Obklady z břidlice lze použít dovnitř i ven


Obklady z břidlice jsou vhodné pro venkovní i vnitřní použití. V tomto článku vám stručně ukážeme kl

Břidlici, zajímavý přírodní stavební materiál, znali už staří Římané, kteří ji používali jako střešní krytinu. Hornina černé nebo šedé barvy se používá štípaná nebo ve formě rovných tenkých desek a kromě střech ji můžete využít všude: obklad pro fasády i stěny v interiéru a poslouží i jako dlažba. Vždy působí příjemně a elegantně.
V našich podmínkách nemá její použití příliš dlouhou tradici. Pokud se už na něco využila, pak to byla střešní krytina. A to je škoda. Dnes, když se víc než kdy předtím hledí na ekologii a šetrnost k přírodě, je břidlice aktuálním materiálem pro obklady i dlažbu.

Proč zvolit obklady z břidlice

Tradiční materiály se vám zdají nudné a toužíte po něčem originálním, ale zase ne příliš výstředním? Pak je břidlice to pravé. V interiérech její tmavý odstín zapadá do světlých místností, v těch tmavších z něj lze vytvořit jen zajímavé prvky na zdech – zvýraznit výklenky, použít ji jako obklad za pohovku, stůl nebo televizi či obklad ke krbu. Fantazii se meze nekladou.
Na fasádě působí luxusně a dům zaujme už z dálky. Přitom nebude razit, protože se jedná o přírodní materiál. Její odolnost cení ve vysokohorských (nebo klimaticky nepříznivých) oblastech, kde se používá na štíty a namáhané strany domů. Zajímavě působí i kombinace několika různých odstínů.

Vlastnosti břidlice

  • dobrá opracovatelnost (snadné štípání a řezání)
  • odolnost, pružnost, barevná stálost (dlouhá životnost)
  • dobrý tepelný i zvukový izolant
  • nenasákavost
  • vysoce mrazuvzdorná, nehořlavá
  • minimální nároky na údržbu

Fotolia_16792137_XS 

Barvy břidlice

  • odstíny šedé, černá
  • hedvábný až sametový lesk

To, jaký odstín má břidlice, záleží na místě těžby a na poloze v ložisku. Vzácné druhy mají barvu zelenou, fialovou nebo červenou, avšak jejich cena je natolik vysoká, že se používají jen na menší prvky nebo ornamenty. Celkový vzhled je pak luxusní a elegantní.

Umělá břidlice

Břidlice pochází z neobnovitelného zdroje, což je společně se zásahy do krajiny při těžbě diskutované téma. Výroba umělé varianty tedy byla nasnadě. Snahy o její napodobení jsou různé kvality – od zdařilých kousků až po nevzhledný laciný paskvil. Původního vzhledu a kvality však pravděpodobně nelze dosáhnout. Nižší odolnost je snadno rozpoznatelná v exteriérech – často se ohýbá a ztrácí barvu. Cenově je však mnohem dostupnější už jen proto, že nemusíte platit za spotřebu energie při těžbě, zpracování a složitější dopravu.

Břidlice je nadčasový materiál, jenž se jen tak neokouká. Interiér umí zútulnit, ať už se objeví jako obklad na zdech nebo dlažba. Fasády se díky ní stanou velmi odolné a moderní. U přírodní břidlice si ale za kvalitu musíte připlatit – cena se pohybuje kolem 500 Kč za metr čtvereční.

publikováno: 17. 3. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Změnit pořadí komentářů
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.