Povinná výbava auta: co vše do ní patří
Povinná výbava osobního automobilu je stanovena podle vyhlášky 341/2014 Sb. Všichni majitelé vozu o ní vědí, ale ruku na srdce, jste informovaní o tom, co všechno do povinné výbavy patří a na co nezapomenout? Pokud s sebou nebudete vozit vše potřebné, můžete dostat pokutu. I když policisté ne vždy kontrolují, je-li povinná výbava vozidla kompletní, když tak učiní, mnozí řidiči jsou na rozpacích. Pojďme se podrobně zaměřit na to, co vše je její součástí.
Povinná výbava osobního automobilu – když není kompletní, hrozí vám pokuta
Podle platné vyhlášky je každý řidič povinen mít automobil vybaven celou řadou pomůcek a nářadí. Pokud se při silniční kontrole zjistí, že vám některý z povinných předmětů chybí, hrozí vám pokuta. Ta je v současné době stanovena na hranici 2 000 Kč. Při kontrole musíte vědět, kde se povinná výbava ve vašem vozidle nachází, a při žádosti policistů musíte být schopni jim vše ukázat.
Pokud čas od času řídíte cizí automobil, měli byste se vždy informovat, kde je tato výbava uložena. Ušetříte si tím spoustu starostí a stresu při náhodné kontrole. Povinnou výbavu musíte mít ve vozidle i při absolvování STK. Absence povinné výbavy může být důvodem k zamítnutí STK a způsobí další zbytečné výdaje a starosti.
Stručný přehled povinné výbavy auta
Než se podrobněji zaměříme na jednotlivé prvky povinné výbavy, pojďme si říci, co do ní vlastně patří. Je třeba zdůraznit, že obsah povinné výbavy je pro všechny osobní automobily stejný, nezáleží tak na roku výroby, typu nebo značce. Ve vozidle musíte mít jako účastníci silničního provozu k dispozici:
- náhradní pojistky,
- náhradní žárovky,
- rezervu nebo sadu na lepení pneu,
- ruční zvedák (hever),
- lékárničku,
- reflexní vestu,
- výstražný trojúhelník,
- klíč na matice kol.
Pokud nemáte rezervu, musíte mít alespoň sadu na lepení kol.
Náhradní pojistky
Podle platné vyhlášky musíte mít v automobilu sadu pojistek. Pojistky by měly pochopitelně pasovat ke konkrétnímu typu vozidla, navíc byste měli mít od každého druhu pojistky jednu. Pokud víte, že jste už v minulosti museli nějakou z náhradních pojistek použít, sadu doplňte. Měli byste také kontrolovat jejich stav a mít k dispozici jen funkční pojistky.
Náhradní žárovky
Povinná výbava auta zahrnuje také náhradní žárovky. I v tomto případě byste měli mít k dispozici od každého typu žárovky i jednu náhradní. Rozhodně tak nebude stačit, budete-li mít někde v kufru jednu žárovku od blinkru. Pokud by vám během noční jízdy praskla žárovka ze světlometu, jen těžko byste si tou od blinkru posvítili. Problém se světlem ale může nastat u diodového nebo xenonového osvětlení. Může totiž dojít k poškození zdroje, a i když budou samotné žárovky v pořádku, svítit nebudou. Aktuální vyhláška na tento nešvar nemyslí, podle zákona ale nesmíte jezdit s prasklou žárovkou. Pokud by tedy došlo k poškození zdroje, jediným legálním řešením je přivolání asistenční služby. Náhradní žárovky kupujte ideálně jako sety, běžně se prodávají v plastových krabičkách a obsahují všechny potřebné typy pro konkrétní model vozu.
Rezerva nebo sada lepení kol
Od roku 2009 s sebou nemusíte vozit náhradní kolo. Povinná výbava osobního automobilu s rezervou už nutně nepočítá, v autě ale musí být přítomná alternativa v podobě opravné sady na lepení kol. Především u nových automobilů se od převážení rezervy ustupuje. Náhradní kolo totiž zabírá spoustu prostoru v kufru, a navíc díky své hmotnosti i zvyšuje spotřebu.
Na trhu jsou dnes běžně dostupné nejrůznější opravné sady, které si poradí s menšími a středně velkými defekty. Odborníci ale upozorňují, že ne vždy dokáže opravná sada problém vyřešit. Z hlediska platné vyhlášky je převážení pouhé opravné sady na pneu legitimní, pokud ale cestujete často na delší vzdálenosti a nechcete se spoléhat na asistenční službu, náhradní rezervu s sebou raději vozte.
Lékárnička – co musí obsahovat
Povinná výbava vozidla samozřejmě zahrnuje také autolékárničku. V průběhu let se vyhláška měnila a upravovala i povinný obsah autolékárničky. Může se tak stát, že v autě stále převážíte starou lékárničku, která odpovídá staré vyhlášce, a něco v ní chybí nebo přebývá (což ale není na škodu). Lékárnička a v ní obsažený zdravotnický materiál má také svou trvanlivost. Lékárničku proto musíte pravidelně kontrolovat a je-li to nutné, jednotlivý materiál vyměnit. Nejlepším řešením je pořízení celé sady, která se pohybuje už od několika stokorun. Nemusíte tak procházet kompletní obsah a starou jednoduše vyměníte za novou. Podle současné vyhlášky musí autolékárnička obsahovat:
- Zahnuté nůžky se zaoblenými hroty
- Chirurgické rukavice
- Plastovou roušku
- Isotermickou fólii
- Pryžové škrticí obinadlo
- Náplast s polštářkem
- Hladkou náplast v cívce
- Trojcípý šátek z netkané textilie
- Obvaz s 1 polštářkem
- Obvaz se 2 polštářky
Máte motorku? Pak si přečtěte také náš článek o povinné výbavě motocykl.
URČITĚ TAKÉ ČTĚTE:
- Povinná výbava motocyklu – na co před jízdou nezapomenout
- Auto STK, s.r.o.: stanice technické kontroly, Boskovice
- Jaroslav Paták: autoškola a autobusová doprava, okr. Příbram
- 5 tipů, jak odstranit námrazu na autě během pár minut
- Vytápění venkovních ploch: Zbavte se jednoduše sněhu a námrazy před garáží

