Obklady do koupelny rozhodují o tom, jak komfortním místem nakonec bude


Obklady a dlazba 2

Poslední trendy v koupelnách byly možná trochu nudné. Přitom stačí vybrat zajímavé obklady do koupelny a hra může začít! Velkoformátový obklad na stěnách doplní hravá podlaha, která bude bavit. A nezapomíná se ani na další důležitý parametr, kterým je úklid. Správným výběrem obkladů do koupelny si tak zařídíte místnost, kde při úklidu není potřeba vypustit duši a přitom v ní bude příjemně.

 

Dlažba a obklady zaujmou jako první a společnost vám budou dělat po desetiletí. Ná základním stavebním kamenu koupelny se jednoduše nevyplatí šetřit. Pomůžeme vám vybrat to nejlepší.

Obklady do koupelny

Zatímco v předchozích letech se koupelny nořily do odstínů neutrálních barev, nové trendy vhánějí do koupelen barvy a zajímavé tvary. Po záplavě přírodních barev v posledních letech jsou tak ornamenty a starodávné vzory příjemným osvěžením.

Vybírat obklady do koupelny podle aktuálních trendů může být ošemetné, protože v koupelně se s nimi budete potkávat dennodenně spoustu let. U některých nápadů je možná lepší, že se nestanou masovou záležitostí a místo se pro ně najde jen v několika koupelnách. I přes jepičí život odvážných a netradičních nápadů mohou posloužit alespoň pro inspiraci. Z aktuálních novinek v oblasti obkladů do koupelny jich za zmínku stojí hned několik.

Obklady a dlazba 1

Hledání dokonalých obkladů a dlaždic

Ve starších koupelnách narazíte na obklad ze stovek drobných kachliček. Ze zdí je patrné, kolik úsilí za takovým výsledkem stojí... Možná práve proto byl tento trend relatvně krátký a v současnosti se už příliš nevyužívá. Mnohem méně úsilí je třeba při obkládání velkoformátovými kachlemi. Jejich výhody se připomenou při každém úklidu – ten je s nimi totiž snažší. Méně spár znamená méně prostoru pro nečistoty a plísně. Tento problém navíc řeší rektifikovaná dlažba, kde jednotlivé části přiléhají těsně k sobě. Velkoformátové bezspárové dlaždice a obklady dodají koupelně punc luxusu.

Jaké jsou výhody a nevýhody keramické dlažby?

Jak velká může být velkoformátová dlažba?Velké rozměry mají svá omezení kvůli vnitřnímu pnutí. Do těch největších se pak umísťuje navíc skleněná síťovina, která umožňuje dosažení rozměrů až 1 x 3m. Keramická laminátová dlažba o nízké hmotnosti se tak může použít třeba i na zateplenou fasádu, při rekonstrukci stěn nebo podlah.

Klasické čtverce a obdélníky nyní doplnil atraktivní tvar šestiúhelníku. Přiléhají k sobě stejně dobře jako klasické tvary a obložená plocha se díky nim stane dominantou. Navíc se nemusíte držet jen jedné barvy, protože při kombinaci několika odstínů jedné barvy nebo vhodných vzorů se přiblížíte designovým prostorům.

Vysoce slinuté neglazované keramické obkladové prvky (gres porcellanato)

Tyto keramické obkladové prvky splívají a charakterizuje je velmi nízká nasákavost. Hodnota 0,1% v praxi znamená, že téměř neabsorbují vodu. Hodí se proto do extrémních podmínek – ven na mráz, do vlhkého prostředí koupelny nebo tam, kde denně projdou zástupy lidí.

Patchwork z obkladů na podlaze

K ozvláštnění jednobarevné koupelny se vybavte dlaždicemi nesourodých velikostí, barev a motivů. Ve větším množství by takové obklady nepůsobily zrovna příjemně, pokud si s nimi ale vyhrajete, na světě bude originální prvek. Na podlaze vytvoří nepřehlédnutelnou zónu.

Vedle základních obkladaček a dlaždic mají dlaždice s názvem bombato dekorativní funkci. Na trhu najdete řadu zajímavých dlaždic, které se pro vytvoření patchwotku hodí: od barevných dlaždic s grafickým dekorem po zajímavou texturu. Staromilce potěší motivy z dávných dob, díky kterým se do koupelen dostane kousek venkova.

Patchwork vynikne ve větších koupelnách, kde rozčlení prostor. Nejlépe kontrastují s jednobarevným okolím.

Trend nejen do koupelny

Výrazné zóny se zajímavou dlažbou nemusí skončit jen v koupelně. Dlažba ve stylu patchworku se hodí třeba i do kuchyně nebo na chodbu.

Nejčastější chyby při obkládání koupelny

Vlhkostí zatěžovaný místnost bývá pro obkladače složitým procesem. Pokud obkládáte a dláždíte svépomocí, pak si dejte pozor na dodržení postupů technických i stavebních. Pokud bude vše provedeno precizně, pak máte na několik desetiletí vystaráno. Už proto kupujte jen kvalitní materiál.

  • Kvalitní materiál musí přijít na kvalitní povrch – čistý, vyzrálý, pevný a rovný (nebojte se použít vyrovnávací stěrkovou hmotu)
  • Větší nerovnosti napravte rychletuhnoucí hmotou
  • Na lepidlu nešetřete. Jen kvalitní bude držet dlouho, nevydrolí se a dlaždice nebudou praskat
  • Po penetraci podkladu přichází na řadu nezbytný izolační nátěr
  • Do rohů nezapomeňte umístit těsnící pásku
  • Pro lepením obkladů a dlaždic se využívají tzv. modifikované lepicí tmely speciálně určené pro koupelny
  • Tmely se člení do různých kategorií podle stupně přídržnosti. Konkrétní tmel tedy vyberte podle zvolených obkladů 

Pozor na spáry

Do koupelny patří jedině vodoodpudivé spárovací hmoty. Pokud navíc vyberete takovou hmotu, která bude obsahovat příměsi zabraňující výkvětu, plísni a bakteriím, ulehčíte si úklid. Nezapomeňte ale na to, že v některých místech musí být spáry pružné.

Obklady do koupelny jsou vyráběny v mnoha formátech. Pro úklid je ideální co nejménší množství spár, z čehož vychází jako vítěz bezspárová dlažba. Ve velkých formátech vypadá luxusně a každé koupelně dodá neopakovatelný styl.

Ani nejnáročnější požadavky nejsou nesplnitelné. Bez kompromisů si lze vybrat to nejlepší.

Spolehněte se na českého výrobce sanitární techniky

Zařizujete-li koupelnu či WC a hledáte kvalitní předstěnové instalační systémy, podlahové vpusti, sifony nebo WC tlačítka, spolehněte se na břeclavskou společnost Alcaplast.

publikováno: 16. 9. 2016
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.