Plachta na bazén – jaké druhy můžete pořídit?


Fotolia_41292174_XS

Životnost bazénu a kvalitu vody v něm ovlivňuje množství faktorů. Spoustu z nich však mohou majitelé tohoto oblíbeného zahradního vybavení korigovat dle potřeby. K tomu je nezbytné disponovat odpovídajícím bazénovým příslušenstvím. Mezi to se řadí i plachta na bazén, která plní především ochranou funkci, a to ne pouze pro bazén jako takový. Jaké druhy jsou na trhu k dostání a k čemu slouží?

Zahradní bazén patří v poslední době mezi základní součásti pozemku u domu. Mnoho lidí si ani neumí představit, že by horké letní dny trávili jinak než ve vodě. Ať už se však jedná o nadzemní, nebo zabudovanou variantu, vždy je třeba se o bazén pořádně starat. S čištěním může pomoci třeba bazénový vysavač, o němž si můžete přečíst ZDE. Nejlepší možností však je znečištění co nejdůkladněji předcházet. A s tím pomůže právě plachta na bazén. V podstatě existují tyto 3 základní druhy:

  • Solární plachta na bazén
  • Bezpečnostní plachta na bazén
  • Zimní plachta na bazén

Plachta na bazén ušetří čas i peníze a navíc zvýší bezpečnost pozemku

Hlavní funkce plachty je všem známa – především chrání bazén před znečištěním v podobě listí, větviček a dalších nejen rostlinných menších i větších částí, které dokážou znehodnotit kvalitu vody. Na druhé straně se plachta na bazén postará i o to, aby nehrozilo, že do vody někdo nechtěně spadne. Měla by tak být naprostou samozřejmostí pro rodiny s malými dětmi. O tom, co která plachta na bazén dokáže zajistit, informují následující řádky.

521649198_980d2732bd

Solární plachta

Tato plachta se umisťuje těsně nad vodní hladinu. Slouží k ohřevu vody a také brání jejímu odpařování. Během noci zas naopak brání tomu, aby se voda příliš neochladila vlivem nižších teplot. Účinnost se dá zvýšit využitím v kombinaci se zařízením pro ohřev.

Solární plachta na bazén o rozměru 2 x 1 metr začíná s cenou na 200 Kč.

Bezpečnostní plachta

Druhý typ je určen především k ochraně před nežádoucím pádem do vody. Bohužel případy, kdy do nezakrytého bazénu spadlo dítě nebo domácí mazlíček, nejsou žádnou výjimkou, a proto se nevyplatí takové riziko podceňovat. Důležité je, aby tato plachta na bazén byla zabezpečena proti posunu či případnému propadu.

Bezpečnostní plachta na bazén s hliníkovou výztuží stojí okolo 800 Kč/m2.

5197754533_7433f2f5c1

Zimní plachta

Poslední v tomto článku popisovaný typ plachty je určen k zazimování bazénu. Odolává mrazům a dalším nepřízním počasí a samozřejmě je ochranou před napadáním nečistot. Usnadňuje tak přípravu na koupací sezónu.

Zimní plachta na bazén (kruh o průměru 3,5 metru) začíná na cca 1000 Kč.

Plachta na bazén by měla patřit mezi hlavní příslušenství, které si k bazénu hodláte pořídit. Někdy je v jednoduché podobě dodávána již s kupovaným bazénem, pro pozdější dokoupení se určitě vyplatí vydat do specializovaného obchodu, kde také poradí s výběrem. A pokud se chcete o zprovoznění bazénu na nadcházející sezónu dozvědět více, přečtěte si článek „Správná příprava bazénu na sezónu je stejně důležitá jako zazimování“.

 

publikováno: 18. 5. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.