PR článek

Platba za prodej nemovitosti, třeba i chaty, se uskuteční jen bezhotovostně


limit pro platby v hotovosti

Bezhotovostní platební styk během několika desetiletí ovládl veškeré peněžní toky. Hotovost se ve větším počtu bankovek už téměř nepoužívá, a dokonce existuje i maximální zákonný limit pro platbu v hotovosti. Pokud se chystáte koupit nebo prodat nemovitost, jejíž kupní cena je vyšší než 270 tisíc korun, připravte si bankovní účet pro bezhotovostní transakci. Jestliže nedodržíte tuto zákonem stanovenou povinnost, vystavujete se riziku pokuty ze strany finančních či celních úřadů.

Reference klientů realitních kanceláří vypovídají o omezení plateb v hotovosti

Problémy s omezením platby v hotovosti zmiňují například i zákazníci realitní kanceláře PATREAL ve svých referencích. Státní orgány se snaží co nejméně zasahovat do vlastnictví svých občanů, avšak už několik let platí v České republice zákon, který má omezit placení v hotovosti. Bez jakýchkoliv překážek můžete zaplatit během pár vteřin několik milionů, jen musíte využít „virtuální“ bezhotovostní peníze. Při platbách na pokladnách v obchodech se dokonce nepožaduje zadávání PIN kódu platební karty, ale s placením v hotovosti přicházejí omezení.

Omezení plateb v hotovosti stanovují v ČR zákony

Limit pro platbu v hotovosti stanovuje zákon č. 254/2004 Sb., o omezení plateb v hotovosti a o změně zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů, na 270 000 Kč. Pokud plánujete prodej nemovitosti, jejíž kupní cena tuto částku přesahuje, byť jen o jednu jedinou korunu, bez elektronického bankovnictví se neobejdete. Zákon sice jmenuje několik výjimek, ale ty se vztahují spíše k výměně bankovek v bance či k profesionálnímu provozování směnárny. V běžném platebním styku se zákaz většího množství hotovosti vymáhá pokutami, které šplhají až k 500 tisícům pro fyzické osoby a právnické osoby mohou zaplatit sankci dokonce až 5 milionů.

Zákonný limit pro platbu v hotovosti se váže k hodnotě eura

Částka 270 tisíc korun se do zmiňovaného zákona nedostala náhodou. V předcházejících letech se tento limit pohyboval mezi 250 a 350 tisíci, ale ustálil se na hodnotě 10 000 eur, cože odpovídá právě 270 tisícům korun českých. Omezení plateb v hotovosti se vztahuje tedy i na ostatní měny, ve kterých by platba mohla proběhnout. Pro přepočítání částky je závazný kurz k danému dni, který vyhlašuje Česká národní banka. Cílem tohoto limitu je boj proti korupci. Elektronická platba zanechává sledovatelnou stopu, což napomáhá odhalování nekalých praktik. Jakkoliv se tento zákon může zdát nepříjemný či nepohodlný, musí se vždy respektovat, ať už se jedná o prodej chaty, domu nebo jiné hodnotné věci.

 

publikováno: 19. 7. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.