Plemena psů: německý ovčák je nejoblíbenější parťák a hlídač své smečky


Plemena psů: německý ovčák

Hlídače i parťáka získáte s pořízením německého ovčáka. Učenlivý a na výsost oddaný psí kamarád je podle statistik nejoblíbenějším psem v Česku. Není jen sezónní hvězdou, protože svou pozici obhajuje už dlouhá léta. Pro důsledné pány udělá, co mu bude přikázáno. Nechybí mu odvaha a vytrvalost, což je při soužití s lidmi bezesporu potřeba.

Obliba německého ovčáka není samosebou jen tak. Jeho inteligence je ve spojení s psí oddaností odzbrojující kombinací. A co se péče týká, tak ani v tomto směru nemá zase tolik konkurentů. Na kvalitě srsti se odrazí složení stravy. Pestrost a vyváženost je tak základem krásného vzhledu. Vyžaduje pečlivé kartáčování, jehož frekvence graduje v období línání. Množství srsti je opravdu výrazné.

Pevné a svalnaté tělo potřebuje dostatek pohybu a aktivity. Bývá proto skvělým společníkem pro sportovce a dobrodružné povahy. Miluje různorodou činnost. Ale pozor na přetěžování štěňat. Vývoj má svůj čas, a pokud nebude námaha adekvátní, pes by si mohl nést následky v podobě křivice. Při vývoji tak není na škodu i dostatečně pestrou stravu obohacovat o další vitamíny a minerály.

Důslednost ve výchově je nezbytná

Učení, nikoliv bití vede k vytouženému cíli. Německý ovčák potřebuje důsledného pána, který trvá na svém a odhadne správnou míru nekompromisnosti. Jasně stanovené hranice usnadní společné žití oběma stranám: pes ude vědět, co si může dovolit a co už mu nebude tolerováno.
Základem úspěchu je oboustraný respekt. Německý ovčák je větší a silný pes, správná výchova je tak nezbytnost pro vzájemné soužití.

Pevné a svalnaté tělo potřebuje dostatek pohybu a aktivity. Bývá proto skvělým společníkem pro sportovce a dobrodružné povahy. Miluje různorodou činnost. Ale pozor na přetěžování štěňat. Vývoj má svůj čas, a pokud nebude námaha adekvátní, pes by si mohl nést následky v podobě křivice.

Jistý rozdíl v pocaze se projevuje mezi psy a fenkami. Ty nebývají vždy stejně tvrdohlavé a v jistém období cyklu je s nimi práce o něco složitější.

Spolehlivý hlídač

Ke spokojenému životu potřebuje prostor, proto je jeho životním prostorem nejčastěji dvorek nebo zahrada. Své teritorium si hlídá a k nezvaným návštěvníkům bývá nepříjemný. To ale také záleží na výchově – pokud bude svičen k ostraze, jeho přístup pude přesně takový, jaký po něm chcete: rázný. Domácí však přivítá s nadšením a pokorou.

Německý ovčák ve službách policie

Po boku uniformovaných mužů často vidíte německé ovčáky. Je to právě jejich učenlivostí, poctivostí, neúnavností a poslušností. I když se v posledních letech využívají i jiná plemena, stále je synonymem policejního psa. Jistě k tomu přispěl i populární kriminální seriál, v jehož éře zažilo toto plemeno opravdový boom.
Kromě policie jsou důležití i pro hlídací agentury nebo při hledání (stopování) osob či předmětů. Využívají se jako vidící psi, protože jsou pro speciální výcvik ideální.

Učení, nikoliv bití vede k vytouženému cíli. Německý ovčák potřebuje důsledného pána, který trvá na svém a odhadne správnou míru nekompromisnosti. Jasně stanovené hranice usnadní společné žití oběma stranám: pes bude vědět, co si může dovolit a co už mu nebude tolerováno.

Nedůvěřivý, svou smečku ale miluje

Svůj rajón si hlídá. Pustí do něj jen „své" lidi. A zbytek má smůlu, protože není vítaný. Tady je místo jen pro něj a jeho smečku – tedy rodinu. Té důvěřuje, pokud ona důvěřuje jemu. Vztah je potřeba budovat od prvních okamžiků.
Socializuje se asi od 4. měsíce. U starších psů probíhá učení novým věcem složitěji, ale určitě není nemožné.
Má rád společnost a spolupráci s člověkem. Plnění úkolů si užívá, jen je potřeba důkladného vysvětlení.

Zaměstnejte ho. Čímkoliv

Aktivitou se v případě psů nemyslí jen běhání, tedy fyzická zátěž, ale je třeba myslet i na psychickou námahu. Celodenní poflakování pro ně není. Minimálně dvě hodiny akce jsou potřeba. Sami ale víte, co vašemu psovi stačí a s čím se spokojí.
Kromě her a procházek je pro psa náročná i změna prostředí a odlišná činnost, než je zvyklý. Aktivitu tedy vyberte tak, aby unavil nejen tělo, ale aby byl přinucen i uvažovat a namáhal tak psychiku.

Kynologické sporty

Změna činností přijde k duhu nejenom psům, ale i páníčkům. Zkuste ze stereotypu vybočit s některou z následujících aktivit:

  • agility (řada překážek, tunelů, houpaček a dalších stanovišť rozvíjí šikovnost psa)
  • dog tracking (náročná přírodní turistika se psem, lze spojit s během jako canicross)
  • kolo, běh a plavání pána i se psem, tzv. psí triatlon
  • flyball (pes běží pro hocený míček přes překážky)
  • coursing (využije instinkt lovce, vydává se za kořistí taženou navijákem)
  • dog frisbee (obratnost a pohotovost s létajícím diskem)

Jistý rozdíl v pocaze se projevuje mezi psy a fenkami. Ty nebývají vždy stejně tvrdohlavé a v jistém období cyklu je s nimi práce o něco složitější.

Unavit německého ovčáka? Není to jednoduché, ti cvičení zvládají opravdu velkou fyzickou zátěž. Ale nic se nemá přehánět. Nechtějte unavit psa za každou cenu, berte ohled na jeho věk, zdravotní stav (hlavně u přezích fen) a aktuální kondici. Tu si s ním můžete vypracovat i vy!

Plemeno německého ovčáka charakterizuje jistojistě všestrannost. Mezi jeho vlastnostmi ale najdete i některé, s nimiž je potřeba mít trochu trpělivosti. Je velmi hrdý a tvrdohlavý, proto s ním mějte trpělivost a snažte se jej pochopit. To je právě důvod, proč není německý ovčák vhodný pro začátečníky.

Při pořizování se zamyslete nad tím, jak bude váš vztah fungovat. Nejen co on přinese vám, ale také co vy můžete nabídnout jemu.

publikováno: 6. 1. 2016
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.