Plastové ploty jsou bezúdržbovou alternativou dřevěných typů


Fotolia_33181868_XS

Plot je u většiny budov nutností, která chrání před nezvanými návštěvami a často i zvídavými pohledy kolemjdoucích. Oblíbeným a tradičním materiálem využívaným při jeho výstavbě je dřevo nebo kovové pletivo. V poslední době se však do středu zájmu dostávají i plastové ploty, u kterých odpadá nezbytnost v podobě pravidelné a namáhavé údržby čištěním a natíráním. Pro plastové ploty však hovoří i nižší pořizovací a provozní cena a pestrá škála barevných variant. Jaké tedy tyto moderní ploty jsou?

Plastové ploty byly ještě donedávna považovány za nevzhledné. Nynější nabídka však tyty názory eliminuje. U některých druhů z tvrzeného plastu s odpovídající povrchovou úpravou často ani nelze na první pohled rozeznat zásadní rozdíl od tradičnějšího materiálu, tedy dřeva. Základní informace, jak je nutné se o takový plot starat, naleznete v článku „Péče o dřevěné ploty vyžaduje pravidelnost“.

Plastové ploty vykazují dlouhou životnost

Ploty vyrobené z plastu odolávají nepříznivým podmínkám, které vytváří počasí. Neškodí jim déšť, sníh, vítr a sluneční svit. Netřeba se bát deformace vlivem vysokých teplot, materiál je také nehořlavý. Z tohoto vyplývá jejich hlavní přednost, která tkví v dlouhé životnosti, o kterou se majitel nemusí nikterak zasadit.

V současné době jsou vedle typické bílé k dostání i plastové ploty imitující svým vzhledem dřevo. Jedná se o nejrozšířenější typy – ořech, třešeň, dub apod. Je tak možné sladit styl plotu s ostatními venkovními prvky. Barva se navíc nevytrácí ani po několika letech od prvotní výstavby, nebledne a nemění svůj odstín.

4636270376_8ed1c38a48

S montáží si poradí každý

Dalším argumentem, který hovoří pro užití plastového plotu, je vcelku snadná montáž. Jednotlivé plaňky lze dle potřeby zkracovat, provrtávat a jinak upravovat dle potřeby běžně dostupnými nástroji, které se užívají k opracování dřeva nebo kovu. Lze zvolit jednotlivé plaňky, které si sami poskládáte, ale i typizované stavebnicové řešení. Obdobně jako u dřevěných či kovových variant, i plastové ploty lze pořídit na míru dispozicím vašeho pozemku.

Plastové ploty - nevýhody

Na druhé straně se plastovému plotu připisují i jisté nevýhody. Týkají se především vzhledu, který i přes snahu výrobců stále nepřekoná přírodně vyhlížející dřevo nebo elegantní kov. Jedná-li se navíc o nejlevnější možné typy planěk z recyklovaného plastu, pak je možné takový plot jednoduše překonat, a tak neposkytuje potřebnou ochranu pozemku před vstupem cizích osob.

484148722_f8c13ead0a

Pokud máte rádi dřevo, ale chtěli byste zároveň využít všech výhodných vlastností plastu, můžete také volit kombinovaná řešení. Před nákupem plastového plotu porovnejte všechny výhody a nevýhody, které se k němu vztahují, a konečné rozhodnutí udělejte především podle toho, co od oplocení pozemku očekáváte, tedy zda má být spíše estetickým doplněním, nebo pouze funkční ochranou.

 

publikováno: 16. 4. 2012
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.