Pěstování hlívy ústřičné zvládnete i doma


Pěstování hlívy ústřičné

Hlíva ústřičná patří mezi podivnosti rostlinné říše. V přírodě se vyskytuje jako parazitická dřevokazná houba a při pohledu na trsy na kmenech stromů by vás asi nenapadlo, jak široké využití bude mít v kuchyni. O tom, jak se stala během několika desetiletí oblíbenou, svědčí to, že je třetí průmyslově nejpěstovanější houbou na světě.Svou podobou s lidským uchem vypadají nevábně (pozor, neplést s babským uchem!:-) a ke konzumaci zrovna nelákají. Obsahují ale tolik prospěšných látek, až se to na takovou nenápadnou obyvatelku lesů nezdá.

Predátor mezi houbami

Se svou stříbřitě šedou nebo šedohnědou barvou vypadá jemně, i když dorůstá celkem velkých rozměrů a navíc v seskupeních a trsech vypadá opravdu rozložitě. Nejčastěji se používá v orientálních receptech, kde svou mírně nasládlou chutí vyvažuje pálivé a kořeněné přísady. I přes ně ale pokrmům propůjčí svou typickou vůni.
Velmi zajímavý je fakt, že v říši hub nic podobného nenajdete, protože hlíva ústříčná dokáže látkami vyučovanými do podhoubí zabíjet a rozkládat hlístice a další organismy v půdě. Je možné, že právě takto získává vysoký obsah dusíku. Živiny ale jinak získává ze svých hostitelů.

Často bývá konzumovaná v rámci detoxikačních programů, protože na sebe dokáže navázat škodliviny a odpravit je z organismu pryč. Bez přikrášlování a jednoduše to znamená, že má projímavý účinek. Takto posílený organismus je odolnější a silnější.

Hlíva ústřičná patří do vzácné skupiny organismů, které dokáží zbavovat své okolí škodlivých látek. Dokáže například bojovat s rtutí obsaženou v půdě!

Poptávka po hlívě ústřičné je mnohem vyšší, než na kolik by vystačila přirozená produkce. Pěstování naštěstí není obtížné, nevyžaduje speciální úpravy, zařízení, ani speciální dovednosti.

Hlíva ústřičná při dietě i detoxikaci

Stejně jako ostatní houby je hlíva ústřičná jediným přírodním zdrojem vitamínu D, tolik důležitého pro náš organismus. Právě on stojí za zvýšenou obranyschopností.
Z nutričního hlediska je nejvýživnější částí houby její klobouček.
Antioxidant Ergothioneine dokáže tlumit zánětlivé procesy. Některé výzkumy tvrdí i to, že tento prvek zpomaluje kornatění cév.

 • Snižuje krevní tlak, hladinu cholesterolu a cukru v krvi
 • Čistí mízní krevní řečiště (podpora v boji s kornatěním cév)
 • Podporuje metabolismus a funkčnost střev
 • Má protizánětlivé účinky
 • Zvyšuje tvorbu červených krvinek
 • Působí proti virovým, bakteriálním a plísňovým chorobám, proti hemeroidům, ekzémům
 • Vysoký obsah zinku, železa, draslíku, vápníku, fosforu, vitamín C, kyseliny listové, niacinu, a vitamínů B1 a B2

Bez pěstování hlívy ústřičné to nejde

mushrooms-295823_1280

Poptávka po hlívě ústřičné je mnohem vyšší, než na kolik by vystačila přirozená produkce. Pěstování naštěstí není obtížné, nevyžaduje speciální úpravy, zařízení, ani speciální dovednosti. K pěstování je potřeba čerstvý špalek z listnatého stromu (topol, ořech, osika...) a naočkuje se zakoupenou sadbou (navrtá se otvor do nějž se následně vtlačí podhoubí).Připravenému dřevu svědčí teplo a vlhko. Důležitá je ochrana před větrem nebo průvanem, který by vysušoval povrch. Špalky se často uloží do igelitového pytle na asi 2 měsíce a poté se vkládají do plytké jamky. 

Roste od léta až do zimy, pokud byla mírná zima, pak není problém najít hlívu už brzy z jara.

 • Hlíva se neobejde bez vody, někteří pěstitelé kmeny stromů dokonce zavlažují
 • Je možno ji pěstovat i na dřevitých odpadech nebo slámě
 • Pokud budete na podzim kácet stromy, polena skvěle využijete právě k účelu naočkování hlívou
 • Podhoubí se rozrůstá při vyšších teplotách

Hlíva ústřičná v kapslích

Nejste-li schopni pozřít tuto houbu a ani tak nechcete být ochuzeni o její účinky, existuje řešení. Popularita dostala hlívu ústřičnou až do podoby kapslí, které se užívají jako doplněk stravy a do organismu vpravují množství užitečných látek.

Příprava hlívy ústřičné tak, aby chutnala každému

K často servírovaným pochoutkám patří zejména v asijských kuchyních – v čínské, korejské i japonské. Výborně chutnají čerstvé mladé houby upravené pouze vařením, receptů ale existuje spousta. Vyzkoušejte některý z nich nebo se podělte o váš vlastní.

Hlíva ústřičná není jen tak ledajaká houba. Pokud si na ní zkusíte pochutnat v některém z palivých asijských pokrmů, jistě jí přijdete na chuť.

- I když je hlíva sama o sobě aromatická, připravuje se s voňavými bylinkami. Na pekáč do trouby se skládá společně s rozmarýnem, zázvorem, tymiánem, majoránkou nebo šalvějí, součástí může být voňavý česnek a cibule.
- Využít můžete těsto pro přípravu pizzy (nebo jiné pro přípravu placky), na kterou se pokladou kousky hlívy, karamelizovaná cibulka, sýr gorgonzola, fontina nebo jiné podobné sýry.
- Na hlívě si pochutnáte i v kořeněných míchaných vajíčkách.
- Zapékat se může s nivou a jinýmu sušenými houbami.
- Sedí k ní chuť pórku, využijete ji při tvorbě špízů.
- Nudné jídelníčky ozvláštní pikantní a kari omáčky s hlívou a bramborami nebo rýží. Uzpůsobit se dají i omáčky s bílým nebo červeným vínem.
- Hlívu ústřičnou je možno naložit i marinovat.

Jak naložit a marinovat hlívu

Do salátů, směsí nebo omáček se vyplatí hlívu naložit do sklenic společně s kořenovou zeleninou a koprem.
Marinádu připravíte z indického kari, sójové omáčky, dijonské horčice, rostlinného oleje a oregana. S chutěmi se ale nebojte experimentovat a vyzkoušejte třeba vlastní inovovanou kombinaci.

Hlíva ústřičná není jen tak ledajaká houba. Pokud si na ní zkusíte pochutnat v některém z pálivých asijských pokrmů, jistě jí přijdete na chuť. 

publikováno: 23. 9. 2015
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.