Pasport stavby: V jakých případech jej musíte mít k dispozici


pasport

Pasport stavby neboli zjednodušenou dokumentaci stavby by měli mít k dispozici všichni majitelé domů. Ti mají totiž povinnost uchovávat dokumentaci, která odráží skutečný stavebnětechnický stav stavby. Mnozí majitelé starších domů pasport nemají, což zjistí až ve chvíli, kdy potřebují s nemovitostí něco provést – prodat nebo třeba rekonstruovat. Případů, kdy musíte mít pasport stavby k dispozici, je však řada. Pojďme si je proto blíže představit.

DÁLE NA TÉMA: K ČEMU SLOUŽÍ PASPORT STAVBY

Zpracování energetického štítku

Někdy je zpracování průkazu energetické náročnosti budov dané zákonem, jindy si jej chtějí majitelé nemovitosti vypracovat pro vlastní potřebu. V obou případech však budou pro jeho zpracování potřebovat právě pasport stavby. Bez technických informací o nemovitosti a výkresové dokumentace není zpracování PENB možné.

Rekonstrukce domu nebo bytu

Plánujete rekonstrukci, přístavbu nebo jiné stavební úpravy ve svém domě nebo bytě? Jako podklad pro projekt stavebních úprav domu budete potřebovat pasport stavby. Často je pasport součástí projektové dokumentace rekonstrukce, a tak se nemusí dokládat samostatně.

Prodej nemovitosti

Pasport stavby budete potřebovat i v případě, chystáte-li se prodat svůj dům nebo byt. Technická dokumentace a výkresy jsou důležité především pro zájemce o koupi. Na základě pasportu totiž zjistí, jaké jsou přesné technické parametry stavby, rozměry jednotlivých místností, dispozice a podobně.

Nesrovnalosti po digitalizaci KN

Obce provádí digitalizaci katastru nemovitostí. Probíhající digitalizace často odhalí řadu nesrovnalostí, které je třeba dodatečně vyřešit. Za tímto účelem můžete být vyzvání k předložení pasportu stavby, který obsahuje důležité informace o aktuálním stavbu stavby včetně zaměření.

Legalizace černé stavby

Pokud jste zjistili, že je váš dům nebo jeho část černou stavbou (například přístavba nebyla povolená), můžete požádat i legalizaci. Stavební úřad musí vyhodnotit, že současná podoba domu neporušuje předpisy a je možné ji řádně legalizovat. K tomu však bude potřebovat detailně vypracovaný pasport stavby, tedy technickou zprávy i výkresovou dokumentaci.

Dokončení novostavby

V případě novostavby není potřeba pasport stavby zpracovávat. Neplatí to však vždy. Pokud v průběhu realizace došlo ke stavebním úpravám či změnám, které nejsou v projektové dokumentaci zahrnuty, je třeba pasport vypracovat. Nejčastěji je pasport součástí projektu – po dokončení se provedené změny zakreslí do projektové dokumentace.

Demolice objektu

Pasport stavby budete potřebovat i v případě, plánujete-li demolici starého domu nebo jeho části. Do pasportu se totiž v průběhu realizace zakresluje postup bourání. Od toho se také odvíjí množství bouraného materiálu, které se musí vykazovat.

Vidíte, že pasport stavby budete potřebovat v mnoha případech. Pokud se vás žádná z nich aktuálně netýká a pasport nemáte, na nic zbytečně nečekejte. Vypracujte si zjednodušenou dokumentaci co nejdříve, abyste v případě prodeje, demolice nebo jiných operací s nemovitostí nemuseli zbytečně čekat a proces prodlužovat.

publikováno: 15. 10. 2019
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.