou cenu, pak jsou napínané podhledy ideální volbou. Popřemýšlejte nad dalšími možnostmi včetně nejrozšířenějších sádrokartonových stropů a vyberte řešení, které vašemu konceptu odpovídá nejlépe.

publikováno: 23. 10. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.