Pohodlné židle do kuchyně – jak postupovat při výběru?


kuchyne1

Kdo židli má, ten bydlí,“ zpívá se v jedné starší české písničce. U kuchyňského stolu trávíme denně spoustu času, setkáváme se se svými blízkými, obědváme, povídáme si. Pokud vybíráte kuchyňské židle, nezaměřujte se jenom na jejich vzhled. Židle do kuchyně musí být správně konstrukčně provedené a především musí pasovat ke konkrétní místnosti i stolu.

Výběr židle podle velikosti kuchyně

Do malé panelákové kuchyňky se hodí úplně jiné židle než do rodinného domu s velkým jídelním stolem. Než se vydáte do obchodu koupit si nové kuchyňské židle, zamyslete se nad rozložením kuchyně a stolu a alespoň přibližně si změřte maximální možné rozměry. Nezapomínejte, že židle musí mít dostatek místa kolem sebe.

  • Menší kuchyňský kout – židle musí být lehké, snadno přenosné a užší. Obvykle bývají bez opěradel a vyrobeny jsou z kovu, plastu a jiných materiálů. Oblíbené jsou také malé dřevěné kuchyňské židle. Do nejmenších kuchyní a jídelen se pořizují židl

  • Velká kuchyně, jídelna – vzhledem k velkým prostorům si mohou majitelů dovolit větší komfort a rozměrnější pohodlné židle do kuchyně. Oblíbené jsou velké masivní židle, stále častěji se opět pořizují i čalouněné židle. Luxusní kuchyňské židle do větších místností mohou mít i vyšší opěrák a područky.

Moderní kuchyňské židle

Konstrukce kuchyňské židle je zásadní

Už víte, jak mají vaše budoucí kuchyňské židle vypadat a jaká je jejich ideální velikost? Zaměřte se na konstrukci jednotlivých typů. Uvědomte si, že kvalitní židle do kuchyně vydrží i desítky let, proto pořízení považujte za dlouhodobou investici. Kvalitní jsou židle z masivu, v namáhaných místech ale nesmí mít suky. Pokud budete pořizovat dřevěné židle, zkontrolujte jakost dřeva a při podezření na vadu se nákupu raději vyhněte. Kvalitní dřevěné židle jsou vybaveny nožními spoji, které zvyšují stabilitu a zabraňují vyviklání. 

Výběr moderních židlí z plastu a kovu může být obtížnější. Důležitá je vždy stabilita židle a kvalita spojů. Proto zkontrolujte, jestli se kuchyňská židle nepřevrací, neprohýbá nebo při zatížení nevydává divné zvuky. Počítejte s tím, že lehké levnější židle rozhodně nevydrží tak dlouho, jako židle z masivu.

Židle do kuchyně podle materiálu

Pokud vybíráte kuchyňskou židli podle materiálu, níže uvedená tabulka vám finální rozhodování usnadní: 

Masiv

Plast, kov

Čalouněné kuchyňské židle

Vyšší pořizovací náklady

Levné a moderní

Vyšší pořizovací náklady

Snadná údržba

Lehké, kompaktní

Pohodlné

Luxusní design

Nižší nosnost i životnost

Vhodné do větších kuchyní

Stabilita, vysoká nosnost

Snadná údrbža

Náročnější na údržbu

Ideální rozměry židlí

Při pořizování židle do kuchyně nezapomínejte ani na rozměry. Aby se vám pohodlně sedělo, měla by být šířka podsedáku alespoň 45 cm. U čalouněných židlí s područkami doporučujeme pro větší pohodlí podsedák ještě širší. 

Neméně důležitá je výška podsedáku. Při sezení u stolu musí kolena svírat úhel 90° a chodidla musí bez problémů dosáhnout na podlahu. Při standardní výšce stolu 75 cm by měl být podsedák židle do kuchyně na úrovni 45 cm od země. Opěradlo židle do kuchyně by mělo být vysoké minimálně na úroveň vašich lopatek.

Moderní barové židle

Barové židle – alternativa pro menší kuchyně

Máte v kuchyni barový stolek? Využijte ho naplno! Byla by škoda používat jej pouze jako odkládací plochu. Pořízením stabilních designových barových židlí ozvláštníte prostor a umožníte vzájemný kontakt mezi osobami v kuchyni a za pultem. Barové židle můžete snadno přemísťovat a používat je třeba na zahradě nebo v obývacím pokoji. Moderní barové židle se vyrábí z kovu, plastu, koženky a dalších materiálů. Je také na vás, dáte-li přednost otočným židlím nebo pevně stojícím. Vždy ale myslete na pohodlí, které je pro židle do kuchyně stejně důležité jako design.

publikováno: 28. 2. 2018
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.