Odolná podlaha do garáže nemusí být jen nevzhledný beton


podlaha

Podlaha do garáže se ve velké většině případů řeší klasickým a osvědčeným betonem. Možností je však mnohem více a nemusí tak zůstat jen u nevzhledné šedi. K dispozici je celá řada nátěrů v různých barvách, speciální rohože nebo epoxidový nátěr v zajímavých designech.


 

V garáži je třeba, aby podlaha byla odolná nejen proti mechanické zátěži, ale i proti chemikáliím. Kolikrát se stane, že se na zemi objeví skvrna od oleje, benzínu či nafty. Podlaha v garáži se musí také snadno uklízet, a proto se hodí podlahy bez spár a poréznosti, jenž snadno setřete i v zimě, kdy bývá z auta největší nepořádek.

Odolná podlaha do garáže s epoxidovým nátěrem

Epoxidová podlaha patří mezi ty nejodolnější, používá se i ve skladech s velkým zatížením či ve výrobních halách. Pokládka je však složitější a vyžaduje perfektní podklad bez jakýchkoliv nečistot. Pokud je vše ale položeno přesně, jak má být, můžete očekávat, že podlaha vydrží dlouhá léta bez sebemenšího poškození. Bohužel ale příliš neodolává chemikáliím, takže třeba po benzínu může vzniknout zabarvená skvrna. Epoxidový nátěr je na pohled pěkný, kromě klasické šedé existují a barevnější varianty, případně speciální design připomínající terakotu nebo žulu. Lesklý povrch je však kluzký a je třeba dávat pozor jen při chůzi. Jedná se ale o nejlevnější variantu, což bývá často rozhodujícím bodem.

Dlaždice na terasu do garáže? Proč ne

Další variantou jsou dlaždice, které však musí být pevné. Ideálně se pro tento případ hodí ty, které se pokládají na terasy. Pokládka je relativně rychlá, ovšem je potřeba ještě finální úpravy. To zahrnuje ošetření povrchu speciálními přípravky, aby se zacelily póry a do dlaždic nepronikala vlhkost a následně se naimpregnuje. Dlažbu vybírejte i podle toho, zda je odolná proti agresivnějším chemikáliím. Velkou výhodou je to, že dlouhodobá údržba je velice snadná.

podlaha 2 

Nátěr na podlahu

Rychlá a snadná varianta pro betonovou podlahu – ta se potom bude snadněji udržovat a získá mnohem zajímavější vzhled. Nátěr probíhá v několika vrstvách, kdy se nesmí podklad drolit a být čistý bez prachu. První nátěr se provádí jako penetrační a může být řidší. Další dvě vrstvy vyžadují hustou konzistenci, jako poslední vrstvu pak použijte tvrdidlo. Vždy pracujte v otevřené nebo alespoň dobře odvětrávané místnosti.


Podlaha do garáže může být ale i z gumy – oblíbené jsou rohože, které je však vhodné položit na některý z výše zmíněných povrchů. Časem se bohužel zdeformují, ale pokud jsou používány jen sezónně, pak se jedná o praktický doplněk. Kdo garáž příliš nevyužívá, pak může uvažovat i nad podlahou z PVC.

publikováno: 25. 11. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.