Pořiďte si chatu nebo chalupu na investici!


chata

Chataření a chalupaření je mezi Čechy hluboce zakořeněné. Zájem o nákup rekreačních nemovitostí přitom stále roste. Ty už dávno nejsou jen místem, kam si chodíme vypěstovat vlastní ovoce a zeleninu a kam si utíkáme odpočinout od ruchu velkoměsta. Chaty a chalupy si lidé pořizují i jako výhodnou investici. Při pronájmu poslouží jako dobrý zdroj dodatečných příjmů. Než si takovou nemovitost za účelem investování pořídíte, dobře si propočítejte, jestli se vám vyplatí.

Nemovitosti k rekreaci si pořizuje každý čtvrtý Čech

Podle aktuálních statistik vlastní nemovitost určenou k rekreaci každý čtvrtý Čech. I když ceny nemovitostí rostou závratným tempem a týká se to i těch rekreačních, zájem o ně rozhodně neupadá. Lidé, kteří by si rádi pořídili nemovitost za účelem investování, dnes velmi často sáhnou právě po chatě či chalupě. Ceny bytů ve městech, které by mohly pronajímat, jsou totiž velmi vysoké, a tak je malá chatka mnohem dosažitelnější.

Část sezony využívají majitelé svou rekreační nemovitost k vlastnímu užívání, zbylou část pak využijí k pronájmu. O pronájem rekreačních staveb je totiž velký zájem, a to i přes to, že Češi během léta vyráží na dovolenou do zahraničí. Obzvláště lukrativní jsou pak chaty a chalupy v turisticky vyhledávaných lokalitách, jejich cena pak samozřejmě roste i s tím, jak je lokalita mezi turisty žádaná.

Chcete investovat do chaty nebo chalupy? Vše si propočítejte

I když je na první pohled investování do rekreačních nemovitostí lákavé, pokud si vše důkladně nepropočítáte, ve výsledku můžete i prodělat. Kromě počátečních nákladů souvisejících s pořízením chaty nebo chalupy je třeba přičíst i náklady na údržbu, opravy a provoz. Levné rekreační nemovitosti se často prodávají v nevyhovujícím stavu, a tak je nezbytné je zrekonstruovat předtím, než budou pronajímatelné.

Aby se rekreační nemovitost stala zdrojem pravidelného příjmu, musíte pečovat o ni i vaše hosty. Pokud se daná nemovitost nachází daleko od místa, kde trvale žijete, bude obtížné zajistit pravidelné úklidy, komunikaci s hosty, předávání klíčů, kontroly a další činnosti. Pokud si na tyto úkony najdete firmu nebo externího partnera, příjmy se vám výrazně pokrátí. Myslete také na to, že pokud se pronájem chaty nebo chalupy stane pravidelným zdrojem vašich příjmů, musíte je zdanit. Z pomyslné částky, kterou můžete pronajímáním vyzískat, se tak ukrojí další nezanedbatelný kus.

O pronájem horských chat je zájem jak v létě, tak v zimě

Lokalita chaty nebo chalupy jako hlavní kritérium výběru

Poohlížíte se po nové chatě nebo chalupě a chcete, aby vám sloužila jako výhodná investice? Pak se nezaměřujte jen na její technický stav, ale především na lokalitu. Doporučujeme nahlédnout na nabídky realitních kanceláří i portálů, které zajišťují pronájem takových nemovitostí. Uděláte si obrázek o tom, za kolik se krátkodobě pronajímají a je-li o ně vůbec zájem. Výhodné je pořizovat rekreační nemovitosti v horských oblastech nebo v okolí vodních nádrží.

Důležité také je, aby byla nemovitosti dobře dopravně dostupná. Pokud se autem nedostanete přímo k objektu, odradíte tím spoustu návštěvníků a sami budete mít problémy chatu či chalupu pravidelně navštěvovat. Nezapomeňte, že se čeští turisté stále častěji zajímají o služby, které mají k dispozici v bezprostředním okolí. Pokud pořídíte rekreační nemovitost poblíž cyklostezky, tenisových kurtů, golfového hřiště, sportoviště, rybníku nebo městského centra, budete mít mnohem větší šance na úspěch.

Chaty i chalupy jsou vhodné i k trvalému obývání

Na investování do rekreačních nemovitostí se však můžete podívat i z jiného úhlu. Nemusí totiž sloužit jen k pronájmu turistům, ale k trvalému obývání. I malá chata může poskytnout dostatečný komfort. Mnoho lidí se v důchodovém věku do zrekonstruovaných a útulně zařízených rekreačních nemovitostí stěhuje a využívá je k trvalému obývání. Původní byt ve městě pak dlouhodobě pronajímá a ve výsledku na tom utrží podstatně víc, než kdyby pronajímal chatu nebo chalupu jen na několik týdnů v průběhu sezóny.

Zrekonstruované rekreační nemovitosti poslouží k pronájmu i trvalému obývání

Pokud si pohráváte s myšlenkou, že se v budoucnu odstěhujete z města do idylické chaty či chalupy obklopené přírodou, pořiďte si rekreační nemovitost s předstihem. Podobně jako u bytů či domů stále roste i cena rekreačních nemovitostí, a tak si ji případně můžete několik let ponechat, a posléze výhodněji prodat.

Nenechte si ujít další články zaměřené na problematiku nemovitostí:

publikováno: 25. 2. 2020
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.