Jak zařídit malý byt? Výběrem nábytku nebo plynového kotle do bytu ušetříte prostor
Prostorným a provzdušněným příbytkem by nejspíš pohrdl málokdo, což ale rozhodně neznamená, že malé byty… ...

Jak vyprat montérky a jiné špinavé pracovní oblečení
Ať chcete, nebo ne, při práci v dílně nebo na stavbě se zašpiníte. Některé skvrny jdou z pracovního oblečení dolů… ...

5 tipů, jak odstranit námrazu na autě během pár minut
Také každé ráno, kdy teploty klesají pod nulu, bojujete se silnou vrstvou námrazy na vašem autě? Pokud pakujete na ulici,… ...

Porovnání monolitických a prefabrikovaných železobetonových stropů
Pokud plánujete realizaci jakékoliv stavby, možná zvažujete, pro jaký stropní systém se rozhodnout. V předchozím… ...

Vyplatí se elektrický kotel na vytápění? Poradíme, jak ho vybrat a ušetřit
Pokud jste někdy přemýšleli o výměně topného systému, jistě jste v rámci průzkumu trhu narazili na segment… ...

Neviditelná revizní dvířka ukryjí přístup ke stupačkám i vodoměrům
Při realizaci moderních koupelen se klade velký důraz na jednoduchost a absenci jakýchkoliv rušivých prvků. Přesto musí… ...

Na co si dát pozor při zařizování malého bytu
Zařizujete malý bych a chcete vše vyladit do posledního detailu? Pak si dejte pozor, abyste se nedopustili jedné… ...

Nemáte elektronickou dálniční známku 2021? Provedeme vás jejím nákupem
Nový rok klepe na dveře a sním přichází i změna v oblasti dálničních známek, které se budou od ledna 2021 vydávat… ...

Třídíme odpad: Kam patří molitan, polystyren, alobal nebo keramika?
Správné třídění odpadu je velkým tématem už dlouhou dobu. Většina domácností se naučila správně třídit PET… ...

Rekonstruujete či stavíte? Pořiďte si tažné zařízení
Ověřte si, zda můžete k autu tažné zařízení namontovat Než si začnete vybírat tažné zařízení, je dobré si… ...

Na co si dát pozor při sjednání půjčky do výplaty
Každé uzavření finančního produktu vyžaduje důkladné prověření. Jakmile podepíšete smlouvu a poté uplyne lhůta,… ...

Jak vybrat osvětlení do dětského pokoje?
Osvětlení bereme často jako samozřejmost. Přitom jde o prvek, který do domova vnáší pohodlí, bezpečí i funkčnost. A… ...