Okrasná zahrada II: středně vysoké a vysoké stromy; a co tropické?


stromy2

Výběr stromů do zahrady je vždy o něco těžší, než je tomu u volby malých rostlin. Nedají se měnit každý rok a tak jim věnujete spoustu úsilí. Volba je proto důležitá – zvolit správný druh i výšku tak, aby do okrasné zahrady perfektně zapadl. Strom může být jen nenápadným pozorovatelem všeho dění nebo dominantním prvkem, kolem nějž se bude vše točit.

Někdo stromy v zahradě nechce vůbec – aby nestínily domu, sousedům nebo dalším rostlinám. Velká škoda – stromy jsou totiž krásnou součástí nejen zahrady, ale celého kusu života všech, kdo se tam čas o času vyskytují.

Opadavé stromy v okrasné zahradě

Proč vůbec některé stromy opadávají a jiné ne? Důvod je (jak jinak) praktický - opadávání snižuje potřebu vody přes zimu a zvyšuje tak odolnost. Nároky okolí na ně nejsou tak velké, a proto lépe přežívají zimu.

Začlenění opadavých stromů nebo keřů s sebou přináší výhody i nevýhody. Krásně se na nich dá pozorovat posun roční doby, kdy na jaře raší nové lístky a na podzim pohádkově mění barvy. V případě velkých stromů je však třeba připravit se na opravdu velký příděl listů do kompostu...

  • javor amurský: atraktivní je hlavně kvůli svým listům, které mají zajímavý tvar a na podzim se zbarvují do červené až tmavě karmínové barvy. Potřebuje přímé slunce
  • vrbka japonská: výrazný solitér, který rozhodně zaujme. Patří mezi nižší druhy, narůstá maximálně do výšky 2,5 metru.

Stálezelené stromy pro okrasnou zahradu

Na jejich neměnném vzhledu je třeba založit zahradu. Výhodou je, že se hodí jako živé ploty, protože ani v zimě neprořídnou. Oblíbené jsou různé tůje, jalovce, zakrslé smrčky a borovičky, odrůdy brslenu nebo mahónie. Oblíbené jsou listnaté i jehličnaté druhy, záleží jen na vkusu a potřebě.

stromy 

Tropické stromy a keře v okrasné zahradě

Toužíte-li po něčem netradičním a originálním, pak jsou to tropické rostliny. V okrasných zahradách rozhodně zaujmou. A dokonce se dá narazit na takové, kterým se v našich podmínkách bude dařit skvěle. Proto je potřeba vybírat tak, aby se vám postupem let na zahradě neobjevila gigantická palma - raději volte zakrlé druhy, protože ty běžné mohou dorůst až do výšky deseti metrů.
Mrazuvzdorné palmy nejsou ničím výjimečným, a tak je z čeho vybírat:

  • Trachycarpus fortunei nebo wagnerianus
  • Rhadidophylum hystrix
  • Phoenix theophrastii (jen do teplejších oblastí)
  • Yucca glauca nebo baccata a další

Stromy v okrasné zahradě volte podle její velikosti. Do rozlehlé se nebojte začlenit i ty, které dorůstají velkých výšek; v malých naopak uplatníte takové stromky a keře, které se dají zajímavě tvarovat nebo disponují poutavými květy.

publikováno: 6. 5. 2014
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.