Nový kabát pro dřevo: prokouknou i dřevěné schody


Fotolia_45610167_XS

Nové trendy v interiérech se nesou v jasném duchu: nebát se barev. Pokud jste odvážní a nebojíte se výrazných změn, pak sáhněte po barvách a dřevu jednoduše oblečte barevný kabát. Zajímavě můžete renovovat menší kusy nábytku, ale i výrazné prvky, jakými jsou dřevěné schody.


 
 

Malba na dřevo se neliší od nanášení barvy na jinou plochu – je třeba, aby byl povrch čistý a bez prachu. Pokud budete postupovat podle návodu na barvě, rozhodně se nemusíte obávat neúspěchu. Teď už jen zvolit vhodný odstín nebo dokonce vhodnou barevnou kombinaci a můžete začít!

Barevné tipy

Favority mezi barvami budou pravděpodobně ty přírodní, připomínající barvu dřeva, a samozřejmě oblíbená bílá. Nezapomínejte ale, že obojí můžete kombinovat, v některých případech je to dokonce žádoucí. V tmavých prostorech, kde je na jednotlivé schody špatně vidět, skvěle poslouží kombinace světlé a tmavé, kdy vodorovná plocha schodu může mít tmavší barvu, svislá pak světlou. To usnadní pohyb při špatné viditelnosti.
Barvu je vhodné vybírat také podle toho, jak moc jsou dřevěné schody namáhány. Tam, kde se po nich příliš často nechodí, můžete použít světlejší odstíny. Na frekventovaná místa ale patří spíše tmavší odstíny, na nichž není vidět každé smítko.

Dřevěné schody a schnutí barev

Jedna vrstva stačí málokdy, proto budou schody barvou přetřeny několikrát, což prodlouží dobu schnutí. Dodržení správné délky je klíčem k úspěchu. Záleží na tom, zda barvu nanášíte na tvrdé (buk, dub, jasan…) či měkké dřevo (např. smrk, jedle, borovice…). Prvně zmíněné absorbuje méně barvy a doba schnutí nebude tak dlouhá. 
Nejprve musí perfektně zaschnout základový nátěr, pokud je jeho povrch stále lepivý, rozhodně se nepouštějte do dalších vrstev. Může totiž obsahovat látky, které v kontaktu s dalšími vrstvami změní jejich barvu, v horším případě je poškodí. Na namáhaných schodech budete muset použít minimálně tři vrstvy, optimální doba pro schnutí každé z nich je přibližně 6 hodin.

 Fotolia_42238693_XS

Další tipy pro nátěr schodů

  • Pokud si nemůžete dovolit schody na nějakou dobu uzavřít, rozhodně si je nedělte na polovinu s tím, že nejdříve natřete levou a poté až pravou část – spojnice by byla vidět. 
  • Aby se mohly schody používat i v době nanášení barvy, můžete zvolit jinou taktiku – natřete nejdříve liché schody, a až na nich zaschne barva, pusťte se do sudých. Práce sice potrvá déle, ale bez omezení.

Při nátěru a renovaci dřeva si ale dávejte pozor na to, aby se nejednalo o našedlé dřevo. To už bohužel nezachrání nic – je degradované. Pokud je dřevo zachovalé, stačí důkladně odstranit starší vrstvy nátěrů a ošetření a pustit se do díla.

 Sledujte Chytré bydlení také na Facebooku!

 

publikováno: 3. 11. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.