Nejčastější chyby při přezimování begonií, které možná děláte taky


chyby zazimování begonie 4

Begonie patří mezi nejoblíbenější balkonové rostliny vůbec. Krásně kvetou od jara do podzimu, jsou nenáročné na pěstování a mohou zdobit balkon, terasu či zahradu po mnoho let. Aby vám však krásně kvetly příští rok, musí věnovat velkou pozornost jejich přezimování. Právě zde se můžete dopustit řady chyb, které mohou vašim rostlinám uškodit. Rozhodli jsme se proto sepsat ty nejčastější, kterých byste se měli vyhnout.

Nevhodné místo pro přezimování begonií

Základem úspěšného přezimování begonií je správný výběr místa. Pokud jste zvyklí na zimu květiny pouze přenést z balkonu na parapet kuchyně či obýváku, dopouštíte se jedné z nejčastějších chyb. Begonie totiž potřebují po letním růstu zpomalit a nabrat sílu do následujícího jara. Pokud rostliny přenesete do interiéru s běžnou pokojovou teplotou, růst se nezastaví, naopak bude pokračovat dál. Kvůli tomu budou výhony slabé a získají světlé zabarvení. Je to z důvodu nedostatečného slunečního záření, které se dá v domácích podmínkách jen těžko simulovat.

Kam tedy begonie na zimu přesunou? Nejlepší je najít místo, kde bude teplota kolem 10 °C. Současně by mělo jít o místo s dostatečným přísunem světla, a tak sklep nebo komora není nejvhodnější. Z tohoto hlediska je vhodné begonie na zimu umístit na chodbu, do předsíně nebo prosvětlené garáže, kde budou mít ideální podmínky pro přezimování.

Zalévat ano, ale s citem

Druhou nejčastější chybou při zazimování begonií je nadměrné zalévání v období zimního spánku. Pokud vám nezbude jiná možnost a begonie přemístíte do místnosti s běžnou pokojovou teplotou, musíte zalévat častěji. Najdete-li však nejvhodnější místo s teplotou kolem 10 °C, není třeba rostliny zalévat častěji než jednou za tři týdny.

Pravidlo: Čím nižší teplota místnosti, tím méně častá zálivka begonií je potřeba

Dejte si také pozor na to, abyste begonie nepřelili. Voda rozhodně nesmí zůstávat ve spodní misce. Vzhledem k nízkým teplotám se neodpaří a ve výsledku způsobí hnití a uhynutí kořenového systému. Přesto je občasná zálivka důležitá, aby mohly rostliny nabrat dostatek síly do jarního období. Pokud necháte květiny ležet ladem až do jara, nemusí být v nejlepší kondici.

Čtěte také: Jak nejlépe přezimovat begonie

K přezimování se hodí jen zdravé begonie

Důležitý je také výběr rostlin, které se rozhodnete zazimovat. Nemá cenu pouštět se do přezimování zesláblých a chorobami nakažených rostlin. Zimu by přečkaly jen stěží a v další sezóně by se jim moc nedařilo. Možná si říkáte, že je škoda vyhodit rostliny, o které jste se celý rok pečlivě starali. Pokuste se však být nekompromisní a do vnitřních prostorů přesunout jen ty, které jsou ve vynikajícím stavu.

Problém je také v tom, že se choroby a škůdci z napadených rostlin mohou snadno přemnožit i a přesunout na další. Abyste snížili riziko chorob všech zdravých květin, nikdy je neskladujte společně s napadnutými. To platí nejen v případě begonií, ale také fuchsií, pelargonií a dalších okrasných rostlin.

Slabé a nezdravé begonie nekompromisně odstraňte

Zazimované begonie si žádají pravidelnou pozornost

Kromě pravidelného občasného zalévání byste měli begonie čas od času důkladně zkontrolovat. Ne všechny přezimující květiny vám vydrží až do jara – v průběhu zimy začnou chřadnout. Opět platí, že nemá cenu pokračovat s přezimováním rostlin, které jsou viditelně poškozené a pomalu hynou. I v průběhu zazimování se na dříve zdravých begoniích mohou objevit plísně, škůdci a nejrůznější známky chorob. Platí výše psané – jakmile uvidíte napadenou rostlinu, co nejdříve ji oddělte od ostatních, v nejhorším případě i vyhoďte.

Problematice zazimování rostlin se věnujeme dlouhodobě. Přečtěte si proto některý z našich dřívějších článků:

publikováno: 27. 10. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.