Ostrůvek v kuchyni je moderním a praktickým řešením


ostrůvek v kuchyni

Ostrůvek v kuchyni je řešením, které si v tuzemských domácnostech získalo oblibu především v posledním desetiletí. Vyžaduje dostatek prostoru, aby výsledek nepůsobil překombinovaným dojmem a udržela se v místnosti vzdušnost a volné místo, tolik nezbytné pro vaření a další práce, které v těchto prostorách zpravidla probíhají.

Hlavním požadavkem na ostrůvek je jistě jeho funkčnost a praktičnost. Dosáhnout optimálního rozvržení takto pojaté kuchyně není snadné, vždy se proto vyplatí využít služeb odborníků, nebo si před realizací minimálně vyzkoušet své záměry ve speciálních počítačových programech, které umožňují 3D vizualizace obydlí a zamýšlených změn.

Ostrůvek může být využit k různým účelům

Plocha, kterou ostrůvek v kuchyni vytvoří, může sloužit jako rozšíření pracovního či odkládacího prostoru, často se však volí jako centrum vaření nebo mytí, kdy je zde umístěna varná deska či dřez. Ostrůvek může sloužit i k posezení. V takovém případě se k němu přidají barové židle.

Bude-li sloužit jako varné centrum, je třeba počítat i s instalací digestoře, o které se plno zajímavých informací dozvíte v článku ZDE. Ta by určitě měla být i designově povedená, protože bude viděna ze všech stran. U ostrůvku, v něm bude umístěno mycí centrum, je nutné dořešit přívody vody a systém odpadu. Obvykle se lidé přiklánějí ke kombinování popisovaných účelů využití, a tak se, pokud to rozměry ostrůvku dovolí, stává plochou pro vaření i konzumaci.

Hodí se do prostorné kuchyně

Z výše uvedených informací jasně vyplývá, že toto řešení není příliš vhodné pro klasické panelákové kuchyně, kterým bývá vyhrazen poměrně malý prostor. V ideálním případě je ostrůvek od dalšího zařízení či stěn vzdálen alespoň 90 cm, i když komfortnější je 120 cm. I tak ale nemusí majitelé nevelkých kuchyní zoufat, menší varianty, které jsou spíše barem, mohou ozvláštnit i jejich místnost.

Nový hit: ostrůvek v koupelně

V poslední době se trend výstavby a umístění ostrůvku dostává i do koupelen, kde tak plní funkci pracovní plochy či nápadité rozšíření úložných prostor. Bývá na něm umístěno umyvadlo, k němuž je pak díky ostrůvku přístup ze čtyř stran. Opět platí, že takové rozmístění nábytku a ploch v koupelně vyžaduje dostatek prostoru a volného místa.

Ostrůvek v kuchyni je mnohými velice oblíbený prvek, protože umožňuje uspořádat tuto nezbytnou místnost méně obvykle než je zvykem, avšak o to originálněji. Na ostrůvku mohou být umístěny malé domácí spotřebiče, které jinak zbytečně zabírají místo na kuchyňské lince.

 

publikováno: 9. 3. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.