Potahové látky na sedací soupravy


Potahové látky dokáží se starou sedačkou divy.

Sedací soupravu, křesla, židle a taburety je potřeba vybírat i podle toho, jak moc budou namáhány a tomu přizpůsobit typ potahové látky. To, co vás uchvátí v obchodě a dokážete si to představit živě i ve vašem pokoji, se nakonec může ukázat jako pěkný krok vedle. Nejlépe to ilustrují světlé sedačky s tkanou látkou v kombinaci s malými dětmi, případně tmavý mikroplyš a jeho životnost v přítomnosti domácích mazlíčku se světlou srstí.

Nová potahová látka dokáže starou sedakču doslova omladit

V případě, že vám v obývacím pokoji stojí sedací souprava staršího data výroby a poohlížíte se po nové, pak budete možná po návštěvě prodejny s nábytkem trochu překvapení. Pokrok se týká i potahových látek, a to nejen vzorů a barev, ale i materiálů. Povědomí o současných možnostech je ale vhodné mít i tehdy, pokud se chystáte nechat sedačku jen nově potáhnout.

Potahové látky – druhy

Dnes už existuje mnohem více možností, než jen dříve častý plyš a silon. Vybírat můžete z tkaných i netkaných látek, výjimkou nejsou ani speciální povrchové úpravy pro snadnou údržbu. Základní rozdělení je však dvojí – k dispozici jsou látky přírodní a syntetické. Ty nejkvalitnější materiály však kombinují to nejlepší z obojího, a tak se jich rozhodně obávat nemusíte. Velmi oblíbenou variantou jsou látky s tzv. nešpinivou úpravou, což znamená, že jejich povrch je opatřen vrstvou teflonu, případně jinými chemickými prostředky.

Netkané textilie pro potahy sedacích souprav

Jedná se hlavně o oblíbenou imitaci kůže (ekokůže), která nejen dobře vypadá, ale má také skvělé vlastnosti. Jednoduše se udržuje, neodře se během několika měsíců používání, barvy jsou stálé a minimálně saje tekutiny. Hodí se tam, kde jsou v domácnosti malé děti nebo mazlíčci. V nabídkách jsou samozřejmě levnější i dražší typy, mezi ty luxusní patří například alcantara. Oblíbenou alternativou je i látka carabu.

 Pro potah gauče může posloužit také netkaná textilie, například imitace kůže.

Tkané textilie

Horší odolnost proti otěru i složitou údržbu vynahrazuje nízká cena. I mezi tkanými textiliemi se ale dá narazit na vysoce kvalitní kusy, při výběru stač í kontrolovat pevnost, stálost barev, nasákavost a už zmíněnou odolnost proti oděru. I ty nejkvalitnější se ale dají pořádně vyčistit jen suchou pěnou.
Mezi tkané textilie se řadí například velor, žinylka nebo mikroplyš.

Speciální vlastnosti potahových látek

Pokud toužíte po něčem zvláštním, pak můžete zvolit například potah, jenž vás zahřeje a povzbudí organismus díky směsi přírodních extraktů (hlavně tedy chilli papriček). Také existuje varianta chladícího povrchu díky extraktu z břízy. Užitečná je úprava odpuzující roztoče nebo ta, jenž je příjatelnější pro alergiky.

U potahových látek se nebojte barev a výraznějších vzorů, ale pamatujte, že všeho moc také škodí. Na větší plochy vybírejte raději jednodušší, případně jen jednobarevné motivy, na menší plochy taburetů a židlí se při zdi držet nemusíte. Zbořit můžete i pravidlo o tom, že celá souprava musí být jen v jedné barvě.

publikováno: 2. 1. 2013
Rozbalit všechny příspěvky
Nový komentář
Zpracovávám...

Odesláním komentáře souhlasíte s pravidly diskuze.

Diskuse je zatím prázdná.